STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Κολοσσός Ρόδου 89-77

Αήττητος παρέμεινε ο Πανιώνιος, ο οποίος σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδι στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε στη Νεα Σμύρνη του Κολοσσού με 89-77. Εξαιρετικός για ακόμα μία φορά ο Νίκος Παππάς (31π.).

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στα τελευταία λεπτά απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και πήρε μία μεγάλη νίκη (89-77), η οποία είναι η τέταρτη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Κολοσσός Ρόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά και να φτάσει σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

Από τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης ο Νίκος Παππάς ήταν εξαιρετικός για ακόμα μία φορά, καθώς σημείωσε 31 πόντους, ενώ 11 είχε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς και από 10 οι Μπούκερ, Μπόγρης. Για τον Κολοσσό Ρόδου ο Ντέντι πέτυχε 22 πόντους, ο Δημήτρης Τσαλδάρης είχε 17 και ο Γιάννης Καλαμπόκης 16.

Ο αγώνας:

Ο Χάτεν θα κάνει το 0-3 για τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ ο Μπούκερ θα μειώσει σε 2-3. Ο Χάτεν με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων θα πετύχει το 2-6. Ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" με τον Γιάννη Καλαμπόκη ανέβασε την διαφορά στους 8 πόντους (5-13), με τον Μπούκερ να μειώνει σε 7-15 και τον Παππά να ρίχνει την διαφορά στους 6 πόντους για τον Πανιώνιο (9-15).

Ο Αθηναίου με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-17 και ο Καλαμπόκης έκανε το 13-19 για τους φιλοξενούμενους. Ο Έλληνας γκαρντ με εύστοχο σουτ τριών πέτυχε το 16-22 στο 7ο λεπτό, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-29 για τον Κολοσσό Ρόδου, έπειτα από 1/2 βολές του Φάνη Κουμπούρα και άστοχο σουτ τριών πόντων του Αθηναίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μηνά Γκέκου θα διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Γεωργαλλή να σημειώνει το 25-31. Ο Ντέντι έκανε το 27-33 και ο Γκιμπς μείωσε σε 30-33 στο 13ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 32-38 και ο Μπόγρης μείωσε για ακόμα μία φορά στους τέσσερις πόντους (34-38).

Ο Γιάνκοβιτς θα φέρει τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (38-40) και ο Νίκος Παππάς με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 40-40. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 40-43, ενώ ο Χάτεν ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (40-45). Ο Καββαδάς θα μειώσει στους τρεις πόντους (42-45), σκορ με το οποίο θα πάνε και οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ντέρμπι το ματς

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 44-50 για να "απαντήσει" ο Νίκος Παππάς με τρίποντο (47-50). Ο Ντέντι στο 25' μείωσε σε 50-55 και ο Μπόγρης έριξε την διαφορά στους 3 πόντους (52-55). Ο Γεωργαλλής σημείωσε με 2/2 βολές το 53-57, με τον Τσαλδάρη στο 27' να κάνει το 53-63, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους για τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Νίκος Παππάς έκανε το 59-65 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Τσαλδάρη να "απαντά" (59-68) και τον Αθανασούλα με δύο εύστοχες βολές να πετυχαίνει το 61-68, σκορ με το οποίο θα κλείσει η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ντέντι σημείωσε το 61-70 και ο Παππάς μείωσε στους επτά πόντους για τον Πανιώνιο (63-70). Οι γηπεδούχοι θα ισορροπήσουν το παιχνίδι και ο Μπούκερ θα μειώσει σε 73-74, ενώ με την εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 74-74, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τον προπονητή του Κολοσσού, Μηνά Γκέκο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Πανιώνιος θα συνεχίσει με την ίδια ένταση και ο Μίλμπουρν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 77-74, έπειτα από ασίστ του Αθανασούλα. Ο Τσαλδάρης θα κάνει λάθος και ο Παππάς με όμορφη προσπάθεια ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (79-74), 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά (82-74) για να μειώσει ο Δημήτρης Τσαλδάρης σε 82-77. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ και ο Νίκος Παππάς έκανε το 84-77. Ο Μπούκερ με 1/2 βολές και ο Παππάς σημείωσαν το 87-77, ενώ ο Μπατής με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 12 (89-77), το οποίο ήταν και ο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 42-45, 61-68, 89-77.

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 2, Αθηναίου 3(1), Γκιμπς 3(1), Μίλμπουρν 6(2), Αθανασούλας 2, Μπατής 7, Γιάνκοβιτς 11(1), Καββαδάς 4, Παππάς 31(4), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 10.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής 6, Κουμπούρας 1, Χάτεν 12(2), Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 16(2), Ντέντι 22(1), Λάνγκφορντ 3, Τσαλδάρης 17(5).