STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος-Ρέθυμνο 71-60

Με σούπερ Γιάνκοβιτς (19 π. και 10 ρ.), ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 71-60 του Ρεθύμνου κι έκανε το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών

Αν και δυσκολεύτηκε στο τέλος, ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 71-60 του Ρεθύμνου κι έκανε το 2-1 στη σειρά για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν εξαιρετικός στη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας καθοριστικούς πόντους όταν το Ρέθυμνο πλησίασε στους 5 πόντους.

Ο άσος του Πανιωνίου, τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ, καθώς πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ σε περίπου 28 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Μπούκερ που είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Το Σάββατο (15/6) θα γίνει το τέταρτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Πανιώνιο να επιθυμεί το 3-1 και το Ρέθυμνο να ευελπιστεί σε νέα ισοφάριση σε 2-2.

Ο Αντρέα Τρινκέρι βρέθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για να παρακολουθήσει από κοντά την τρίτη μάχη ανάμεσα στον Πανιώνιο και το Ρέθυμνο.

Ο αγώνας:

Εκμεταλλευόμενος την έδρα του, ο Πανιώνιος ξεκίνησε ορεξάτος και με τη συμπλήρωση του πρώτου τριλέπτου βρέθηκε να προηγείται με 10-2, χάρη στα εύστοχα τρίποντα των Παππά και Γιάνκοβιτς. Ο Πέτγουεϊ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 12-7, ενώ οι Κρητικοί πλησίασαν ακόμα περισσότερο με καλάθι του Ντούβιακ (12-9).

Ο Πανιώνιος ανταπάντησε με γρήγορο σερί 5-0 (17-9), μετά από τρίποντο από τον Αθηναίου, ενώ ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 18-12 στο τέλος του α' δεκαλέπτο με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο των Κρητικών. Η ομάδα του Γιαπλέ ήταν άστοχη από τα 6.75μ., ενώ αντίθετα οι γπεδούχοι ήταν περισσότερο εύστοχοι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

Για σχεδόν τρία λεπτά, τόσο ο Πανιώνιος όσο και το Ρέθυμνο δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο β' δεκάλεπτο, με το σκορ να παραμένει στο 18-12. Από εκεί και πέρα το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν να πλησιάσουν και πάλι μέχρι τους 6 πόντους (22-16). Με τρίποντο του Αθανασούλα, ο Πανιώνιος βρέθηκε στο +11 (27-16) και διατήρησε τη διαφορά σταθερά κοντά στους 10.

Το Ρέθυμνο στηριζόταν στους Πέτγουεϊ και Ντούβνιακ επιθετικά, ωστόσο αμυντικά είχε πολλά προβλήματα και δεν μπορούσε να περιορίσει τα ατού του Πανιωνίου, που έφυγε για τα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-22.

Ξαναμπήκε στο παιχνίδι το Ρέθυμνο

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος εξακολούθησε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και μάλιστα ο Μπούκερ έστειλε την διαφορά υπέρ της ομάδας του στο +13 (35-22). Πάντως, οι Κρητικοί , όπως συνηθίζουν δεν παράτησαν ούτε κι αυτόν τον αγώνα. Μείωσαν αμέσως σε 35-28 κι έδειξαν ικανοί να διεκδικήσουν εκ νέου τη νίκη.

Ο Πανιώνιος βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Γιάνκοβιτς και Μίλμπουρν, ωστόσο έχασε το δεκάλεπτο στο επιμέρους σκορ (22-17), κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να πλησιάσει στους 6 (50-44) μετά από τρίποντο του Αγγελόπουλου στο 29'.

Το Ρέθυμνο διεκδίκησε ό,τι του αναλογούσε από το ματς, πιέζοντας και στο δ' δεκάλεπτο τον Πανιώνιο. Οι Αγγελόπουλος και Πέτγουεϊ μείωσαν σε 52-47 και 54-49 αντίστοιχα, κρατώντας τους Κρητικούς κοντά στο παιχνίδι, ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Ο Άκης Καλλινικίδης με 2/2 βολές έγραψε το 63-60 στο 38', όμως ο Γιάνκοβιτς απάντησε με 3/4 βολές και έγραψε το 66-60. Στο ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, ο Μπούκερ ήταν επίσης εύστοχος από τη γραμμή κι έκανε το 68-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 33-22, 50-44, 71-60

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 4, Αθηναίου 9(2), Κις 3, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 3(1), Μπατής, Γιάνκοβιτς 19(1), Καββαδάς 1, Παππάς 8(1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 11.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν, Καλλινικίδης 2, Προύιτ 11(2), Αγγελόπουλος 13(4), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 12, Κόμματος, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 17, Σηζόπουλος.