STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός - Απόλλων Πατρών 68-69

Ο Απόλλων Πατρών πήρε μία σπουδαία και δύσκολη νίκη, καθώς επικράτησε εκτός έδρας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι του Πανελευσινιακού με 68-69.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Απόλλων Πατρών επικράτησε εκτός έδρας του Πανελευσινιακού με 69-68, σημειώνοντας την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Τέρνερ να "κόβει" στην τελευταία φάση του αγώνα τον Νίκο Παπανικολόπουλο και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Για τον Απόλλωνα Πατρών οι ΜακΚόλουμ και Πέτροβιτς σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ από τον Πανελευσινιακό ο Παπανικολόπουλος πέτυχε 14.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στον Πανελευσινιακό. Ο Λιανός με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 15-23, δίνοντας αέρα οκτώ πόντων στους παίκτες του Νίκου Βετούλα. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-19 για τον Απόλλωνα, ύστερα από τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Δεληγιάννη.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παπανικολόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 25-25, ενώ ο Μαγκουνής έδωσε το προβάδισμα στον Πανελευσινιακό (27-25). Ο Τσιάκος σημείωσε το 30-29, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 32-31 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (34-31).

Ο Παπανικολάου με όμορφη προσπάθεια έκανε το 45-36 για τον Πανελευσινιακό, ενώ ο Κλάιμπερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 45-39. Ο Νίκου απάντησε με τρίποντο, πετυχαίνοντας το 48-39 και ο Γκραντ με κάρφωμα μείωσε στους επτά πόντους για τους φιλοξενούμενους (48-41).

Κοντά οι δύο ομάδες

Ο Κλάιμπερ με 1/2 βολές περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 52-43, ενώ ο Νίκος Αργυρόπουλος έκανε το 52-45. Ο Λιανός μείωσε ακόμα περισσότερο, κάνοντας το 52-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και κατάφεραν με τους Δεληγιάννη και Παπανικολάου (τρίποντο) να ξεφύγουν με 61-54 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΜακΚόλουμ με μείωσε στους τρεις πόντους για τον Απόλλωνα Πατρών (61-58), ενώ θα ευστοχήσει και στην συμπληρωματική βολή (61-59).

Ο Τσιάκος με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Πανελευσινιακό (63-59). Ο Αργυρόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 65-63 και ο ΜακΚόλουμ, ένα λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισε σε 65-65. Ο Παπανικολόπουλος έκανε το 66-65 και ο Πέτροβιτς έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα (66-67). Ο Νίκος Λιακόπουλος πέτυχε το 68-67, με τον Νίκο Βετούλα να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Παπανικολόπουλος έκανε φάουλ στον ΜακΚόλουμ, με τον παίκτη του Απόλλωνα να ευστοχεί στις δύο βολές (68-69). Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Παπανικολόπουλος προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ο Τέρνερ "έκοψε" τον Έλληνα γκαρντ, με τον Απόλλωνα να σημειώνει την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-31, 52-47, 68-69.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 5(1), Παπανικολόπουλος 14(1), Παπανικολάου 11(1), Δημάκος 2, Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 13(1), Δεληγιάννης 11, Καμπ, Τσιάκος 6, Μαντζιώρης.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 9, Αργυρόπουλος 12, Γκραντ 13(2), Λιανός 5, Πέτροβιτς 12(2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 6(1), Ζαφίρης, Τέρνερ 6, Κρόλο 6.