STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΚΑΟΔ 101-72

Νέα καλή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα χωρίς τον Διαμαντίδη, με τους "πράσινους" να πετυχαίνουν την 13η τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 101-72 κόντρα στον ΚΑΟΔ

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον ΚΑΟΔ για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος και σημείωσε μία ακόμα κατοστάρα.

Μία κατοστάρα που επήλθε μάλιστα χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος έμεινε εκτός 12άδας αφενός για να προφυλαχθεί (ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα) αλλά και για να ξεκουραστεί εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα από το "διπλό" στο Μιλάνο, ήταν καταιγιστικός όταν... ήθελε, έπαιξε πολύ καλά κατά διαστήματα και κέρδισε τον Λόγκαν ο οποίος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, είχε εξαιρετική απόδοση και τελείωσε το ματς με 21 πόντους.

Ένα καταιγιστικό δ' δεκάλεπτο ήταν αρκετό προκειμένου ο Παναθηναϊκός να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 30 πόντους και να υποχρεώσει τον ΚΑΟΔ σε 21 συνολικά λάθη. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 16/17 αιφνιδιασμούς, απόδειξη ότι έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και έτρεξε πολύ, πετυχαίνοντας πολλά εύκολα καλάθια.

Ο αγώνας:

Απόλυτα σοβαρός και συγκεντρωμένος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το παιχνίδι με τον ΚΑΟΔ. Πάντως, οι Δραμινοί αντιστάθηκαν μέχρι το 5' και με τρίποντο του Μπάβτσιτς προηγήθηκαν με 9-12. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με σερί 7-0 (16-12), ενώ στη συνέχεια οι Μάριτς και Λόγκαν έκαναν το 24-16 τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Ο Τσαρτσαρής με τρίποντο έγραψε το 27-17 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Με τους Μάριτς και Καλάθη να αναλαμβάνουν στο β' δεκάλεπτο χρέη εκτελεστών, ο Παναθηναϊκός δίχως να φορτσάρει βρέθηκε στο +11 (33-22). Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους και μείωσαν σε 37-30, πριν ο Παναθηναϊκός πάντως τρέξει ένα σερί 6-0 (43-30) και ο Τσαρτσαρής με δικό του τρίποντο εκτοξεύσει τη διαφορά στο +16 (49-33). Τελικά ο Αθηναίου μείωσε σε 51-39 στο τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει κάνει λιγότερα λάθη (5-9), περισσότερα ριμπάουντ (13-9) και να έχει το εκπληκτικό 79% στα δίποντα με 19/24 σουτ.

Πάτησε γκάζι και πάλι στο δ' δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο... Στο 25' ο Περπέρογλου με τρίποντη βόμβα έκανε το 66-46 και όλα πήραν το δρόμο τους. Ακολούθησε όμως ένα σερί 11-0 από πλευράς του ΚΑΟΔ, ο οποίος κατάφερε και μείωσε σε 66-57 με τους Χαραλαμπίδη και Μισέλ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Σμιθ στο τέλος του δεκ. κατάφερε να κερδίσει το δεκάλεπτο με επιμέρους 19-18 και να προηγηθεί με 70-57 στο 30΄.

Η απόδοση των "πράσινων" ήταν ακόμα πιο εκκωφαντική στο δ' δεκάλεπτο με την αρμάδα του Ομπράντοβιτς να πατάει ξανά το γκάζι και αφήνει πολύ μακριά τον ΚΑΟΔ που έδειχνε μέχρι το 28' πως μπορούσε να υποστεί μία αξιοπρεπή ήττα. Μάταια, όμως μετά το κάρφωμα του Μισέλ στο 32΄που έκανε το σκορ 72-61, ακολούθησε ένα επιμέρους 18-2 από πλευράς "πράσινων" που μετέτρεψε το σκορ σε 90-63.

Ο Λόγκαν ήταν ασταμάτητος και τελικά ο Τσαρτσαρής με κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (99-68). Μάλιστα, ο τελευταίος σημείωσε και την κατοστάρα για τον Παναθηναϊκό (101-70), πριν ο Αθηναίου με λέι απ γράψει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 51-39, 70-57, 101-72

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 12, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 4, Λόγκαν 21(1), Σάτο 5, Τσαρτσαρής 12(2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 16(1), Κυρίτσης 2, Σμιθ 11(2), Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 7(1).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ, Χαραλαμπίδης 19(5), Αθηναίου 12(2), Ιωακειμίδης, Μισέλ 22, Χούμας, Κιτσούλης 1, Τσέρανιτς 2, Ζάρας, Μπάβτσιτς 16(1), Κακαρούδης, Μπένας.