STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 111-70

Απολαυστικός ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ την οποία και διέσυρε με το εντυπωσιακό 111-70 στο εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής

Η απουσία του Ντρου Νίκολας ο οποίος έμεινε εκτός 12άδας όντας τραυματίας από το 4ο ματς με την Μπαρτσελόνα δεν φάνηκε καθόλου για τους "πράσινους" οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν έδωσε σε καμία περίπτωση το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πλησιάσει. Αντίθετα, συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά και οι συνεχείς αλλαγές του Ομπράντοβιτς έδειξαν πως οι παίκτες του ήταν πολύ ορεξάτοι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καϊμακόγλου τελείωσε το ματς με 22 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του αλλά και του αγώνα, παίζοντας κάτι λιγότερο από 24 λεπτά. Πολύ καλός ο Μάριτς που δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του, ενώ εκπληκτικός ήταν και πάλι ο Σάτο με 14 πόντους (3/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα).

Από την άλλη, οι Δορκοφίκης και Κάρι διασώθηκαν από το ναυάγιο της ΑΕΚ που συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία και φάνηκε πως είχε το μυαλό της στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης με αντίπαλο τον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ομπράντοβιτς στο 400ό του παιχνίδι στην Α1 Ανδρών ξεκούρασε τους βασικούς του παίκτες που σήκωσαν το βάρος στη σειρά με τη Μπαρτσελόνα όπως ήταν οι Μπατίστ, Φώτσης και λίγο λιγότερο ο Διαμαντίδης που βρέθηκε στο παρκέ για 22 λεπτά. Το ευχάριστο πάντως για τον Σέρβο προπονητή ήταν ότι και οι 12 παίκτες που μπήκαν στο γήπεδο σκόραραν και έδειξαν πολύ ορεξάτοι με αποκορύφωμα το νεαρό Ζούμπο που τελείωσε το ματς με 6 πόντους και δύο τρίποντα.

Ο αγώνας:

Από πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός έδειξε τις προθέσεις του στο παιχνίδι. Στο 3ο λεπτό του αγώνα ήδη οι "πράσινοι" προηγούνταν με 9-3 τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισε να κάνει αλλαγές από τα πρώτα κιόλας λεπτά και στο 5' (13-6) πέρασε στο παρκέ ο Μάριτς.

Ο τελευταίος έδειξε σε καλή κατάσταση και πέτυχε 9 πόντους όντας ο πρωταγωνιστής στο σερί 10-0 που έτρεξε η ομάδα του και με το οποίο ξέφυγε με 31-10 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 85% στα διποντα, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ είχε 1/9 σουτ δύο πόντων και 2/4 τρίποντα.

Η υπεροχή των "πράσινων" μέσα στις δύο ρακέτες ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και στη β' περίοδο. Στο 12' ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 35-14. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα. Χάρη στην ευστοχία τους από τα 6.75μ. έτρεξαν σερί 9-0 και μείωσαν σε 48-33, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές αλλαγές του Ομπράντοβιτς στη βασική πεντάδα.

Πάντως, οι "πράσινοι" με σερί 5-0 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +20 (53-33), πριν τελικά φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 18 πόντων (56-38), σε ένα ματς που οι άμυνες δεν έπαιζαν πρωταρχικό ρόλο.

Διαδικαστικό χαρακτήρα το β' ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι φορτσάτος στο παρκέ. Με σερί 8-0 οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ξέφυγαν με 64-38 κρατώντας για τρία λεπτά την ΑΕΚ άποντη. Ο Δορκοφίκης πέτυχε το πρώτο καλάθι της Ένωσης στο β' ημίχρονο από τα 6.75μ. (64-41) όμως πλέον η διαφορά είχε ξεπεράσει και τους 30 πόντους.

Πάντως, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τρέχουν και να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια. Ο Νίκολας εκτόξευσε τη διαφορά στους 39 πόντους (87-48), δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου και τελικά ο Καστλ ήταν αυτός που έγραψε το 87-50 του γ' δεκαλέπτου.

Στο δ' δεκάλεπτο, το ματς είχε πλέον αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και κανείς από τους παίκτες που αγωνίζονταν στο παρκέ δεν πίστευε πως μπορούσε να αλλάξει κάτι. Ο Ομπράντοβιτς συνέχισε να κάνει αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αναπληρωματικούς του ενώ οι Κάρι και Κοχαντάρεβιτς ήταν απελπιστικά μόνοι.

Στα 6.20'' πριν το τέλος του αγώνα ο Καϊμακόγλου έγραψε το 96-54, δείχνοντας πως ο Παναθηναϊκός θα πετύχαινε πολύ εύκολα την κατοστάρα. Πάντως, οι "πράσινοι" κόλλησαν για μερικά λεπτά, μέχρι που ο Έλληνας φόργουορντ αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με πέντε προσωπικού τους ποντους έκανε το 101-65 στο 37. Το τελικό σκορ έγραψε ο Τέπιτς με λέι απ στα 13,6'' πριν το τέλος καθώς η ΑΕΚ δεν εκδήλωσε επίθεση στην τελευταία κατοχή που είχε.

Νέο ρεκόρ το +41!

Από εκεί και πέρα, το 111-70 αποτελεί την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα το +41 συνιστά την καλύτερη επίδοση της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στις αναμετρήσεις της με την Ένωση, καθώς ξεπέρασε και το περυσινό +38 (85-47), το οποίο κατείχε τα πρωτεία.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 56-38, 87-50, 111-70

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Μάριτς 15, Περπέρογλου 11(1), Μπατίστ 4, Φώτσης 6, Σάτο 14(2), Τσαρτσαρής 8(2), Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 22(4), Ζούμπος 6(2).

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 2, Κοχαντάρεβιτς 6, Νικολαϊδης 8(2), Παπανικολάου 10(1), Χαρτ 7(2), Ντικούδης 8, Δορκοφίκης 11(1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 3, Κάρι 10(1), Μάντιτς 5(1), Τζόλος.