STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 83-67

Ο Ολυμπιακός επέβαλε το παιχνίδι του στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε του μαχητικού Πανιωνίου στο ΣΕΦ με 83-67 και έκανε το 1-0. Διαβάστε αναλυτικά.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στη σειρά με τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ με 83-67.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να επιβάλουν το παιχνίδι τους απέναντι στους μαχητικούς παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας το 1-0 στη σειρά.

Από τον Ολυμπιακό, οι Σπανούλης, Ντόρσεϊ σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 12. Για τον Πανιώνιο ο Ντίμπλερ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς σημείωσε 17 πόντους, με τον Μπίλι Κις θα προσθέτει 14.

Επόμενο... ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Πέμπτη (26/04, 17:00) και πάλι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έκανε ένα γρήγορο 4-0 με καλάθι του Τζόι Ντόρσεϊ και δύο εύστοχες βολές από τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Πανιώνιος, όμως αντέδρασε και κατάφερε με τρίποντο του Ντίμπλερ να περάσει μπροστά στο 4' με 11-12, ενώ ο Μπίλι Κις θα ανεβάσει την διαφορά στους τρεις πόντους (11-14).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 με τον Νάτζφεϊ να σημειώνει το 15-19 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μάρκο Κέσελ θα κάνει το 20-19, αλλά ο Κις με 1/2 βολές θα ισοφαρίσει. Πάλι ο Αμερικανός του Πανιωνίου με τρίποντο θα πετύχει το 20-23, με τον Κέσελ να ισοφαρίζει σε 23-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος διατήρησε το οριακό του προβάδισμα με καλάθι του Καββαδά, ενώ ο Νάτζφεϊ θα σημειώσει το 27-29 και ο Άντιτς με κάρφωμα θα φέρει και πάλι το ματς στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι, όμως θα αντιδράσουν και θα καταφέρουν με καλάθι του Νίκου Μπάρλου θα κάνουν το 29-33 στο 15'.

Ο Ολυμπιακός, πάντως θα καταφέρει να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με κάρφωμα του Τζόι Ντόρσεϊ (36-34) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 42-38 για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, μετά από καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.

Έλεγξε το ματς

Οι Πειραιώτες στο 22' με τον Κάιλ Χάινς θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά με 44-43, ενώ ο Αμερικανός με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα πετύχει το 47-43. Ο Ντίμπλερ θα κάνει το 47-45 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης θα ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (49-45).

Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να έχει το προβάδισμα στο σκορ και ο Γιώργος Πρίντεζης με κάρφωμα θα κάνει το 57-49. Ο Γκετσεβίτσιους θα σημειώσει το 59-49 με δύο εύστοχες βολές και ο Ντόρσεϊ θα κάνει στο 28' το 63-49. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους και θα κλείσουν την τρίτη περίοδο με +13 πόντους (67-54) μετά από τρίποντο του Ντίμπλερ, ο οποίος θα μειώσει την διαφορά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους θα ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους (70-54) και ο Τζόι Ντόρσεϊ με κάρφωμα θα σημειώσει το 72-54. Στη συνέχεια ο Ντίμπλερ με 1/2 βολές θα μειώσει σε 74-60 στο 35'.

Οι Πειραιώτες θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα και θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 83-67, σημειώνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8(1), Κις 14(2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17(2), Καββαδάς 6, Ιωάννου 5(1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7(1), Παραγυιός, Μπάρλος 6.