STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός-Ν.Κηφισιά 69-64

Δύο ημέρες μετά τη νίκη επί της Φενέρ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κακός κόντρα σε μία ψυχωμένη Νέα Κηφισιά της οποίας επικράτησε στο τέλος με 69-64

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη... φωτιά για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και η Νέα Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε το κακό του αγωνιστικό πρόσωπο μένοντας στο παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Οι "ερυθρόλευκοι" επιβλήθηκαν με 69-64 της Νέας Κηφισιάς για την 12η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και επέστρεψαν στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την ήττα στη Δράμα, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, καθώς βρήκαν απέναντι τους την Νέα Κηφισιά που έπαιξε με μυαλό και πάθος.

Ο πρωταγωνιστής

Πρώτος σκόρερ ο Κώστας Σλούκας ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Κώστα Σλούκα στο τετράλεπτο πριν το τέλος του αγώνα που έκανε το σκορ 62-58. Μέχρι τότε οι φιλοξενούμενοι ήταν στον πόντο και μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, ωστόσο στη συνέχεια ήταν δύσκολο να γυρίσουν το ματς.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 21% στα τρίποντα για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι δύο ημέρες μετά τον αγώνα με τη Φενέρ έριξαν το ποσοστό τους στο μισό.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι παίκτες της Κηφισιάς, καθώς προηγήθηκαν με 9-1 (!) έχοντας 3/3 τρίποντα! Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στη συνέχεια και με σερί 10-0 κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 7ο λεπτό γράφοντας το 11-9 με τον Πρίντεζη. Το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-19 υπέρ των φιλοξενούμενων, που είχαν 4/13 δίποντα αλλά και 3/6 τρίποντα, ενώ είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ με 15-8.

Κι αν περίμενε κανείς στη συνέχεια τη Νέα Κηφισιά γελάστηκε... Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πάλευαν την κάθε φάση και με την άμυνα ζώνης προσπαθο9ύσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, προηγήθηκαν με 25-21 στο 14' και 28-23 ένα λεπτό αργότερα, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Κρόκερ και Γκάρετ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε ανακτήσει τον έλεγχο στα ριμπάουντ και με επιθετικό του Πρίντεζη γράφτηκε το 32-33 του ημιχρόνου. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 6 λάθη (έναντι 5) και μόλις 1/10 τρίποντα.

Στην επανάληψη, το ντέρμπι ήταν... ζωντανό με την Νέα Κηφισιά να βρίσκει λύσεις από τους Κρόκερ και Κακιούζη, ενώ βρέθηκε ξανά στο +5 (39-44) στο 25ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο, τα καρφώματα των Ντάνστον και Λοτζέσκι έδωσαν ψυχολογική ώθηση στον Ολυμπιακό ο οποίος ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (49-48).

Ο Βασίλης Σπανούλης μπήκε αποφασισμένος στο δ' δεκάλεπτο να βοηθήσει την ομάδα του να καθαρίσει το παιχνίδι, ενώ ο Λοτζέσκι αποχώρησε με διάστρεμμα. Με πέντε σερί πόντους ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε το 54-50 στο 32', ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Περπέρογλου ευστόχησε και έστειλε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +6 (56-50). Οι νεοφώτιστοι συνέχισαν να μάχονται, μείωσαν σε 59-58, ενώ ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 62-58 στο 36', εκμηδενίζοντας τις ελπίδες των παικτών του Παπαθεοδώρου. Στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" ήταν εύστοχοι στις βολές και κράτησαν το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-33, 49-48, 69-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 12, Σπανούλης 13(2), Περπέρογλου 6, Παπαπέτρου, Σλούκας 15(1), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 12(1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4.

Ν.Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 11, Κρόκερ 15(1), Γκάρετ 9, Γουντς, Τσαλδάρης 10(2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 13(3), Μπάρλος 4.