STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Άρης 84-68

Ο Άρης προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό, με τους "ερυθρόλευκους" να είναι εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονo και να παίρνουν μία ακόμα νίκη (84-68). Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα προς τιμήν του Ρόι Τάρπλεϊ.

Το πόδι είναι "κολλημένο" στο γκάζι για τον Ολυμπιακό που ξεκίνησε το 2015 με τον καλύτερο τρόπο. Στο πρώτο παιχνίδι τους για το νέο έτος οι "ερυθρόλευκοι" ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Άρη, παίρνοντας μια εύκολη -όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα- νίκη με 84-68.

Ο Γιώργος Πρίντεζης; συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις, πετυχαίνοντας 16 πόντους, ενώ οι Πέτγουεϊ και Λαφαγιέτ πρόσθεσαν από 15 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Από πλευράς Άρη, προσπάθησαν οι Βεζένκοφ (14 πόντοι) και Τόμας (12 πόντοι).

Ο αριθμός

Όταν μια ομάδα μοιράζει 29 ασίστ σε ένα παιχνίδι, πολύ δύσκολα θα χάσει. Το ίδιο ισχύει και για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν ιδιαιτέρως ομαδικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 29 τελικές πάσες.

Ο πρωταγωνιστής

Στο πιο παραγωγικό παιχνίδι του με την "ερυθρόλευκη" φανέλα ο Όλιβερ Λαφαγιέτ τα έκανε όλα. Πέτυχε 14 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, μάζεψε 1 ριμπάουντ και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Ο Άρης ξεκίνησε με διάθεση να παίξει μπάσκετ και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους, κάτι το οποίο κατάφερε, χάρη στον Πάσαλιτς (7-9, 4'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν άμεσα και "χτυπώντας" κάτω από το καλάθι ισοφάρισαν με τον Χάντερ (11-11, 7'). Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους "κίτρινους" (11-15, 8'). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο, αντέδρασαν και βρίσκοντας λύσεις από το τρίποντο ισοφάρισαν, δια χειρός Σλούκα, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (17-17).

Με διάθεση να ανοίξουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως έμειναν κοντά στο σκορ, χάρη στους Ριντ και Αντεγκμπόγιε (22-21, 12'). Από εκείνο το σημείο, όμως Πρίντεζης και Χάντερ μπήκαν στην... εξίσωση και τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους (32-24, 14'). Οι "κίτρινοι" έδειξαν πως είχαν "σφυγμό" δια χειρός Πάσαλιτς και Βεζένκοφ (34-30, 17'). Ντάνστον και Λοτζέσκι, όμως δεν είχαν διάθεση να παίξουν με τη διαφορά (39-31, 18'). Ο Άρης με τον Αντεγκμπόγιε πλησιάσε εκ νέου, όμως η τελευταία λέξη άνηκε στον Ολυμπιακό. Με καλάθια από τους Λαφαγιέτ και Πρίντεζη οι "ερυθρόλευκοι" έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (45-35), διαφορά η οποία ήταν η μεγαλύτερη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, στην αναμέτρηση.

Η διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου έδωσε ψυχολογική ώθηση στους γηπεδούχους. Ο Πέτγουεϊ "ζεστάθηκε", οι Λοτζέσκι-Ντάνστον έδωσαν βοήθειες και κάπως έτσι η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (54-41, 24'). Οι ψηλοί των "ερυθρολεύκων" συνέχισαν να κάνουν τη διαφορά, η άμυνα παρέμενε αποτελεσματική και με επί μέρους 6-0 το προβάδισμα έφτασε στο +17 (60-43, 27'). Ήταν θέμα χρόνου η διαφορά να ξεπεράσει τους 20 πόντους, κάτι που έγινε με Πέτγουεϊ και Ντάρντεν (67-46, 29'). Ένα τρίποντο δια χειρός Αντεγκμπόγιε, όμως, στην εκπνοή έφερε στο -18 τον Άρη (67-49) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο ΛαΜάρκους Ριντ ήταν ο πρωταγωνιστής του Άρη στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι "κίτρινοι" είχαν σερί 6-2 με μπροστάρη τον Αμερικανό, μαζεύοντας γρήγορα τη διαφορά (69-55, 31'). Ο Αμερικανός συνέχισε να μαζεύει μόνος τη διαφορά (69-57), όμως κάπου εκεί "ξύπνησε" ο Ολυμπιακός. Ο Σπανούλης μπήκε στο παρκέ και άλλαξε όλη την εικόνα των Πειραιωτών, οι οποίοι με επί μέρους 7-0 ανέβασαν στους 19 πόντους τη διαφορά (76-57, 34'). Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί, οι παίκτες του Πρίφτη προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάτι το οποίο επιβεβαίωσε ο Πρίντεζης (80-62, 37'). Καββαδάς και Μάντζαρης "άνοιξαν λογαριασμό", έστω και αργά, με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (84-66, 39'). Το τελικό 84-68 δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, σε μια αναμέτρηση με έντονη συναισθηματική φόρτιση, ελέω και του ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Ρόι Τάρπλεϊ.

Δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68