STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μαρούσι - Ηρακλής 74-66

Την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε το Μαρούσι το οποίο ήταν καλύτερο κόντρα στον Ηρακλή και επικράτησε με 74-66, επιστρέφοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας

Ο Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς ήταν ο μεγάλος κυρίαρχος του αγώνα και η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο Μαρούσι και τον Ηρακλή, καθώς πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 19 ριμπάουντ, κάνοντας πάρτι μέσα στις δύο ρακέτες.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο Ηρακλής έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει και να γυρίσει το ματς ωστόσο δεν τα κατάφερε, βρίσκοντας απέναντί του έναν ψύχραιμο Γκαγκαλούδη με 4/4 βολές. Η ομάδα του Χουγκάζ μείωσε σε 72-66 αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο.

Έτσι λοιπόν παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 5 νίκες και μόνο με ένα θαύμα θα παραμείνει στην Α1 Ανδρών στην επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια μετά από τέσσερα χρόνια στην Α2 κατηγορία.

Για το Μαρούσι που επέστρεψε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμεί με ΠΑΟΚ) το ματς της ερχόμενης εβδομάδας με τον ΠΑΟΚ είναι από τα πλέον σημαντικά καθώς θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα τερματίσει πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-6 ωστόσο το Μαρούσι σταδιακά βρήκε τα πατήματά του στο παρκέ και πήρε το προβάδισμα (17-16). Ο Πάρκερ έστειλε την ομάδα του στο +4 (19-23) και τελικά το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Μαρούσι να πλησιάζει στον πόντο και τον Ηρακλή να δείχνει ότι μπορεί να αντισταθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η μεγάλη αστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και στη β' περίοδο, όταν το Μαρούσι βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ. Με επιμέρους σκορ 15-5 και τον νεοαποκτηθέντα Μπάσντεν να είναι θετικός, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-25 στο 17' μετά από βολές του Μπάγκαριτς. Από τη γραμμή έγραψε το 37-28 του ημιχρόνου και ο Χαριτόπουλος.

Στο β' ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε για το Μαρούσι το οποίο έχοντας το πλεονέκτημα μέσα στις δύο ρακέτες με τον Μπάγκαριτς να κάνει πάρτι στις δύο ρακέτες και τον Κρις Χουγκάζ να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο για να τον περιορίσει. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν πολλές φορές στον αιφνιδιασμό πότε με το Χαριτόπουλο και πότε με τον Μπάγκαριτς. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 17 πόντους λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (59-42).

Στην κρίσιμη περίοδο, ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει. Ο Αγγελακόπουλος πήρε προσπάθειες και μείωσε αρχικά σε 61-51 και στη συνέχεια 63-54. Ο Πέτρος Νοέας έδωσε λύση στα επιθετικά προβλήματα των γηπεδούχων. Στο 38' ο Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές έφερε το Μαρούσι και πάλι στο +12 (68-56), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί και κατάφεραν να μειώσουν σε 72-66 με τον Πέτροβιτς, χωρίς πάντως να πλησιάσουν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-28, 59-44, 74-66

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Νοέας 7, Μπάγκαριτς 17, Ακεψιμαϊδης 4, Μπάσντεν 13, Χαριτόπουλος 19(1), Γκαγκαλούδης 6, Κλεμέντε 3(1), Κογιαντίνοβιτς 5(1), Σιαμανδούρας.

Ηρακλής (Χουγκάζ): Πάρκερ 10 (0/8 τριπ.), Δεμερτζής 8, Αγγελακόπουλος 5(1), Μαρμαρινός 7, Πέτροβιτς 14(1), Δέσπος 5, Κόλεμαν 12, Ηλιάδης 5(1).