STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Καβάλα 70-74

Την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε με σκορ 74-70 και διπλασίασε τις επιτυχίες της κόντρα στον Κολοσσό

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο, νικώντας για δεύτερη φορά τον Κολοσσό, αφού είχε συνεχώς το προβάδισμα στο β΄ημίχρονο.

Ο Πατ Καλάθης, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ στο ματς, με δύο δικά του τρίποντα έβαλε φωτιά στο παιχνίδι στο 39' (70-68) όμως ο Καραποστόλου απάντησε με πέντε δικούς του πόντους κάνοντας το 70-73.

Το τελικό σκορ έγραψε με 1/2 βολές ο Σίμονς και βοήθησε τους φιλοξενούμενους να φύγουν "αλώβητοι" από τη Ρόδο, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιόροβιτς που πέτυχε 24 πόντους πυροβολώντας αλύπητα τους αντιπάλους του από τα 6.75μ. (4/5 τρίποντα). Καθοριστικός ο Καραποστόλου που απάντησε στα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καλάθη στο τέλος και τελείωσε το ματς με 14 πόντους.

Από την άλλη, ο Κολοσσός προσπάθησε για το... θαύμα όμως ο Καλάθης υπέπεσε σε τραγικό λάθος μετά τα τρίποντα και υποχρέωσε τον Τζόρνταν να κάνει φάουλ στον Καραποστόλου που ευστόχησε στις βολές. Ο Ελληνοαμερικανός φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 18 ριμπάουντ!

Ο αγώνας:

Με τους Καλάθη, Τζόρνταν, Χαρίση, Γκόλεματς και Γεωργαλή ξεκίνησε το ματς ο Σφαιρόπουλος και η ομάδα του προηγήθηκε 6-4 και 8-6 στο 4'. Η Καβάλα στο 5' πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (10-11) μετά το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Καραποστόλου στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (21-15) και ο Πρίφτης κάλεσε σε τάιμ άουτ.

Τελικά, η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους μετά από τρίποντη βόμβα του Γκόλεματς και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Παλάσιο σε 24-16 που ήταν και το σκορ του α' δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 73% (!) στα δίποντα έχοντας 8/11, ενώ την ίδια στιγμή η Καβάλα είχε 4/11 σουτ και 36%, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 11-3 υπέρ του Κολοσσού.

Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να βελτιώνει την αμυντική της λειτουργία και στο 13' να έχει μειώσει στο καλάθι (27-25). Στο 14' οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στον πόντο (29-28) και ο Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για αφυπνίσει τους παίκτες του. Πάντως, η Καβάλα πήρε μετά από ώρα το προβάδισμα (29-30) κι έκτοτε το ματς έγινε ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (32-34, 35-34, 35-36) και με την Καβάλα πλέον να ελέγχει τα ριμπάουντ ο Παλάσιο έγραψε το 38-41 παίρνοντας πολλές λύσεις από τα 6.75μ. Το επιμέρους 25-14 που είχαν στην β' περίοδο οι φιλοξενούμενοι τα λέει όλα.

Με Γιόροβιτς, Καραποστόλου πήρε το "διπλό"

Στην επανάληψη, η Καβάλα παρουσιάστηκε ακόμα καλύτερη και με τον Γιόροβιτς να είναι ασταμάτητος ξέφυγε με 38-46 στο 22' δείχνοντας τις προθέσεις της να καθαρίσει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο 9 (38-49) πριν ο Κολοσσός αρχίσει να ροκανίζει τη διαφορά.

Με τους Χαρίσης και Τσάμη να δίνουν λύσεις στην επίθεση ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (50-51), ενώ ο Στεφανίδης με βολές έγραψε το 50-53 της γ΄περιόδου. Η Καβάλα αν και είχε χάσει το +9 έδειχνε να θέλει πιο πολύ τη νίκη, ενώ ο Κολοσσός δεν μπορούσε να βρει το... αντίδοτο στο μαρκάρισμα του Γιόροβιτς.

Στο δ' και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Καβάλα ξέφυγε με 50-62 στο 33' τρέχοντας ένα σερί 8-0. Ο Κολοσσός μείωσε σε 57-62 με τον Χαρίση ένα λεπτό αργότερα όμως ο Γιόροβιτς με νέο τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους ξανά στο +8 (57-65). Ένα σερί 6-0 από τον Κολοσσό που είχε τη συμπαράσταση του κόσμου του, ήταν αρκετό για να βάλει φωτιά στο ματς (63-65).

Στο 38' ο Παλάσιο έγραψε το 63-67 με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών και λίγο αργότερα το 64-68 με 1/2 βολές. Σ' εκείνο το σημείο μίλησε ο Πατ Καλάθης ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα ξανά στον Κολοσσό (70-68). Ωστόσο ο Καραποστόλου απάντησε με πέντε δικούς του διαδοχικούς πόντους και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-41, 50-53, 70-74

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 18(2), Καυκής 1, Τζόρνταν 7, Πάνος 2, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 16, Παππάς, Γκόλεματς 12(2), Τσάμης 12(2), Γεωργαλής 2.

Καβάλα (Πρίφτης): ΜάκΙντος 11(3), Παλάσιο 11(1), Κοστόφ, Χαφ 2, Στεφανίδης 2, Σίμονς 8, Γιόροβιτς 24(4), Καραποστόλου 14(4), Αγγελόπουλος 2.