STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα - Παναθηναϊκός 71-97

Η Καβάλα αντιστάθηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 29-11 στο β' δεκάλεπτο "καθάρισε" από νωρίς το παιχνίδι, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 97-71

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 7η φετινή του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με σκορ 97-71 της Καβάλας για την 10η αγωνιστική.

Οι "πράσινοι" πήραν την άτυπη ρεβάνς για την περσινή ήττα από την Καβάλα και φέτος πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα, κόντρα στην ομάδα του Άγγελου Κορωνιού.

Αντίσταση για ένα δεκάλεπτο βρήκαν οι παίκτες του Πεδουλάκη, οι οποίοι στη συνέχεια επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση. Πλέον, την Τετάρτη (19/12) θα αντιμετωπίσουν τον Πανιώνιο σε εξ αναβολής παιχνίδι, ενώ στη συνέχεια έχουν μπροστά τους τον ΚΑΟΔ.

Το παροιμιώδες 76% στα δίποντα για εκτός παιχνίδι, ήταν το κλειδί για τον Παναθηναϊκό που έλεγξε τα ριμπάουντ (11-42) και είχε περισσότερες ασίστ (16-25). Φυσικά, τα 19 λάθη στα οποία υπέπεσε δεν ήταν ό,τι καλύτερο, αλλά τουλάχιστον ο "Άρτζι" βρήκε την ευκαιρία για δοκιμές παρά τις απουσίες των Σχορτσανίτη, Ούκιτς.

Ο αγώνας:

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε τις προθέσεις του να "καθαρίσει" το παιχνίδι, σε μία προσπάθεια να αποφύγει τα περσινά, όταν άφησε την Καβάλα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και το πλήρωσε με την ήττα. Οι "πράσινοι", προηγήθηκαν με 2-8 και 6-12, αλλά δεν είχαν το... αντίδοτο στον Στιβ Πάνος.

Ο τελευταίος, πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και κράτησε την Καβάλα μέσα στο παιχνίδι, δίνοντάς της σημαντικές ανάσες στην επίθεση. Ο Στεφανίδης μείωσε στον πόντο (16-17), στο 9ο λεπτό του αγώνα, αλλά τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με βολές από τον Τσαρτσαρή που έγραψε το 16-19. Οι "πράσινοι" με την ολοκλήρωση της α' περιόδου είχαν ήδη κάνει 7 λάθη.

"Καθάρισε" στο β' δεκάλεπτο

Σε αυτό το σημείο επικεντρώθηκε και ο Αργύρης Πεδουλάκης στις οδηγίες του στο ξεκίνημα της β' περιόδου, καθώς ο Παναθηναϊκός έλεγχε τα ριμπάουντ (4-9) και έδειχνε να έχει την ενέργεια να τρέξει στο παιχνίδι. Αυτό λοιπόν, έκανε στο β' δεκάλεπτο όταν μπήκε ορεξάτος και αποφασισμένος να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μπανκς με βολές έκανε το 18-25 στο 12ο λεπτό, ενώ ο Λάσμε έστειλε τη διαφορά στους 11(18-29).

Το σερί του "τριφυλλιού" έφτασε το 10-0 (18-31) μετά από κάρφωμα του Τσαρτσαρή και ο Πεδουλάκης άρχισε τις αλλαγές. Ο Μπράμος ήταν εξαιρετικός, ενώ ο Διαμαντίδης πέτυχε στο 18' το πρώτο του καλάθι κάνοντας το 22-40. Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-48 και ουσιαστικά οι "πράσινοι" είχαν καθαρίσει το παιχνίδι.

Ίδιο σκηνικό και +30

Η συντριπτική υπεροχή στα ριμπάουντ (5-24) σε σχέση με την πολύ καλή αντιμετώπιση της άμυνας ζώνης είχαν δώσει την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό ουσιαστικά να "καθαρίσει" το παιχνίδι από το ημίχρονο. Στην επανάληψη, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει και δεν άλλαξε... Με τρίποντο του Μπράμου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26 πόντους (27-53).

Πλέον, το ματς είχε ανοίξει... Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο και ο Παναθηναϊκός σκόραρε κατά βούληση. Σημείωσε 30 πόντους στην γ΄περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά στην ίδια (48-78) στη λήξη, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκουράζει τους βασικούς και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους. Η Καβάλα από την πλευρά της είχε μειώσει σε 42-60, αλλά ως εκεί...

Αυτομάτως, το δ' δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Τόσο ο Πεδουλάκης, όσο και Κορωνιός δοκίμαζαν κάποια πράγματα και οι άμυνες είχαν χαλαρώσει πολύ. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 30 με τους γηπεδούχους να τη μειώνουν κάπως, αλλά να παραμένουν πολύ μακριά. Ο Κώστας Τσαρτσαρής έγραψε το τελικό 97-71 και η Καβάλα έμεινε με την ικανοποίηση πως στο δ' δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 23-19.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-48, 48-78, 71-97

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 14, Καλαμπάκας, Στεφανίδης 9(1), Γκράντι 18(3), Μίτροβιτς 5(1), Γκαγκαλούδης 10(2), Κριστέφσκι 2, Κόλεμαν 13.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 20(4), Πάνκο 10, Ματσιούλις 11(1), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 14, Διαμαντίδης 2, Κίτσεν, Μπανκς 12(1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 13(3), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 2.