STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός 101-77

Ο ΚΑΟΔ νίκησε τον Πανελευσινιακό με 101-77 και έκλεισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο ΚΑΟΔ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Πανελευσινιακό, φτάνοντας στην άνετη επικράτησε με 101-77 για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι Δραμινοί ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα με 11 νίκες σε 26 αγώνες και τερμάτισαν στην ένατη θέση του πρωταθλήματος, μία πίσω από την όγδοη που οδηγεί στα πλέι οφ.

Από τους νικητές ο Κακαρούδης ήταν εξαιρετικός, σημειώνοντας 24 πόντους, ενώ ο Μίτσελ είχε 14. Για τον Πανελευσινιακό οι Λιακόπουλος, Εζιούκου ολοκλήρωσαν το ματς με 17 πόντους. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ (είχαν 39 έναντι 23 των φιλοξενούμενων).

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τον Μίτσελ προηγήθηκαν με 4-0 στο δεύτερο λεπτό του ματς. Στη συνέχεια ο Πάλμερ πέτυχε το 8-2 για να κάνει ο Ζάρας το 10-2, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 13-4 στο πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ουίλσον μείωσε σε 13-10 και ο Μίτσελ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (15-10).

Ο Κακαρούδης σημείωσε το 17-12 και ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο μείωσε στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους. Ο Ζάρας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 22-15, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-15 για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς. Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και με τον Εζιούκου αποσπάστηκαν με 12 πόντους (34-22) και ο Ράντοβιτς έκανε το 36-23 στο 16ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ουίλσον έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (36-28).

Ο Γκίμπσον με κάρφωμα έκανε το 40-32 και ο Ιωάννου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (43-32). Ο Εζιούκου έκανε το 45-35, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΚΑΟΔ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα με τον Κακαρούδη να σημειώνει το 53-41, ενώ ο Εζιούκου μείωσε σε 53-43 για τον Πανελευσινιακό. Τα πράγματα δεν άλλαξαν κατά την διάρκεια της περιόδου, με τον ΚΑΟΔ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (72-63), παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Γιώργου Σκαραφίγκα να μειώσει.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, τίποτα δεν άλλαξε με τον ΚΑΟΔ να παίρνει τελικά τη νίκη με 101-77 και να κλείνει ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 45-35, 72-63, 101-77.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψεμαϊδης 4, Μπένας 3, Μίτσελ 14, Μπάβτσιτς 2, Κακαρούδης 24(3), Ζάρας 10(2), Ιωάννου 12, Πάλμερ 11(1), Ρόου 4, Ράντοβιτς 11.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 3, Νίκου, Παπανικολόπουλος 10(2), Παπανικολάου 5(1), Δημάκος 3(1), Γκίμπσον 4, Λιακόπουλος 17, Δεληγιάννης, Ουίλσον 14(2), Μαντζιώρης 4, Αβραμίδης, Εζιούκου 17.