STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Ρέθυμνο 89-78

Ο Ίκαρος Χαλκίδας νίκησε το Ρέθυμνο με 89-78 και έμεινε ζωντανός στο "κυνήγι" παραμονής.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ίκαρος Χαλκίδας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 89-78 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι πήραν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ίκαρο και το Ρέθυμνο...

Δείτε την βαθμολογία της Basket League ΟΠΑΠ...

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σούτον τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, έχοντας 8/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Ο αριθμός

Οι 31 πόντοι που σημείωσε ο Ράιτ για το Ρέθυμνο σε 36 λεπτά χρόνου συμμετοχής, έχοντας 6/9 βολές, 5/9 δίποντα και 5/8 τρίποντα.

Που κρίθηκε το ματς

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο έλεγξαν τον αγώνα και έφτασαν σχετικά άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν με τον Άσκα να προηγηθούν με 8-5 στο τρίτο λεπτό του ματς. Στη συνέχεια, όμως το Ρέθυμνο μπόρεσε με τους Ράιτ και Γκάμπριελ να περάσει μπροστά με 8-10. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα και για πέντε περίπου λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για να αποσπαστούν με πέντε πόντους στο 9 οι γηπεδούχους (24-19), ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γκαγκαλούδη. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 29-19 με τρίποντο του Μανωλόπουλου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στραντ έκανε το 32-19 για να μειώσει ο Χαρτ σε 32-21. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με τον Ράιτ να σημειώνει το 34-25 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χαρτ έκανε το 34-27 και ο Στραντ ανέβασε με εύστοχο σουτ τριών πόντων την διαφορά στους δέκα πόντους (37-27). Ο Ράιτ μείωσε σε 37-29 και ο Ρίτσαρντς έκανε το 39-29, ενώ ο Ράιτ μείωσε σε 39-31.

Ο Ρίτσαρντς και πάλι σημείωσε το 41-34 και ο Στραντ με σουτ τριών πόντων έκανε το 44-34. Ο Σούτον με κάρφωμα πέτυχε το 46-34 και ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έκανε το 49-36. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τις δύο ομάδες στο 49-39 για τον Ίκαρο, καθώς ο Γκάμπριελ μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (64-55). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78.

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Στραντ 13(4), Γκόβενς 6, Άσκα 15, Μανωλόπουλος 11(3), Σούτον 16, Γκαγκαλούδης 10(1), Σπανός, Μάσιτς 3(1), Ρίτσαρντς 15(1).

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 9, Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31(5), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 9, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 20(4).