STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Μαρούσι 82-70

Ο Ίκαρος έδωσε τη χαριστική βολή στο Μαρούσι καθώς επικράτησε με σκορ 82-70 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καμία νίκη για την ομάδα του Λινάρδου στον α΄ γύρο

Σημαντική νίκη για τον Ίκαρο ο οποίος επικράτησε 82-70 του Αμαρουσίου για την τελευταία αγωνιστική του α΄γύρου της Basket League ΟΠΑΠ.

Το Μαρούσι από την άλλη, ολοκλήρωσε τον α' γύρο χωρίς να έχει καμία νίκη στο ενεργητικό του μετά από 13 αγώνες και πλέον είναι το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, καθώς έχασε και τους δύο "τελικούς" που είχε με ΚΑΟΔ και Ίκαρο, σε διάστημα μικρότερο της μιας εβδομάδας.

Ο Ίκαρος αν και είχε λιγότερα ριμπάουντ (24-32), κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό, έτρεξε όταν έπρεπε και στο τέλος πέτυχε μία σπουδαία επικράτηση που είχε ανάγκη για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Λίγες μέρες μετά την επιστροφή του στο Μαρούσι ο Πρόδρομος Νικολαϊδης έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι αλλά δεν έπαιξε πολύ (7.35'') κι έμεινε άποντος.

Από την άλλη, το δίδυμο των Μπάξτερ και Μπεκ πέτυχε συνολικά 50 πόντους και ήταν τα πρώτα βιολιά για τον Ίκαρο.

Ο αγώνας:

Το Μαρούσι ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 0-5, όμως ο Ίκαρος αντέδρασε γρήγορα κι έτρεξε ένα σερί 8-0 που του έδωσε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα (8-5 στο 3'). Η απάντηση του Αμαρουσίου ήταν ακριβώς η ίδια, καθώς με δικό του σερί 8-0 κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή στο σκορ (17-18), δείχνοντας ψυχή και πάθος για μία ακόμα φορά.

Στην β' περίοδο, ο Ίκαρος ξέφυγε στο σκορ χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-8. Το 23-23 μετατράπηκε σε 32-23 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έδειχναν σαφείς προθέσεις να "καθαρίσουν" το ματς και με όπλο τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να έχουν συνεχώς το προβάδισμα. Ωστόσο το Μαρούσι έκανε την απέλπιδα προσπάθειά του και βρέθηκε με σερί 5-0 στο τέλος του ημιχρόνου, σε απόσταση τριών πόντων.

Στην επανάληψη, ένα επιμέρους σκορ 20-10 έφερε σε θέση ισχύος τον Ίκαρο ο οποίος αν και βρέθηκε μόλις στο +1 (38-37, 42-41) έχτισε στη συνέχεια μία καλή διαφορά που διατήρησε. Με το δίδυμο των Μπάξτερ και Μπεκ να σκοράρουν κατά βούληση και τους αντιπάλους να αρχίζουν να κουράζονται, καθώς δεν είχε πολλές λύσεις ο Λινάρδος στο τέλος του γ' δεκαλέπτου γράφτηκε το 58-45 του 30ού λεπτού.

Με ένα λέι απ ο Μπέινς διατήρησε τη διαφορά στο +13 (63-50) στο 32' και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των "κιτρινόμαυρων" να επιστρέψουν στο σκορ, τίποτα δεν άλλαξε. Ο Ίκαρος έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 82-70 και ουσιαστικά έδωσε στο Μαρούσι τη χαριστική βολή για την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-35, 58-45, 82-70

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 24(3), Κουμπούρας 6(1), Καράμπουλας 15(3), Πολυτάρχου, Βασιλίεβιτς 6(2), Τζιάλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 4, Μπεκ 26(3).

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 2, Δεμερτζής, Νικολαϊδης, Αλεψιμαϊδης 3(1), Έλεγκαρ 11, Χαριτόπουλος 17, Γκαγκαλούδης 14(1), Κόμματος 23(3), Καλογιαννίδης.