STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηλυσιακός - Ρέθυμνο 67-71

Επέστρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο που επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων του Ηλυσιακού με 71-67 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Το Ρέθυμνο θα πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση στο κλειστό των Ιλισίων και θα πάρει τη νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό με 71-67.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Στέργιου Κουφού θα ανέβει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League, ενώ παράλληλα σημείωσε την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Για το Ρέθυμνο ο Ράιτ πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου σταμάτησε στους 15 για τον Ηλυσιακό ο Νάνα σημείωσε 22 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τα κατάφεραν, καθώς ο Κοχαντάρεβιτς θα κάνει το 6-3 στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Νάνα θα περάσουν μπροστά με 11-8.

Στη συνέχεια, ο σύλλογος των Ιλισίων θα πιέσει και ο Νίκος Χατζής με τρίποντο θα δώσει... αέρα οκτώ πόντων στην ομάδα του (16-8) στο 8'. Ο Νάνα με ακόμα ένα τρίποντο θα πετύχει το 19-10 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-13, έπειτα από καλάθι του Κρίστμας.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου το Ρέθυμνο θα αρχίσει να "βομβαρδίζει" από τη γραμμή των 6μ.75, όμως ο Ηλυσιακός θα αντέξει. Ο Πέτγουεϊ θα κάνει το 23-19, Δέδας θα μειώσει στον πόντο (23-22), αλλά ο Νάνα με 2/2 βολές στο 13' θα κάνει το 25-22. Ο Τσιάκος με τρίποντο θα δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων για τους γηπεδούχους, ενώ ο Λάτοβιτς με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων θα μειώσει στους 3 (28-25).

Στο 16' ο Νάνα με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 32-27, ο Λάτοβιτς θα φέρει το Ρέθυμνο στους 3 (32-29) για να κάνει ο Παπανικολόπουλος το 35-31 στο 17'. Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο θα πιέσει και θα καταφέρει να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Ράιτ (35-37).

Δίπλα - δίπλα οι δύο ομάδες

Στην τρίτη περίοδο, ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να ελέγξει ξανά το παιχνίδι. Το Ρέθυμνο με τρίποντο του Νίκου Παπανικολάου θα κάνει το 39-43, ενώ ο Σπανός θα αστοχήσει και δεν θα καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στον πόντο στο 23ο λεπτό του αγώνα.

Παρόλα αυτά, πάντως ο Κοχαντάρεβιτς θα δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του στο 27' (48-45) για να μειώσει ο Λάτοβιτς στον πόντο (48-47). Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να συμβαδίζουν στο σκορ και η τρίτη περίοδο θα ολοκληρωθεί με τον Ηλυσιακό να έχει οριακό προβάδισμα ενός πόντου (52-51).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος. Στο 36' ο Παπανικολόπουλος με κάρφωμα θα ισοφαρίσει σε 60-60, ενώ ο Ράιτ θα πετύχει το 62-64.

Ο Ράιτ θα κάνει 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το 64-68, με τον Νάνα να μειώνει στο καλάθι (67-69). Ο Δέδας θα κάνει με 1/2 βολές το 67-70, ο Παπανικολόπουλος θα αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων και ο Καλλινικίδης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-37, 52-51, 67-71.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 4, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος 13(1), Στεφάνοφ, Νάνα 22(3), Χατζής 10(1), Αποστολίδης, Τόμπσον 4, Κοχαντάρεβιτς 8, Κασελάκης, Τσαπρούνης, Τσιάκος 3.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 11, Κούμουλος, Παπανικολάου 15(3), Ράιτ 16(1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 1, Λάτοβιτς 12(1), Πέτγουεϊ 7(1), Δέδας 7(2), Κατσαρές.