STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ 75-69

Ο μαχητικός Ηλυσιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά του ματς, δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών και πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 75-69.

Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων του ΠΑΟΚ με 75-69 και σημείωσε την πέμπτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Τόμπσον πέτυχε 20 πόντους, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Νίκος Χατζής για τον Ηλυσιακό. Από τον ΠΑΟΚ, ο Δήμος Ντικούδης σημείωσε 20 πόντους , με τους Πέτγουεϊ, Στίγκερς να έχουν από 11.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ μετά τα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πόντο - πόντο προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και τα κατάφερε, καθώς με τον Μιχάλη Γιαννακίδη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων θα προηγηθεί με 9-13. Στη συνέχεια, ο Ηλυσιακός θέλησε να ισορροπήσει τον αγώνα, όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου θα καταφέρουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με +3 (12-15).

Έπειτα τα πράγματα δεν θα αλλάξουν. Οι φιλοξενούμενοι θα φροντίσουν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και με τρίποντο του Δήμου Ντικούδη θα κάνουν το 18-26 στο 16' του αγώνα. Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός με τον Νίκο Χατζή θα μειώσει σε 23-28.

Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και με τρίποντο του Αράπη θα ανεβάσει την διαφορά στους έξι πόντους (25-31). Ο Ματαλόν θα μειώσει σε 27-33 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-38 υπέρ των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου.

Πάλεψε ο Ηλυσιακός

Οι γηπεδούχοι θα μπουν δυνατά στην τρίτη περίοδο και θα καταφέρουν να μαζέψουν μέσα σε τέσσερα λεπτά την διαφορά. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη με επιμέρους σκορ 15-3 θα περάσουν μπροστά στο 24' με 44-41, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Στη συνέχεια το ματς θα γίνει ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν θα καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό της. Ο Ηλυσιακός με το Νίκο Χατζή θα κάνει το 54-52, αλλά με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Στίγκερς θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων... αλά Σλούκα και θα βάλει ξανά σε ρόλο οδηγού τον ΠΑΟΚ (54-55).

Στα τελευταία δέκα λεπτά, του αγώνα το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ θέλησε να διατηρήσει το προβάδισμα του και με τον Πέτγουεϊ θα κάνει το 58-62, προτού ο Τσιάκος ισοφαρίσει σε 62-62. Στο τέλος ο ΠΑΟΚ θα είναι άστοχος στη... ρουλέτα των βολών, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 54-55, 75-69.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος 8, Στεφάνοφ, Νάνα 7, Χατζής 10(1), Αποστολίδης 6(1), Τόμπσον 20(4), Κοχαντάρεβιτς 6, Κασελάκης 8, Γαλιώτος 2, Τσιάκος 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς 11(1), Αράπης 5(1), Άλεκσιτς 10, Ντικούδης 20(3), Πέτγουεϊ 11, Γιαννακίδης 7(1), Καλλές 5, Καλαμπάκας.