STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηλυσιακός - Παναθηναϊκός 58-90

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Μιλάνο για την Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε άνετα στο κλειστό των Ιλισίων του Ηλυσιακού με 90-58.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό στο κλειστό των Ιλισίων με 90-58 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με την Ούνιξ Καζάν για την Ευρωλίγκα, όπου θα παίξει την πρώτη θέση του ομίλου του.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά τα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε έναν μαχητικό Ηλυσιακό.

Από τον Παναθηναϊκό ο Ντέιβιντ Λόγκαν σε 25 λεπτά χρόνο συμμετοχής σημείωσε 17 πόντους, ενώ οι Ίαν Βουγιούκας και Νικ Καλάθης τον ακολούθησαν, πετυχαίνοντας από 11 πόντους. Για τον Ηλυσιακό, ο οποίος πάλεψε ο Νάνα σταμάτησε στους 20 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ηλυσιακό, ελέγχοντας το παιχνίδι μετά τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη με δύο τρίποντα προηγήθηκαν με 6-0 για να απαντήσουν οι "πράσινοι" με σερί 9-0. Ο Τόμπσον με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα δώσει τέλος στα 5:30'' χωρίς σκορ της ομάδας του και θα κάνει το 9-13.

Στη συνέχεια, ο Νικ Καλάθης με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 9-18, με τον Σμιθ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την διαφορά (12-20). Το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με οκτώ πόντους, καθώς ο Τσιάκος μείωσε σε 14-22.

Τα πράγματα δεν θα αλλάξουν στην δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ανεβάζουν την απόδοση τους και να ξεφεύγουν με 14 πόντους, έπειτα από τρίποντο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (14-28). Οι "πράσινοι" θα συνεχίσουν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των 6μ.75 και ο Περπέρογλου θα κάνει στο 15' το 22-35.

Η διαφορά θα φτάσει και τους 15 πόντους (24-39), όμως ο Ηλυσιακός με δύο τρίποντο του Στεφάνοφ θα την ρίξει στους εννέα πόντους (30-39). Ο Κώστας Καϊμακόγλου με 1/2 βολές θα κάνει το 35-42 απέναντι σε έναν Ηλυσιακό, ο οποίος πάλευε το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό στο +9 (35-44).

Πάτησε... γκάζι

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός θα πατήσει γκάζι και με σερί 10-0 θα μετατρέψει το 37-45 σε 37-55 σε λιγότερο από δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να ελέγχουν την αναμέτρηση και θα ξεφύγουν με 2/2 βολές του Βουγιούκα σε 38-61.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα συνεχίσουν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς και θα κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 30 πόντων, ύστερα από καλάθι του Κώστα Τσαρτσαρή (44-74).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός θα συντηρήσει την διαφορά του από τον Ηλυσιακό και με τον Ίαν Βουγιούκα θα ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα.

Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ο ρυθμός στο ματς θα πέσει, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει την επόμενη εβδομάδα την Ούνιξ στο Καζάν. Το "τριφύλλι" τελικά θα πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 90-58 απέναντι στον Ηλυσιακό σε ένα κατάμεστο κλειστό των Ιλισίων.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 35-44, 44-74, 58-90.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 5(1), Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 1, Στεφάνοφ 9(3), Νάνα 20, Χατζής 2, Αποστολίδης 3(1), Τόμπσον 9(3), Κοχαντάρεβιτς, Κασελάκης 4(1), Τσαπρούνης, Τσιάκος 5(1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 11, Περπέρογλου 9(3), Μπατίστ 2, Λόγκαν 17(1), Σάτο 3(1), Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 11, Καλάθης 11(2), Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 8(1).