STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο!

Το 88-63 με το οποίο νίκησε ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη των "ερυθρόλευκων" σε "ντέρμπι αιωνίων" στην κανονική περίοδο της Stoiximan.gr Basket League.

Μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες της ιστορίας του επί του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ! Η διαφορά των 25 πόντων με την οποία επικράτησαν οι “ερυθρόλευκοι” ναι μεν ισοφάρισε το ρεκόρ σε επίπεδο Basket League, ωστόσο στον συνολικό πίνακα των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων, βρίσκεται μόλις στην έκτη θέση.

Σε επίπεδο Α1 το ιστορικό 73-38 της σεζόν 1995-96 παραμένει βέβαια ακλόνητο, εντούτοις η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία έχει νικήσει ο Ολυμπιακός τον “αιώνιο αντίπαλο” του παραμένει εδώ και 40 χρόνια το 110-68 της σεζόν 1976-77 για το Κύπελλο Ελλάδας!

Το σημερινό 88-63 αποτελεί πάντως κι αυτό ένα ξεχωριστό ρεκόρ για τον Ολυμπιακό. Πολύ απλά διότι αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη που έχουν πετύχει οι Πειραιώτες σε αγώνα με τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο της Basket League, ξεπερνώντας το 81-60 της σεζόν 1995-96.