STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Ολυμπιακός 58-69

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη στο "Nick Galis Hall" φθάνοντας στη νίκη με 58-69 για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ χάρη στην άμυνά του μετά το δεκάλεπτο.

Με οδηγό του την άμυνα ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη στο "Nick Galis Hall", φθάνοντας στη νίκη με 58-69 για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Άρης μπορεί να είχε 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να διόρθωσε τα κακώς κείμενα και να δέχτηκε μόλις 6 στο τέταρτο και κατέκτησε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ μπορεί να ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη και του παιχνιδιού με 19 πόντους αλλά από την στιγμή που σταμάτησε να σκοράρει το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχε λύσεις. Αντίθετα με αυτό του Γιάννη Σφαιρόπουλου που παρά τα 4/23 τρίποντα των παικτών του βρήκανε λύσεις με τα δίποντα έχοντας 23/32. Κι αν ο Βασίλης Σπανούλης είχε 7 πόντους με 1/6 τρίποντα φρόντισε να δώσει 8 ασίστ και οι λύσεις ήρθανε από τους Σλούκα, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κώστας Σλούκας που σκόραρε 14 πόντους με 1/1 βολή, 5/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, κι έδωσε 3 ασίστ σε 29΄:33΄΄ και συνέβαλε ώστε ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και να φθάσει στη νίκη επί του Άρη.

Ο αριθμός

Τα μόλις 6 λάθη που είχε ο Άρης κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά παρόλα αυτά δεν αποδείχθηκαν ικανά για να του αποτρέψουν την ήττα.

Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όπου ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του 42-38 με το καλάθι του Ριντ για τον Άρη και προηγήθηκε με 49-55 και διαχειρίστηκε την υπέρ του διαφορά στο τελευταίο κομμάτι. Καθοριστικό του σημείο τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Λοτζέκι και Κατσίβελη που έκαναν το 52-63 στο 33΄.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε δυνατά με τον αέρα της αλλαγής διοικητικής σελίδας στην ΚΑΕ με τους Βεζένκοφ και Τόμας έτρεξε ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με νταμπλ σκορ 24-12 στο 8΄ με το καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ. Ο Ολυμπιακός όμως μείωσε στο τέλος του με τους Σλούκα και Παπαπέτρου να μειώνουνε σε 24-16.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα συνολικό σερί 2-14 ισοφάρισε σε 26-26 στο 15΄ με τον Αγραβάνη και προηγήθηκε με δικό του λέι απ με 28-30 στο 16΄. Ο Άρης όμως ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-36 και με το καλάθι και την συμπληρωματική βολή του Χαρίση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια αλλά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Άρης προηγήθηκε για τελευταία φορά με 42-38 με το καλάθι του Ριντ στο 33΄ και ισοφάρισε για τελευταία φορά με τον Βεζένκοφ να κάνει με τρίποντο το 48-48. Ακολούθως ο Ολυμπιακός με ένα συνολικό σερί 4-19 ξέφυγε με 52-67 στο 34΄ με το καλάθι του Σλούκα και έφθασε στη νίκη με 58-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-36, 49-55, 58-69

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3(1/6τρ.), Δήμας, Ριντ 13(1/2β., 3/6διπ., 2/4τρ.), Τόμας 4(2/5διπ., 0/5τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 19(3/3β., 5/11διπ., 2/4τρ.), Μούρτος 10(2/4β., 1/5διπ., 2/3τρ.), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε (0/3διπ., 0/4τρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 5(1/6τρ., 6ριμπ., 8ασ.), Παπαπέτρου 10, Σλούκας 14(1/1β., 5/8διπ., 1/5τρ.), Λοτζέσκι 9(1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης 5(1).

ΥΓ: Υπάρχει και αυτό το μπάσκετ!

Ο μικρός φίλαθλος του Άρη που θαυμάζει τον Βασίλη Σπανούλη...