VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Τρομερή Θέτις νίκησε την ΑΕΚ, κορυφή για τον ΑΟ Θήρας, τρίποντα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE  2023-2024 /   -  (  / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Θέτις Βούλας έκανε τη νίκη της αγωνιστικής στη Volley League αφού επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ, μόνος πρώτος ο ΑΟ Θήρας. Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Η Θέτις Βούλας πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ πλησιάζοντας κι άλλο στην πρώτη τετράδα και γκρεμίζοντας την Ένωση από την κορυφή όπου βρίσκεται πλέον ο ΑΟ Θήρας!

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Θέτιδα, μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕΚ μετά από ένα σερί 7 νικηφόρων αγώνων.

Οι κιτρινόμαυρες στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 8-11, ωστόσο η Θέτις απάντησε άμεσα και με συνολικό επιμέρους σκορ 13-4 προηγήθηκε 21-15 για να φτάσει στο 1-0.

Στο β' σετ (με διαγώνια την Καλντερόν η ΑΕΚ) το 3-2 έγινε 3-7 με την Ένωση να φτάνει στο 5-11 και να διατηρεί αυτό το σοβαρό προβάδισμα μέχρι το 12-17. Εκει όμως τα σερβίς της Πετοβάρι έφεραν την ισοπαλία (17-17) και παρόλο που η η ΑΕΚ ξέφυγε πάλι 17-20 η Χέιντεν με δύο νέους άσους διαμόρφωσε το 20-20. Εκεί όμως τρία συνεχόμενα λάθη διαμόρφωσαν το 20-23 με τη γηπεδούχο να πλησιάζει στο 23-24 και την Πετοβάρι με νέο άουτ να κλείνει το σετ.

Στο τρίτο σετ, που αποδείχθηκε και το καθοριστικό, είχαμε μάχη πόντο με πόντο με την ΑΕΚ να τρέχει σερί 0-3 μετατρέποντας το 20-19 σε 20-22, όμως στο 21-23 είχαμε το χαμένο σερβίς της Στράντζαλη (22-23), η Πετοβάρι με κόντρα έκανε το 23-23 για να ακολουθήσει μπλοκ της Παπαγεωργίου στην Πάσκοβα και άσος της Όλσον στη Βουλγάρα ακραί για το 25-23.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει όμως και πάλι η Όλσον με τα σερβίς της δημιούργησε προβλήματα και το 8-7 έγινε 12-7, χωρίς ποτέ η ΑΕΚ να μπορέσει να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους τέσσερις πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 25-20.

Θέτις - ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-23, 25-20) σε 108'

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 2 (0/3 επ., 2 άσσοι), Χέιντεν 20 (15/52 επ., 5 άσσοι, 62% υπ.-56% άριστες), Σιρίνινα 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (6/24 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ.-29% άριστες), Πετοβάρι 16 (11/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαγεωργίου 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-38% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου 1 (1 άσσος).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 11 (7/15 επ., 4 μπλοκ), Στράντζαλη 23 (19/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-34% άριστες), Καλαντάτζε 8 (4/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πάσκβα 11 (11/31 επ., 41% υπ.-22% άριστες), Νικόλοβα 6 (6/21 επ.) / Κοσμά (λ, 44% υπ.-19% άριστες), Γρυλλάκη, Καλντερόν 4 (4/16 επ.), Μπλάνκο 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

VOLLEY LEAGUE  2023-2024 /  -   (  / EUROKINISSI)

Μόνος πρώτος ο ΑΟ Θήρας

Μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον ο ΑΟ Θήρας μετά την νίκη του με 3-0 σετ επί του Μαρκοπούλου στην Σαντορίνη.

Ο ΑΟΘ με το τρίποντο έφτασε τους 22 στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ από την Θέτιδα Βούλας, απολαμβάνει την μοναξιά της πρώτης θέσης στην Volley League γυναικών.

Οι αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς (7 χαμένα για 8 άσσους) και δεν άφησαν το Μαρκόπουλο να έχει καλή ανάπτυξη στην επίθεση. Ο ΑΟΘ είχε σταθερή υποδοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στην Χριστοδούλου να μοιράσει το παιχνίδι στην επίθεση, με τρεις αθλήτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Πόπιτς 11, Φερνάντες 15, Μερκάδο 14) και η Φίγιοκ σταμάτησε στους 9.

Το Μαρκόπουλο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα του.

ΑΟ Θήρας - Μαρκόπουλο 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-15, 25-18) σε 70'

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερνάντες 15 (11/27 επ., 4 άσσοι, 38% υπ. - 19% άριστες), Μερκάδο 14 (12/26 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φίγιοκ 9 (6/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (5/10 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ. - 44% άριστες).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 4 (4/25 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Νάγκελς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 4 (4/23 επ., 41% υπ. - 30% άριστες), Λέιθαμ 12 (12/34 επ.), Τοντάι 5 (5/9 επ.), Κασδοβασίλη 3 (3/10 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 30% υπ. - 13% άριστες), Αλλαγιάννη, Κωτσαρά, Δήμου.

VOLLEY LEAGUE  2023-2024 /  -    (  / EUROKINISSI)

Υπόθεση σχεδόν μιας ώρας για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός συνάντησε αντίσταση μόνο στο 2ο σετ από τα Πεύκα καταφερνοντας όμως να πανηγυρίσει την 7η νίκη του στη φετινή Volley League γυναικών, έχοντας σε εκπληκτική μέρα την Μίλιτσα Κούμπουρα.

Η Σέρβα διαγώνια τελείωσε το ματς με 26 πόντους (+21) με 23/36 επιθέσεις, 2 άσσους και 1 μπλοκ, όντας η πρώτη σκόρερ της ομάδας της.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει από νωρίς το προβάδισμα του (5-2, 8-5) και το 12-8 έγινε 15-8 και 18-9 για να έρθει εύκολα το 1-0.

Στο δεύτερο όπου ουσιαστικά κρίθηκε το ματς ο Ολυμπιακός και πάλι ξεκίνησε καλύτερα (7-4, 9-5), ωστόσο τα Πεύκα μάζεψαν τη διαφορά (11-10) και το 13-12 έγινε 13-15 με άσο της Νικόλοβα. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν μάλιστα στο +5 (14-19) και διατήρησαν μια σημαντική διαφορά μέχρι το 17-21. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 4-0 για το 21-21 και το 22-23 έγινε 24-23 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και λάθος της Νικόλοβα. Τα Πέυκα έσβησαν δύο σετ μπολ, ωστόσο στο 26-25 το λάθος της Δρακουλίδου έδωσε το σετ στις ερυθρόλευκες.

Αυτή η εξέλιξη διαμόρφωσε νέα δεδομένα με τον Ολυμπιακό να ξεκινά εντυπωσιακά και στο τριτο σετ όπου προηγήθηκε με 6-2, 9-3 και χωρίς να κινδυνεύσει ποτέ έφτασε στο τελικό 3-0.

Πριν την έναρξη του αγώνα είχαμε τη βράβευση της Γιαζ Νίζετιχ για την ανάδειξη της σε Πολυτιμότερη Αθλήτρια (MVP) της 8ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Ολυμπιακός - Ακαδημία Πεύκων 3-0

Τα σετ: 25-12, 27-25, 25-15 σε 70'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (4/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ.-27% άριστες), Καράρο 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ), Κούμπουρα 26 (23/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ.-00% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ.-52% άριστες), Κωνσταντέλλου, Βλαχάκη.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (5/10 επ.), Δρακουλίδου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 4 (2/16 επ., 2 άσσοι, 38% υπ.-31% άριστες), Κάντγουορθ 15 (15/31 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Μορένο 5 (5/22 επ.) / Μπάλλα (λ, 54% υπ.-38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Δορούκα, Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.

Εύκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Κερατσίνι

Με εξαιρετικό μπλοκ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ του Απολλώνιου στο Κερατσίνι. Οι πράσινες ήταν καλύτερες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και απειλήθηκαν μόνο στο τρίτο σετ.

Το Τριφύλλι δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Απολλώνιου στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με +4 (11-15) και διεύρυνε τη διαφορά στο +8 (12-20) για το 1-0 (25-17).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο επόμενο σετ με τις πράσινες να ελέγχουν το ρυθμό από την αρχή (2-11) και να πετυχαίνουν το 2-0 (18-25).

Το τρίτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Απολλώνιος είχε το προβάδισμα μέχρι την ισοφάριση σε 16-16 από τις πράσινες. Οι γηπεδούχες στη συνέχεια διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε τρόπους να το «σβήνει».

Οι παίκτριες του Καλμαζίδη κατάφεραν να φτάσουν τελικά στη νίκη κατακτώντας το τρίτο σετ με 28-26. Πρώτη σκόρερ ήταν η Χατζηευστρατιάδου με 12 πόντους και την ακολούθησαν οι Καρκάσες και Άτκινσον με 11.

Απολλώνιος - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 17-25, 18-25, 26-28 σε 79'

Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 4 (4/6 επ.), Φακοπουλίδου 8 (8/29 επ., 38% υπ. - 9% άριστες), Ράπτη 8 (5/31 επ., 3 άσσοι, 40% υπ. - 33% άριστες), Λάβδα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ασόνια 12 (7/39 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 55% υπ. - 30% άριστες), Πήττα, Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρκάσες 11 (8/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 32% άριστες), Άτκινσον 11 (7/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρότους 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη 1 (1/2 επ., 80% υπ. - 60% άριστες), Κελεσίδη.

VOLLEY LEAGUE  2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)

Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Volley League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και τον προσπέρασε στη βαθμολογία.

Ο Δικέφαλος, λίγες ώρες μετά την περιπετειώδη, αλλά ιστορική πρόκριση του στα προημιτελικά του CEV Cup, πήρε και την πρώτη του φετινή νίκη με 3-0, ενώ ο Άρης, ο οποίος εδώ και λίγες ημέρες αποχαιρέτησε την Κιμ Ρόμπιτειλ, μόνο στο δεύτερο σετ μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα το άγχος ήταν φανερό και στις δύο ομάδες με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο, με τον ΠΑΟΚ όμως να ξεφεύγει 14-11 (από 12-11) και 17-13. Ο Άρης μείωσε σε 18-16, η Γουίλιαμς όμως με συνεχόμενους πόντους έφερε τον ΠΑΟΚ στο 21-16 για το 1-0.

Στο δεύτερο ο Άρης ξέφυγε με 8-11 και 11-14 με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 16-15 και να δέχεται νέο σερί για το 16-19. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ με την Κυπαρίσση να δίνει μεγάλη βοήθεια σε μπλοκ και επίθεση με επιμέρους σκορ 8-2 έφτασε στο 24-21. Έχασε όμως και τα τρια σετ μπολ, αλλά στο 26-25 το μπλοκ της Κυπαρίσση τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο το αμφίρροπο 6-5 έγινε 10-5 με τα σερβίς της Γουίλιαμς και το 15-10 μετατράπηκε σε 22-10 με τις ασπρόμαυρες να φτάνουν στη νίκη.

ΠΑΟΚ - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-19, 26-24, 25-14 σε 73'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 6 (5/11 επ. 1 άσσος), Κλέπκου 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-44% άριστες), Μιλάνοβα 4 (4/19 επ., 4% υπ.-33% άριστες), Τσιόγκα 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (16/35 επ., 2 άσσοι) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-62% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κυπαρίσση 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ.-21% άριστες), Τερζόγλου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Στάικου 1 (1 άσσος), Σαβάρ 13 (9/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ.-26% άριστες), Καλαποδά 2 (0/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μητακίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λένγκβάιλερ 12 (10/37 επ., 2 μπλοκ), Στεντίλ 4 (2/17 επ., 2 μπλοκ, 18% υπ.-18% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 29% υπ.-21% άριστες), Σακκά (λ), Χωριάτη, Σκουλούδη, Παπαδοπούλου.

VOLLEY LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μεγάλη νίκη για τη Λαμία

Το πρώτο φετινό της τρίποντο πανηγύρισε η Λαμία, η οποία επικράτησε στο «Χαλκιοπούλειο» με 3-1 σετ του Ηλυσιακού. Με όπλο το μπλοκ και με κορυφαία την αρχηγό του, Γεωργία Αργυρίου, ο ΑΟΛ με τους τρεις πόντους ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμεί με τον Άρη στους 9 βαθμούς. Ο Ηλυσιακός παρά την ήττα έμεινε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ το 13-17 έγινε 20-20 με άσσο της Αργυρίου και στην επόμενη φάση η Γκόγκιτς χρεώθηκε υπέρβαση, με τον Ηλυσιακό να διαμαρτύρεται για την απόφαση αυτή. Πέγισιτς και Αργυρίου έδωσαν αέρα τριών πόντων στην Λαμία (23-20), για να τελειώσει το σετ η Ολινγκά για το 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός από το ξεκίνημα πήρε διαφορά (12-9), ο Ηλυσιακός προσπάθησε μέχρι το φινάλε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει από το 24-20 σε 24-23 με δύο πόντους της Καλλή και μία άουτ επίθεση της Ολιβέιρα. Στην επόμενη φάση η Αργυρίου πήρε την υποδοχή στην μπροστά ζώνη και η ίδια τελείωσε τη φάση για το 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ηλυσιακός αν και έμεινε πίσω με 6-2 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7 με επίθεση της Αγκμπορτάμπι. Η Μπακοδήμου έκανε το 21-23, η Κίλιτς μείωσε σε 23-24 αλλά η Καντίκου διαμόρφωσε το 23-25.

Στο τέταρτο σετ η Λαμία είχε τον έλεγχο, η Ολιβέιρα πήρε το βάρος των επιθέσεων στο φινάλε, αλλά η Κίλιτς ήταν αυτή που έκανε το 25-20 για το τελικό 3-1 σετ.