VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Στην κορυφή ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ σταμάτησε τον ΑΟ Θήρας

CHALLENGE CUP  2023-2024 /  - CMS  (  / EUROKINISSI)
CHALLENGE CUP 2023-2024 / - CMS ( / EUROKINISSI) ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ εκτός έδρας των Πεύκων, ενώ η ΑΕΚ επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ του ΑΟ Θήρας και έτσι οι πράσινες ανέβηκαν στην κορυφή της Volley League γυναικών.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και επικράτησε στην Θεσσαλονίκη των Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ.

Με το τρίποντο οι πράσινες ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενες παράλληλα την ήττα του ΑΟ Θήρας από την ΑΕΚ. Τα Πεύκα παρέμειναν στην 8η θέση με 10 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Με κόντρα επίθεση της Μορένο τα Πεύκα προηγήθηκαν με 19-17, αλλά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 20-21 με μπλοκ της Άτκινσον. Η Αμερικανίδα διαγώνια έκανε και το 22-23 αλλά η συνέχεια άνηκε στις γηπεδούχες. Η Νικόλοβα ισοφάρισε (23-23), η Δρακουλίδου με μπλοκ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της και στην συνέχεια η Κάτγουορθ έκανε το 25-23.

Το δεύτερο σετ άνηκε στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 3-8 και 6-14, για να κάνει το 1-1 σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες με τα σερβίς της Παπαφωτίου προηγήθηκαν με 0-7, αλλά γρήγορα τα Πεύκα αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 9-9 με επίθεση της Μορένο. Το σετ ήταν ντέρμπι και κάθε φορά που οι πράσινες περνούσαν μπροστά στο σκορ, έβλεπαν τα Πεύκα να επιστρέφουν στο σετ. Με το σκορ στο 19-19 ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-3 με πρωταγωνίστρια την Άτκινσον σε σερβίς και επίθεση για να γίνει λίγο αργότερο το 20-25.

Στη θέση του οδηγού ήταν ο Παναθηναϊκός και στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και με την Μεταξά να κάνει τη διαφορά, οι πράσινες προηγήθηκαν με 13-20. Τα Πεύκα δεν το έβαλαν κάτω και με σέρβερ την Κάτγουορθ μείωσαν σε 17-20, μέχρι να δώσει τη λύση η Καρκάσες για τον Παναθηναϊκό (17-21). Το σετ τελείωσε με 19-25 μετά από άουτ επίθεση της Μορένο για το τελικό 1-3.

Πεύκα - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 25-23, 16-25, 20-25, 19-25 σε 99'

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 3 (1/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκραφ 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 46% άριστες), Καντγουορθ 22 (18/42 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. - 24% άριστες), Μορένο 19 (16/58 επ., 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 59% υπ. - 38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Καρκάσες 9 (9/34 επ., 37% υπ. - 26% άριστες), Άτκινσον 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 5 (5/18 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 26% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 60% υπ. - 60% άριστες), Κελεσίδη.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον ΑΟ Θήρας

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που μετά τις δύο σερί ήττες, πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΑΟ Θήρας, «γκρεμίζοντας» την ομάδα της Σαντορίνης από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τη Μιροσλάβα Πάσκοβα και τη Σοφία Κοσμά (ίωση), με τον Γιουνούς Οσάλ να χρησιμοποιεί ως τρίτη ακραία την Άννα Καλαντάτζε (μάλιστα ήταν βασική στο δ' σετ) εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα 10 παραπάνω λάθη που έκανε η ομάδα της Σαντορίνης στο ματς (19 έναντι 29).

Ο ΑΟΘ μόνο στο β' σετ λειτούργησε εξαιρετικά (το μοναδικό που είχε λιγότερα λάθη από την ΑΕΚ, 5 έναντι 7) καθώς εκει είχε 9 (από τα 14 συνολικά) μπλοκ κρατώντας την ΑΕΚ μόλις στο 25% στην επίθεση.

Στα άλλα τρία όμως η Ένωση ήταν πολύ καλύτερη πάνω στο φιλέ (46% μέσο όρο στην επίθεση έναντι 35%, 12-5 τα μπλοκ) και έφτασε δίκαια στη νίκη.

ΑΕΚ - ΑΟ Θήρας 3-1

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-19, 25-18) σε 96'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 12 (6/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.-19% άριστες), Καλντερόν 6 (4/20 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικόλοβα 19 (16/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γρυλλάκη (λ, 41% υπ.-35% άριστες), Καλαντάντζε 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.-38% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ), Φερνάντες 10 (8/32 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-15% άριστες), Μερκάδο 11 (6/24 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ.-55% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ.-35% άριστες), Καραμπάση.

Πρώτο εκτός έδρας τρίποντο για τον ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μέσα στη σεζόν πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που νίκησε μέσα στο Μαρκόπουλο υποχρεώνοντας τον τοπικό ΑΟΜ στην 6η του συνεχόμενη ήττα...

Παράλληλα ο Δικέφαλος για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν νικά για δεύτερο συνεχόμενο ματς (είχε επικρατήσει με 3-0 του Άρη στην 9η αγωνιστική), ενώ ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil ηττήθηκε για τέταρτο διαδοχικό εντός έδρας ματς.

Στο πρώτο ο ΠΑΟΚ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, καταφέρνοντας μετά το 6-7 να χτίσει μια σημαντική διαφορά (6-10, 8-13) μετατρέποντας το 11-15 σε 11-20.

Τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν το σκορ στο 15-20, ωστόσο με επιμέρους σκορ 1-5 το σετ έκλεισε στο 16-25.

Ανάλογο σκηνικό και στο β' σετ με το Μαρκόπουλο να προηγείται με 4-3 με άουτ της Γουίλιαμς, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 4-6 και να φτάνει στο 9-13. Με άουτ της Γουίλιαμς ο ΑΟΜ πλησίασε σε 11-13, αλλά στο 12-14 τα σερβίς της Κυπαρίσση έστειλαν το σκορ στο 12-20 για να γίνει το 0-2.

Ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 1-0 στο 3ο σετ, για να δεχθεί σερί 0-6 από τις ασπρόμαυρες που σταμάτησε με μπλοκ στη Γουίλιαμς (2-6). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα μέχρι το 13-17, για να αρχίσει ο ΑΟΜ να πιέζει την υποδοχή του και να έχουμε... ντέρμπι.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 15-17 και ισοφάρισε 21-21 για να φτάσουμε στο 22-22. Η Οικονομίδου με επίθεση και άσσο έκανε το 22-24, η Νικολογιάννη «έσβησε» το πρώτο ματς μπολ, αλλά το χαμένο σερβίς της ίδιας έδωσε το ματς στον ΠΑΟΚ.

Μαρκόπουλος - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 23-25) σε 72'

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 4 (3/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ.-27% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 13 (12/37 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Λέιθαμ 6 (6/23 επ.), Τοντάι 8 (3/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κασδοβασίλη 3 (2/64 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Αλλαγιάννη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κωτσαρά 1 (1/4 επ.), Δήμου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Ηλιοπούλου, Πολυνοπούλου 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 11 (9/21 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.-25% άριστες), Κυπαρίσση 13 (9/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-32% άριστες), Γουίλιαμς 7 (7/23 επ.), Τσιόγκα 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), / Ξανθοπούλου (λ, 36% υπ.-29% άριστες), Οικονομίδου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τερζόγλου 1 (1/1 επ.).

Τρίποντο εξάδας για τον Ηλυσιακό

Το τρίποντο που τον εδραιώνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Απολλώνιου.

Με όπλο το μπλοκ η ομάδα των Ιλισίων πέτυχε την 5η νίκη της σε 10 αγώνες στη φετινή Volley League γυναικών, ενώ ο Απολλώνιος γνώρισε την 5η συνεχόμενη και 8η συνολικά ήττα του.

Στο κρίσιμο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ήταν μπροστά με 16-10, 20-13 και 21-16, για να επιστρέψει ο Απολλώνιος με σέρβερ την Ασόνια που με άσσο έκανε το 21-20. Μάλιστα οι φιλοξενούμενες είχαν και σετ μπολ στο 24-25, αλλά ο Ηλυσιακός στο 5ο δικό του σετ μπολ έκανε το 31-29.

Ηλυσιακός - Απολλώνιος 3-0

Τα σετ: 25-20, 31-29, 25-21 σε 89'

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Ζιώγα 18 (15/44 επ., 3 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αγκμπορτάμπι 9 (6/23 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Μπακοδήμου 17 (14/34 επ., 2΄ασσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 22% άριστες), Καντίκου 11 (6/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 71% υπ. - 24% άριστες), Μαραθοκαμπίτου.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 12 (11/24 επ., 1 άσσος, 51% υπ. - 14% άριστες), Ράπτη 7 (7/30 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Λάβδα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 10 (5/12 επ., 5 μπλοκ), Ασόνια 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 85% υπ. - 38% άριστες), Πήττα, Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου.