VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Πήραν τα ντέρμπι ΑΕΚ και ΑΟ Θήρας κόντρα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού, ενώ ο ΑΟ Θήρας επικράτησε 3-0 του ΠΑΟΚ στα δύο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Volley League γυναικών. Τα βρήκε σκούρα ο Ολυμπιακός κόντρα στον Απολλώνιο.

Με σερβίς και μπλοκ που της απέφερε ένα σετ πόντους, η Α.Ε.Κ. επικράτησε στο αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ.

Καλύτερη πρεμιέρα στο κλειστό γυμναστήριο Ολυμπιακού χωριού στις Αχαρνές δεν θα μπορούσε να έχει η Ένωση, η οποία με πρωταγωνίστρια την Νικόλοβα στο σερβίς και τις Γιώτα, Μπλάνκο στο μπλοκ πήρε το τρίποντο απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Στην αντίπερα όχθη οι πράσινες αγωνίστηκαν χωρίς τις Ρόγκα και Χατζηευστρατιάδου, ενώ η Γκρότους έπαιξε για λίγους πόντους μόνο για υποδοχή.

Με τα σερβίς της Νικόλοβα η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 10-6. Η Κάρκασες λίγο αργότερα έφερε την ισοφάριση σε 12-12, για να περάσει μπροστά ο Παναθηναϊκόγς με 17-18 με λάθος της Ένωσης. Με άσσο της Ξανθοπούλου έγινε το 23-20, η Μπλάνκο σταμάτησε την Κάρκασες για το 24-20 και παρά τη μείωση του σκορ σε 24-21 από τις πράσινες, η Μπλάνκο είπε στοπ ξανά στην Κάρκασες για το 25-21.

Στο δεύτερο σετ το 5-5 έγινε 5-8 με επίθεση της Κάρκασες. Τρεις σερί άσσοι της Παπαφωτίου διαμόρφωσαν το 8-11, για να κάνει η ίδια το 8-14 πάλι από τη γραμμή του σερβίς. Με επίθεση της Άτκινσον έγινε το 17-25 για το 1-1 σετ.

Τα καλά σερβίς της Νικόλοβα συνεχίστηκαν στο τρίτο σετ. Η Βουλγάρα διαγώνια με μία επίθεση και τρεις άσσους έκανε το 5-5 σε 9-5 για να πάρει η Α.Ε.Κ. σαφές προβάδισμα. Με το σκορ στο 20-13 ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και με άουτ της Στράντζαλη έγινε το 20-17. Η ίδια πήρε το side out για την Ένωση (21-17), για να τελειώσει το σετ η Νικόλοβα με δύο επιθέσεις για το 25-19.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του τέταρτου σετ στη μεγαλύτερη διάκρειά του και με άσσο της Παπαφωτίου προηγήθηκε με +4 (13-17). Δύο επιθέσεις από Πάσκοβα, Νικόλοβα και ένα μπλοκ της Μπλάνκο έκαναν το 16-17 αλλά οι πράσινες με άσσο της Κελεσίδη έγινε το 17-20. Η Άτκινσον έκανε το 18-21, αλλά η ίδια έκανε λάθος επίθεση για το 20-21 και στη συνέχεια η Κωνσταντινίδου με μπλοκ έφερε το σετ στα ίσια (21-21). Η Στράντζαλη έβαλε την Α.Ε.Κ. μπροστά στο σκορ (22-21), με την Γενιτσαρίδη να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (22-23). Στις επόμενες φάσεις το καλά στημένο μπλοκ από Γιώτα, Κωνσταντινίδου έδωσαν το σετ και το τρίποντο στην Α.Ε.Κ..

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-21, 17-25, 25-19, 25-23) σε 102'

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 8 (2/7 επ., 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Καλντερόν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 12% άριστες), Πάσκοβα 7 (5/27 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 33% άριστες), Μπλάνκο 14 (9/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νικόλοβα 21 (15/41 επ., 6 άσσοι) / Ξηντάρα (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Κοσμά (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γρυλλάκη, Στράντζαλη 8 (8/23 επ., 41% υπ. - 18% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/8 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 19 (19/41 επ., 47% υπ. - 34% άριστες), Άτκινσον 14 (13/39 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (6/22 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 21% άριστες) / Μπελιά (λ, 46% υπ. - 33% άριστες), Γκρότους, Κελεσίδη 3 (0/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Νίκη για τον ΑΟ Θήρας κόντρα στον λαβωμένο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε με 3-0 του λαβωμένου ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε χωρίς τις δύο διαγώνιες του (Τσούμπα, Οικονομίδου) ενώ η Μιλάνοβα ξεκίνησε τον αγώνα αλλά έγινε γρήγορα αλλαγή και ο ΑΟΘ εκμεταλλεύτηκε πλήρως αυτές τις απουσίες κάνοντας ένα τρομερό πρώτο σετ και έχοντας περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία των δύο επόμενων.

Στο πρώτο σετ η κυριαρχία του ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακή καθώς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 5-0 και ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ. Η διαφορά μεγάλωνε (14-2, 22-5) και το 1-0 ήρθε πολύ εύκολα

Το ματς ουσιαστικά ξεκίνησε από το β' σετ όπου είχαμε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στην πρωτοπορία (11-9, 13-14, 16-14, 16-16) για να φτάσουμε στο 19-20. Η Πολυνοπούλου έκανε το μπλοκ, αλλά η Γουίλιαμς έκανε παράβαση στο φιλέ και με σερί 3-0 ο ΑΟΘ προσπέρασε 22-20. Η Γουίλιαμς μείωσε στον πόντο, αλλά δική της κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-21 για να κλείσει το σετ στο 25-22 με μπλοκ στην Κυπαρίσση.

Η αρχή του γ' σετ θύμισε το πρώτο καθώς το 5-5 έγινε 11-5 και μέχει το 14-9 ο ΑΟΘ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά εκεί μια σειρά από μπλοκ έφερε το σκορ στο 14-14. Μόλις όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άρχισε τα λάθη (16-14 με χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση, με τον ΑΟΘ να είναι συνεχώς μπροστά φτάνοντας στο 22-18. Δυο επιθέσεις των Γουίλιαμς, Κυπαρίσση έφεραν το σκορ στο 22-21, για να απαντήσει η Μερκάδο μετά το τάιμ άουτ του Φρέσκι (23-21) για να ακολουθήσει νέα επίθεση της Μερκάδο και κακή υποδοχή για το φινάλε του αγώνα.

ΑΟ Θήρας - ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-22, 25-21) σε 74'

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φερνάντες 13 (9/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ.-14% άριστες), Μερκάδο 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (4/4 επ., 3 άσσοι), Φίγιοκ 15 (9/18 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ.-33% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ.-14% άριστες), Καραμπάση.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 1 (1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 1 (1/4 επ.), Τσιόγκα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιλάνοβα (0/5 επ.), Γουίλιαμς 12 (12/30 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Κυπαρίσση 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-27% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ.-20% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 12 (6/18 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ.-11% άριστες), Αρμουτσή, Τερζόγλου.

Ίδρωσε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός τον μαχητικό Πανιώνιο

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Απολλώνιο, αλλά στο τάι μπρέικ η Μλεΐνκοβα έσωσε την ομάδα του Πειραιά για το δίποντο με 3-2 σετ.

Ο Απολλώνιος αν και παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, κατάφερε μετά την Α.Ε.Κ. να αποσπάσει βαθμό και από τις «ερυθρόλευκες» και μάλιστα εκτός έδρας, δείχνοντας πως βρίσκεται στον σωστό δρόμο στη φετινή σεζόν. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη (38) και είχε τη πρώτη του φετινή απώλεια στο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει για το Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Λιθουανική VDU για τους «32» του Challenge Cup.

Η ομάδα του Κερατσινίου έφτασε κοντά στην μεγαλύτερη έκπληξη της σεζόν, έσωσε 5 ματς μπολ στο τέταρτο σετ και στο δεύτερο δικό του σετ μπολ οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-7 με την Κούμπουρα αλλά οι αθλήτριες του Νίκου Μπουτσουρή και πάλι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μία επίθεση και δύο μπλοκ της Ασόνια το σκορ έγινε 10-10, με την Ράπτη λίγο αργότερα να βάζει μπροστά την ομάδα της με 12-13. Η Κούμπουρα ισοφάρισε (13-13) και ο Ολυμπιακός με δύο κόντρα επιθέσεις της Μλεΐνκοβα διαμορφώθηκε το τελικό 15-13.

Ολυμπιακός - Απολλώνιος 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-17, 26-28, 29-27, 29-31, 15-13) σε 150'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 75 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 23 (21/49 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 19% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (2/6 επ.), Εμμανουηλίδου 8 (4/13 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 27 (23/63 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 27 (21/56 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 51% υπ. - 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Κωνσταντέλλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Τάνη.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 15 (12/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Ράπτη 18 (18/60 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Λάβδα 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καββαδία 10 (5/16 επ., 5 μπλοκ), Ασόνια 25 (22/60 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 64% υπ. - 18% άριστες), Κούμπουρα, Διάλλα, Σιδεράτου.

Τρίποντο για τη Θέτιδα

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα που επικράτησε με ανατροπή της Λαμίας μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 και με εξαίρεση το γ' σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, ωστόσο η εκπληκτική Χέιντεν (25 πόντοι με 6 άσσους και 4 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Ρούση στη δεύτερη νίκη της

Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο 9-8 έγινε 11-8 και 16-11 για τη Θέτιδα που πίεσε στο σερβίς και μέχρι το 17-12 φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Εκεί όμως άρχισαν τα λάθη και είχαμε ντέρμπι με τη Λαμία να ισοφαρίζει 19-19 (άουτ Πετοβάρι) και να προσπερνά 22-23 με άσο. Η Μερτέκη έσβησε το σετ μπολ στο 23-24, αλλά η ίδια με κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-26.

Η Λαμία μπήκε με αλλη ψυχολογία στο β' σετ και πολύ γρήγορα πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-9, ωστόσο η Θέτις δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει κι απάντησε άμεσα για το 9-9, ενώ το 9-11 έγινε 15-11 με την Χέιντεν στο σερβίς. Το σετ όμως είχε ακόμη ανατροπές για να δώσει με τη Λαμία να ισοφαρίζει στο 16-16 και να προηγείται 18-19. Πετοβάρι και Χέιντεν με πετυχημένες κόντρες έφεραν το 21-19, με τη Λαμία να μειώνει σε 21-20, αλλά εκεί να δέχεται σερί 4-0 για το 25-20.

Κι ήταν η σειρά της γηπεδούχου ομάδας να ξεκινήσει καλύτερα το γ' σετ καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 6-2 και 11-4 φτάνοντας στο 2-1 χωρίς να κινδυνεύσει.

Το ντέρμπι άρχισε ξανά στο δ' σετ όταν το 6-3 έγινε 6-7, για να ξεφύγει εκ νέου η Θέτις με 15-11, ωστόσο η Λαμία προσπέρασε με 15-16 με την Φλιάκου στο σερβίς και έφτασε στο 16-18. Εκεί όμως δέχθηκε σερί 5-0 για το 21-18 και με συνολικό επι μέρους σκορ 9-2 διαμορφώθηκε το 25-20.

Θέτις - Λαμία 3-1

Τα σετ: 3-1 (24-26, 25-20, 25-18, 25-20) σε 116'

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χέιντεν 25 (15/38 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ, 64% υπ.-36% άριστες), Σιρίνινα 13 (11/18 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 7 (6/39 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-16% άριστες), Πετοβάρι 16 (14/34 επ., 2 άσσοι), Παπαγεωργίου 12 (9/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 32% υπ.-16% άριστες), Παυλοπούλου, Σπανάκη.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ολιβέιρα 17 (11/48 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ολινγκά 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Κίλιτς 12 (10/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.-17% άριστες), Πέγισιτς 15 (12/29 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-15% άριστες), Αργυρίου 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Φλιάκου 6 (1/2 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 43% υπ.-34% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Μαραθοκαμπίτου, Σουλιώτη.

Δεύτερη νίκη για το Μαρκόπουλο

Δύο στα δύο όσον αφορά τις εντός έδρας αναμετρήσεις για τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil που επικράτησε με 3-0 του Ηλυσιακού.

Η ομάδα του Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι στα δύο πρώτα σετ κατάφερε να πάρει σημαντικές διαφορές με τον Ηλυσιακό όμως να βρίσκει τρόπο να επιστρέψει χωρίς να κάνει την ανατροπή.

Στο πρώτο σετ το 4-3 έγινε 8-3, με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 18-12 που έγινε 18-15, αλλά αυτή ήταν και η μικρότερη διαφορά.

Στο δεύτερο σετ και πάλι 3-3 έγινε 9-3 για να φτάσουμε σε νταμπλ σκορ (16-8) και στο 21-16. Εκεί ο Ηλυσιακός έτρεξε πάλι ένα σερί φτάνοντας στο 21-19 και είχε νέα κόντρα επίθεση, αλλά μετά από κακή συνεννόηση δεν μπόρεσε να μειώσει στον πόντο με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 25-19...

Στο τρίτο σετ ήταν ανάλογη εκκίνηση (5-4, 12-4) μόνο που αυτή τη φορά δεν υπήρχε απάντηση από τον Ηλυσιακό καθώς η διαφορά μεγάλωνε (14-6) για να φτάσουμε στο τελικό 3-0.

Μαρκόπουλο - Ηλυσιακός 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-19) σε 79'

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Χεσούς 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-33% άριστες), Νάγκελς 6 (3/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 18 (17/34 επ., 1 άσσος, 34% υπ.-12% άριστες), Λέιθαμ 5 (4/16 επ., 1 άσσος), Τοντάι 12 (8/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη 2 (2/6 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 83% υπ.-25% άριστες), Δικαιούλια, Αλαγιάννη, Κωτσαρά 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Μπενέζη.

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζιώγα 10 (8/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Αγκμπορτάμπι 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ.-36% άριστες), Μπακοδήμου 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.-17% άριστες), Καντίκου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Κοντούδη (λ, 45% υπ.-27% άριστες), Λεωνίδου (λ), Κατσίκα, Μπρουκς 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Μαραθοκαμπίτου.

Νίκη για τον Άρη, πρώτος βαθμός για τα Πεύκα

Ο Άρης ήταν ο νικητής με 3-2 σετ στο τοπικό ντέρμπι με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο κλειστό της Μίκρας.

Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε με το ίδιο σκορ στα Ιλίσια. Οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων έφτασαν κοντά στη πρώτη τους νίκη στη Volley League Γυναικών, προηγήθηκαν με 1-2 σετ και 8-11 στο τάι μπρέικ αλλά στο φινάλε λύγισαν.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Άρης σε εκείνο το σημείο πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10), έκτοτε δεν απειλήθηκε και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τους Πρωταθλητές Πεύκων να παίρνουν προβάδισμα 8-11 αλλά ο Άρης γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με το σκορ στο 20-20, οι Πρωταθλητές Πεύκων έτρεξαν σερί 0-5 και έκαναν το 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν από νωρίς με μεγάλη διαφορά, ο Άρης δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει για το 1-2 σετ με 08-25.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 5-0 και αύξησε τη διαφορά κάνοντας το 8-1. Στα μισά του σετ οι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρεις, κάνοντας το 12-9. Με το σκορ στο 16-15 ο Άρης με νέο σερί 6-0 ξέφυγε με +7 (22-15) για να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ.

Στο τάι-μπρέικ οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν με 3-7, αλλά ο Άρης με ένα σερί 4-0, ισοφάρισε σε 7-7. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Άρη να κάνει το τελικό 15-13.

Άρης - Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 08-25, 25-18, 15-13)