VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ηλυσιακό και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια του Ολυμπιακού

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Ηλυσιακό για τη Volley League 2023-2024 | Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023 ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ και άφησε πίσω του τον Ολυμπιακό που έχασε βαθμό παρά τη νίκη επί της Θήρας για τη Volley League γυναικών.

Με σερβίς και μπλοκ που του πρόσφερε 20 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό του Μετς και θα μπει στο νέο έτος στην κορυφή της βαθμολογίας στη Volley League γυναικών.

Ο Ηλυσιακός αγωνίστηκε με την Αγάπη Μπρουκς στα άκρα, καθώς η Γερμανίδα Βανέσα Αγκμπορτάμπι χθες Παρασκευή 22/12 πραγματοποίησε χειρουργείο στο δόντι και δεν μπόρεσε να προσφέρει τις υπηρεσίες της στην αναμέτρηση. Από τον Παναθηναϊκός δεν χρησιμοποιήθηκε η Σάμανταν, ενώ η Ρόγκα αγωνίστηκε στο πρώτο σετ.

Με όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-4, αλλά ο Ηλυσιακός έβρισκε λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ και με επίθεση της Φερονίκης Ζιώγα μείωσε σε 12-11, για να έρθει η ισοφάριση σε 13-13 με μπλοκ της Αγάπης Μπρουκς. Οι πράσινες με την Αθηνά Παπαφωτίου στο σερβίς έτρεξαν σερί 11-0 και το 14-14 έγινε 25-14, για το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι να ξαναπάει η Παπαφωτίου στο σερβίς. Το 9-10 έγινε 13-10 με επίθεση της Άτκινσον, αλλά και πάλι ο Ηλυσιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 14-13. Η επίθεση της Μεταξά κατέληξε στο φιλέ για την ισοφάριση (14-14), αλλά πάλι η Άτκινσον έδινε τις λύσεις για τον Παναθηναϊκό (17-15). Η Καρκάσες διαμόρφωσε το 20-16 και η ίδια ήταν αυτή που τελείωσε και το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με σερί 10-0 του Παναθηναϊκού, με την Ιλιόνη Κελεσίδη να πετυχαίνει και 5 άσσους στο διάστημα αυτό. Οι πράσινες έφτασαν εύκολα στο 25-10 για το τελικό 3-0 σετ.

• Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 25-10) σε 66'
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (5/8 επ.), Καρκάσες 11 (8/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 0 % άριστες), Γκρότους 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ. - 67% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μπελιά (λ, 88% υπ. - 50% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 3 (3/4 επ.), Κελεσίδη 7 (1/3 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ)
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 1 (1/5 επ.), Ζιώγα 9 (9/23 επ.), Γκόγκιτς, Μπρουκς 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 19% άριστες), Μπακοδήμου 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Καντίκου 7 (7/14 επ.) / Λεωνίδου (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Κοντούδη (λ), Μπόκη 2 (2/6 επ.), Φιλιππάκη, Μαραθοκαμπίτου

Απώλεια για Ολυμπιακό κόντρα στη Θήρα

Σε ένα τρομερό ματς γεμάτο ανατροπές, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 τον ΑΟ Θήρας και κλείνει το 2023 στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του ΑΟ Θήρας που ανέτρεψε το 0-1 και προηγήθηκε με 2-1, ενώ ήταν μπροστά στο τάι μπρέικ με 10-8, ωστόσο η τρομερή στο 5ο σετ Κούμπουρα βοήθησε τον Ολυμπιακό να φτάσει στο 13-15.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 6-3 και 10-5, με τον Ολυμπιακό όμως να ροκανίζει τη διαφορά και πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων μείωσε σε 12-10 για να προσπεράσει με 16-17. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 18-18, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 1-7 έκανε το 19-25 για το 1-0.

Στο β' σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με τον ΑΟΘ να μετατρέπει το 11-11 σε 14-11 και να φτάνει στο 21-18. Ο Ολυμπιακός πήρε την αλλαγή, η Εμμανουηλίδου πήγε στο σερβίς και δυσκόλεψε τη Φίγιοκ με τον Ολυμπιακό να κάνει το 21-22 και να έχει νέα κόντρα μπάλα, ωστόσο η Μερκάδο έκανε το μπλοκ στη Νίζετιχ (22-22) και με δική της κόντρα έγινε το 23-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά δύο λάθη (άουτ επίθεση και φιλέ) έφεραν την ισοφάριση.

Η μάχη συνεχίστηκε στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-8 και 12-14 για να ισοφαρίσει ο ΑΟΘ (14-14) και να μετατρέψει το 17-17 σε 21-17 με συνεχόμενα ερυθρόλευκα λάθη. Ο άσος της Νίζετιχ έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (21-19), αλλά το 22-20 έγινε 24-20 με επίθεση Μερκάδο και η Φίγιοκ έκλεισε το σετ στο 25-21.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε στο δ' σετ με τις αθλήτριες του Μιτσέλι προηγήθηκαν 2-6 και μετέτρεψαν το 4-7 σε 4-12, ενώ το 9-13 έγινε 9-18. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα έρθει εύκολα, η ενέργεια που έδωσαν οι αλλαγές του Φρέσκι και τα λάθη των ερυθρόλευκων το έκαναν θρίλερ. Ο ΑΟΘ πλησίασε σε 17-20 και το 19-23 έγινε 22-23 με δύο άουτ επιθέσεις από Μλεΐνκοβα, Κούμπουρα. Οι ερυθρόλευκες διαμαρτυρήθηκαν και στις δύο περιπτώσεις ότι υπήρξε επαφή με τον Λορέντζο Μιτσέλι να αποβάλλεται από το σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με δύσκολη επίθεση της Μλεΐνκοβα έκανε το 23-25 για το 2-2.

Στο 5ο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα (0-2, 2-4, 4-7) με τον ΑΟΘ να απαντά με δικό του σερί 4-0 (μπλοκ Κιουτσιούκη, άουτ Κούμπουρα) για το 8-7. Με την αλλαγή τερέν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, αλλά με άσσο της Χριστοδούλου η Σαντορίνη έφτασε στο 10-8. Ωστόσο το τάιμ άουτ του Μιτσέλι έφερε νέα ανατροπή με τη Χριστοδούλου να χάνει το σερβίς και με την ασταμάτητη Κούμπουρα ο Ολυμπιακός να φτάνει στο 10-13. Η Μερκάδο έδωσε τέλος στο ερυθρόλευκο σερί και το άουτ της Νίζετιχ έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (12-13 ) με την Κούμπουρα να τελειώνει μία ακόμη επίθεση για το 12-14. Η Μλεΐνκοβα έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τη Μερκάδο να μειώνει και πάλι στον πόντο (13-14), ωστόσο η Κούμπουρα αξιοποίησε το δεύτερο ματς μπολ και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

• Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-23, 25-21, 23-25, 13-15) σε 132'
  • Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Φερνάντες 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-25% άριστες), Μερκάδο 25 (23/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Φίγιοκ 20 (14/44 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 53% υπ.-13% άριστες), Κιουτσιούκη 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Αγγελοπούλου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Καραμπάση, Χαμαλίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 19 (17/49 επ., 2 άσσοι, 72% υπ.-36% άριστες), Καράρο 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 6 (3/15 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (8/15 επ., 1 άσσος), Κούμπουρα 27 (21/55 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 19 (16/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ.-22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ.-19% άριστες), Τάνη, Βλαχάκη 1 (1/2 επ.)

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι της παραμονής

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής (2-3) στο ντέρμπι της ουράς της βαθμολογίας καταφέρνοντας να φύγει με το δίποντο από το Κερατσίνι κόντρα στον Απόλλώνιο.

Ο Άρης όπως και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Λαμία κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ και η αλήθεια είναι χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, με τον Απολλώνιο να επιστρέφει οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ, όπου εκεί και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε πλήρως.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Απολλώνιου έκανε ο Στέφανος Χριστοδουλάκης που διαδέχθηκε τον Νίκο Μπουτσουρή, ενώ ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη έκαναν οι Παναγιώτα Ξανθοπούλου και η Νίνα Νεσίμοβιτς (Αυστριακή κεντρική που αγωνίζονταν στην ρουμανική Βολουντάρι).

Στα δύο πρώτα σετ ο Απολλώνιος είχε δύο άσους και 0 (μηδέν) μπλοκ με τον Άρη να τα κατακτά με άνεση ενώ στο τρίτο το 9-6 έγινε 12-16. Ο Απολλώνιος ισοφάρισε άμεσα (16-16) ο Άρης όμως έφτασε στο 20-22 και εκεί δέχθηκε σερί 4-0 (24-22) με την Λενγκβάιλερ να καρφώνει άουτ στο 24-23.

Ίδια εικόνα και στο δ' σετ με τον Άρη να φτάνει στο 10-15, όμως το 13-17 έγινε 17-17 για να φτάσουμε στο 20-22. Η Σαβάρ έχασε κόντρα μπάλα (άουτ για το 21-22) με τον Άρη να φτάνει σε ματς μπολ (23-24). Η Φακοπουλίδου το «έσβησε» η Ασόνια πήρε τον άσσο (25-24) και στο 26-26 δύο επιθέσεις από Λάβδα και Φακοπουλίδου έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως ο Άρης προηγήθηκε με 0-9 (!!!) με πέντε λάθη των γηπεδούχων και έναν άσο της Στεντίλ και το ματς τελείωσε στο 7-15 με επίθεση της Λενγκβάιλερ.

• Τα σετ: 2-3 (21-25, 15-25, 25-23, 28-26, 7-15) σε 125'
  • Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων
  • ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 12 (8/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 15 (14/38 επ., 1 άσσος, 28% υπ.-17% άριστες), Ράπτη 6 (5/41 επ., 1 άσσος 54% υπ.-31% άριστες), Λάβδα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Ασόνια 13 (7/37 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 58% υπ.-33% άριστες), Πήττα, Σιδεράτου
  • Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Ξανθοπούλου 9 (3/6 επ., 6 μπλοκ), Σαβάρ 21 (17/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ.-18% άριστες), Καλαποδά 4 (4/7 επ.), Νεσίμοβιτς 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Λένγκβάιλερ 21 (16/48 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στεντίλ 14 (11/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 56% υπ.-33% άριστες), Σακκά (λ), Αποστολίδου 1 (1 άσσος), Μητακίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Φετφατζίδη

Διπλό για το Μαρκόπουλο στη Λαμία

Με νίκη κλείνει το 2023 για το Μαρκόπουλο που με σούπερ εμφάνιση της Αριστέας Τοντάι πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ στην έδρα της Λαμίας.

Μετά από έξι συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η ομάδα των Μεσογείων επέστρεψε στις νίκες και ολοκληρώνει τη χρονιά με θετικό πρόσημο. Μετά την ήττα που γνώρισε ο ΑΟΛ έπεσε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Αριστέα Τοντάι, με την διεθνή κεντρική να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, με 6 άσσους, 5 μπλοκ και μόλις τρία λάθη.

Το Μαρκόπουλο κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, η Λαμία έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 1-2 με 25-23, αλλά στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες μετά το 8-7 άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ για το τελικό 15-25.

• Τα σετ: 1-3 (20-25, 16-25, 25-23, 15-25) σε 93'
  • Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Μαρκοπούλου προήλθαν από 13 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ολιβέιρα 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ), Ολινγκά 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κίλιτς 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 19% άριστες), Πέγισιτς 1 (1/7 επ., 76% υπ. - 33% άριστες), Φλιάκου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 7 (4/17 επ., 3 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 45% υπ. - 26% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Μαραθοκαμπίτου 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 27% άριστες), Σουλιώτη
  • Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 11 (8/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Νάγκελς 8 (3/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 12 (10/33 επ., 2 άσσοι, 69% υπ. - 31% άριστες), Λέιθαμ 17 (17/41 επ.), Τοντάι 20 20 (9/14 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Κασδοβασίλη 1 (1/3 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 71% υπ. - 36% άριστες), Δικαιούλια 1 (1/2 επ.), Αλλαγιάννη 1 (1 μπλοκ), Δήμου

Σημαντική νίκη για τα Πεύκα

Σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Θέτιδας Βούλας με 3-1 σετ πανηγύρισαν οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2023.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκε στην 7η θέση, βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ παράλληλα απέφυγε και να αγωνιστεί στην 1η αγωνιστική της Γ' φάσης του Κυπέλλου γυναικών, που συμμετέχουν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 9-12 στον Α' γύρο του πρωταθλήματος.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς την αρχηγό και πασαδόρο Κωνσταντίνα Δρακουλίδου, η Σοφία Τόλιου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, μοίρασε την μπάλα στην επίθεση και πέντε συμπαίκτριές της τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Απλαδά 12, Γκραφ 12, Νικόλοβα 15, Κάντγουρθ 19, Μορένο 16).

• Τα σετ: 1-3 (30-28, 19-25, 20-25, 18-25) σε 113'
  • Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 5 (1/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χέιντεν 13 (12/39 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Σιρίνινα 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες), Πετοβάρι 14 (11/43 επ., 3 μπλοκ), Παπαγεωργίου 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. - 25% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη
  • Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου, Απλαδά 12 (6/14 επ., 6 μπλοκ), Γκραφ 12 (7/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νικόλοβα 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. - 21% άριστες), Κάντγουορθ 19 (15/48 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 34% άριστες), Μορένο 16 (14/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Στεργιάκη (λ), Δορούκα, Ματσαρόκη 1 (1 άσσος), Μιχοπούλου