VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ασταμάτητη η ΑΕΚ, μεγάλο διπλό του Μαρκόπουλου στην έδρα του Παναθηναϊκού

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα 3-0 σετ του Άρη και συνέχισε την εξαιρετική πορεία της, ενώ το Μαρκόπουλο πήρε σπουδαίο διπλό με 3-1 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Άρη στο «Απόστολος Κόντος» στην Νέα Φιλαδέλφεια και πανηγύρισε την 24η διαδοχική νίκη της.

Με αυτό το τρίποντο η Ένωση διατήρησε τη διαφορά της από τον πρώτο ΠΑΟΚ στους δύο βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή θα πάει στη Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Στα καθαρά αγωνιστική η ΑΕΚ είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να προσπαθεί να πιέσει στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, αλλά οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έβρισκαν τις λύσεις και με τοπ σκόρερ τις Γκιζέλ Σίλβα, Ροσίρ Καλντερόν που πέτυχαν από 15 πόντους έφτασε στο τρίποντο μετά από 71 λεπτά.

ΑΕΚ - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-21 σε 71'

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (8/21 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. - 31% άριστες), Καλαντάτζε 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/1 επ.), Καλντερόν 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 15 (11/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ. - 30% άριστες), Διάλλα.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (2/2 επ.), Απλαδά 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούμπα 11 (10/39 επ., 1 άσσος), Σίλβα 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 19% άριστες), Μπέτσεβα 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 24% άριστες) / Κακουράτου (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Κεραμιτσοπούλου 1 (1 άσσος), Καϊσέδο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.

Τα κορίτσια του Μαρκόπουλου πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό
Τα κορίτσια του Μαρκόπουλου πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό INTIME SPORTS

Μεγάλο διπλό του Μαρκόπουλου κόντρα στον Παναθηναϊκό

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στη φετινή Volley League γυναικών πέτυχε ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού (και 5η συνολικά), που διατηρήθηκε μεν στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας όμως πλέον τους ίδιους βαθμούς με τον Ολυμπιακό, ενώ έχασε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να κατακτήσει τη 2η θέση καθώς η ΑΕΚ είναι πλέον στο +5 κι ενώ απομένει μια αγωνιστική.

Αντιθέτως ο ΑΟΜ έφτασε το δικό του ρεκόρ στις 8 νίκες-13 ήττες και με 27 βαθμούς προσπέρασε τον Άρη (25 βαθμούς) στην 7η θέση, με την ομάδα των Μεσογείων να υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική τη Θέτιδα Βούλας και οι κίτρινες τον Παναθηναϊκό.

Τα καθοριστικά σετ για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο και το τέταρτο καθώς στο δεύτερο ο ΠΑΟ επικράτησε πολύ εύκολα και στο τρίτο το ίδιο έκαναν οι φιλοξενούμενες.

Στο πρώτο ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 9-14, οι πράσινες ισοφάρισαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 17-16 κι ακολούθησαν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Το Μαρκόπουλο έφτασε πρώτο σετ σετ μπολ (23-24) για να προηγηθεί ξανά ο ΠΑΟ με 25-24, αλλά εκεί να δεχθεί σερί 0-3 για το 25-27.

Στο δ΄σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε καλύτερα (8-5, 12-10, 18-15) αλλά τα σερβίς της Νάγκελς έφεραν την ανατροπή (18-19, 19-21). Ο ΠΑΟ ισοφάρισε, έσβησε το πρώτο ματς ματς μπολ (24-24), όμως επίθεση της Φιτζμόρις και νέα επίθεση της Γράβαρη έδωσαν το τρίποντο στο Μαρκόπουλο.

Παναθηναϊκός - Μαρκόπουλο 1-3

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-13, 18-25, 24-26) σε 125'.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-30% άριστες), Γκρότους 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ.-33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλάσιος 10 (8/17 επ., 2 άσσοι), Μέντιτς 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη 11 (11/22 επ., 47% υπ.-12% άριστες), Ανθούλη 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ), Μερκούρη, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 22 (20/43 επ., 2 άσσοι, 40% υπ.-16% άριστες), Νάγκελς 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίτερερ 17 (13/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λέιθαμ 10 (10/33 επ.), Καλανταρίδου 7 (7/34 επ., 59% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 39% υπ.-10% άριστες), Κωτσαρά, Γράβαρη 3 ((3/3 επ.), Σπανάκη, Βαϊοπούλου.