VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό Τράβιτσα πέρασε από την Πολίχνη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Πήγασου στην Πολίχνη με τον Ντράγκαν Τράβιτσα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση. Ιστορική νίκη για την Καλαμάτα κόντρα στην Κηφισιά.

Mε τον Ντράγκαν Τράβιτσα να δίνει ρεσιτάλ σε πάσα και σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ σε αγώνα που άνοιξε την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Οι Τζούριτς, Ιντάλγκο σημείωσαν από 10 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού. Ο Δημήτρης Τζούριτς ξεκίνησε βασικός σε αγώνα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια αν και στο 3ο σετ την θέση του πήρε ο Γκουστάβο.

Ο Πήγασος προηγήθηκε 21-19 στο 1ο σετ αλλά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει το σερβίς του Τράβιτσα που έδωσε στον Ολυμπιακό σερί 4-0 και στη συνέχεια την κατάκτηση του σετ. Ο Πήγασος δεν είχε αθλητή με διψήφιο αριθμό πόντων και δεν σημείωσε πόντο από μπλοκ γεγονός που πιστώνεται στα θετικά του αντίπαλου πασαδόρου.

Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον το ενδιαφέρον του στον 6ο προκριματικό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ που θα γίνει στο Γκαλάτι της Ρουμανίας 10-12 Νοεμβρίου.

Πήγασος - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 20-25) σε 72΄

*Οι πόντοι του Πηγάσου προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 6π. (6/13επ., 75%υπ., 50%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 4 (3/4επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 3 (3/6επ.), Λεόν Ναπόλες 9 (9/15επ., 50%υπ., 17%αρ.), Μήλης 6 (6/15επ.) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 19%αρ.), Καπετανίδης 2 (2/3επ., 17%αρ.), 17%αρ.), Γιαμακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 7π. (4/5επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι 7 (6/10επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 1 (1/2επ.), Τζούριτς 10 (8/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 10 (9/11επ., 1 άσσος, 82%υπ., 41%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Γκουστάβο 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Χανδρινός 2 (2/3επ., 100%υπ., 50%αρ.)

Δαλακούρας και Δακούρης πανηγυρίζουν κόντρα στην Κηφισιά
Δαλακούρας και Δακούρης πανηγυρίζουν κόντρα στην Κηφισιά INTIME SPORTS

Ιστορική νίκη για την Καλαμάτα

Στο άλλο ματς της ημέρας η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς και πανηγύρισε έτσι το πρώτο της τρίποντο στην Volley League των ανδρών.

Το ματς ήταν κλειστό αφού όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 23-22 με τον Μπόγιτς αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε και ο Κοένεν έβαλε μπροστά τους Καλαματιανούς. Το σετ κρίθηκε 29-27 με δύο πόντους του Χριστόφα και έναν του Κοένεν. Νωρίτερα στο 23-24 ο Οκάμπο είχε κόντρα επίθεση αλλά δέχτηκε μπλοκ από τον Σπηλιώτη που κράτησε για λίγο «ζωντανή» την Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και στο 2ο σετ με 23-22 με τον Μπόγιτς, αλλά με το λάθος του ίδιου παίκτη και το μπλοκ του Χριστόφα η Καλαμάτα βγήκε πάλι μπροστά και το σετ κρίθηκε με δύο λάθη των γηπεδούχων και συγκεκριμένα το χαμένο σερβίς του Παύλου και τη λάθος επίθεση του Ρικάρντο.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Καλαμάτα μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ φτάνοντας γρήγορα στο 3-7 μετά από άσο του Οκάμπο. Οι «λύκοι» συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και με τον Αλεξάκη έφτασαν σε double score 5-10. Ο Τζάρας πέρασε στη θέση του Μπόγιτς, ενώ ο Σπυριούνης από τα 9 μέτρα έδωσε πόντο στην Κηφισιά μειώνοντας 7-10. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Χριστόφα έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην Καλαμάτα 9-14. Ο «κεραυνός» του Χασμπάλα από τη θέση του σερβίς αναπτέρωσε τις ελπίδες της Κηφισιάς η οποία μείωσε 13-16.

Η «κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε όταν μετά από φάση διαρκείας ο Άλβες διαμόρφωσε το 19-21. Οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρό μυαλό» και με τον Χριστόφα πήγαν στο +4 (19-23). Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια όμως οι «λύκοι» έκλεισαν το σετ και το παιχνίδι με 22-25 μετά από λάθος στο σερβίς από τον Σπυριούνη.

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3

Τα σετ: 27-29, 24-26, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Καλαμάτα 80 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιοπάλων.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 1π. (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 8 (8/19επ., 36%υπ., 14%αρ.), Σπηριούνης 11 (7/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 26%αρ.), Μπόγιτς 14 (14/33επ.), Σπηλιώτης 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Άλβες 7 (6/10επ.) / Βελούδης (λ. - 62%υπ., 23%αρ.), Τζάρας 2 (2/2επ.), Χασμπάλα 1 (1 άσσος), Παύλου.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 7 (4/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Αλεξάκης 6 (6/7επ.), Χριστόφας 10 (8/14επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 1 (1/1επ.), Οκάμπο 17 (14/36επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 16 (16/31επ., 52%υπ., 17%αρ.) / Ντάκουρης Ευάγγελος (λ. - 50%υπ., 23%αρ.), Σκαρτσίλης (λ), Μαντέκας, Σαλωνίτης.

Πρώτη νίκη για τον Άθλο

Την πρώτη του νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας διατηρώντας το αήττητο μετά την 2η αγωνιστική. Παράλληλα συνέχισε την παράδοση των τάι μπρέικ δίνοντας το δεύτερο κατά σειρά στο πρωτάθλημα και το τέταρτο συνολικά μαζί με τους αγώνες του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Άθλος νίκησε 3-2 σετ μετά από όμορφο ματς με ωραίες φάσεις και συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να επανέλθει από το 2-0 σετ αλλά στο τάι μπρέικ έπεσε πάνω στο μπλοκ του Άθλου και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος Ορεστιάδας με τέλεια υποδοχή, πίεση στο σερβίς, σταθερά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα συνέχεια στο σκορ πήρε τα δύο πρώτα σετ. Οι ακρίτες έκαναν την τακτική του σερβίς τους πάνω στον Μάια Γκόμεζ και δικαιώθηκαν.

Από το 3ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υποδοχή του, το μπλοκ άμυνα και το βάρος της επίθεσης σήκωσε με επιτυχία ο Ασπιώτης. Με αντεπίθεση διαρκείας οι συριανοί κατάφερε να ισοφαρίσουν 2-2 σετ προσπαθώντας να κάνουν την πρώτη ανατροπή από 2-0 σετ ύστερα από 4 χρόνια. Δεν τα κατάφεραν όμως...

Ο Άθλος επανέφερε το καλό του πρόσωπο, ανέβασε την πίεση στο σερβίς και με όπλο το μπλοκ του του απέφερε 5 πόντους μόνο στο τάι μπρέικ κατάφερε να φτάσει δίκαια στη νίκη. Τα πάντα κρίθηκαν με το σερβίς του Τάμας Σόρρα στο 6-5. Χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα δίνοντας την ευκαιρία στον Αλεξάκη να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και να πάρει διαδοχικά μπλοκ που εκτόξευσαν το σκορ στο 10-5. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σερί 3-0 που μείωσε σε 13-9. Με δύο σίγουρες επιθέσεις από τον Μπουιάτι ο Άθλος έκανε το 15-10 και πήρε το δίποντο και την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Φοίνικα Σύρου.

Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Σόρρα, ο Μπέικ και ο Μπουιάτι και ο Αλεξάκης στο 5ο σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Ασπιώτης και ο Ντάκα.

Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) σε 117΄

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιτιγκόι): Μπουιάτι 31π. (25/41επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Αλεξάκης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 7 (3/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σόρρα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 18 (12/31επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 78%υπ., 44%αρ.), Ρίστιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 37%αρ.) / Συναδινός (λ.- 65%υπ., 35%αρ.), Μποζίδης Β

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 20%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/37επ., 3 άσσοι), Μάια Γκόμεζ 13 (10/21επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 10 (8/24π., 2 μπλοκ, 48%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 53%υπ., 41%αρ.), Κουτσομύτης, Σωνάκης (λ), Μανωλάκης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

• Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)
  • Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

• Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10)

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

• Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 HD): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
  • Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.