VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Ο Μίλωνας σμπαράλιασε το αήττητο του Ολυμπιακού, άνετα ο ΠΑΟΚ τον Φοίνικα

Οι παίκτες του Μίλωνα πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Ολυμπιακό για τη Volley League 2023-2024 | Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023 ΚΛΟΝΤΙΑΝ ΛΑΤΟ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Μίλωνας σταμάτησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού επικρατώντας με 3-0 για τη Volley League ανδρών. Άνετα κι ο ΠΑΟΚ τον Φοίνικα.

Εκτός από την Ευρώπη ο Μίλωνας γράφει ιστορία και στη Volley League. Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέδρο Μολίνα που πήρε 18 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν άσσοι νίκησε με 3-0 τον Ολυμπιακό στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής (και τελευταίας του Α' γύρου).

Σημείωσε έτσι την πρώτη νίκη επί των "ερυθρολεύκων" στην ιστορία της Volley League. Παρά την ήττα πάντως ο Ολυμπιακός έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή "χειμώνα".

Παρότι και οι δύο ομάδες προέρχονταν από σπουδαίες ευρωπαϊκές νίκες, ο Μίλωνας ήταν αυτός που είχε την φρεσκάδα, την ενέργεια και κυρίως ένα εκπληκτικό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην "ερυθρόλευκη" υποδοχή.

Χαρακτηριστικό της κακής ημέρας των "ερυθρολεύκων" ήταν πως πρώτος σκόρερ ήταν ο Στερν με 11 πόντους. Ο Μίλωνας με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στους 15 βαθμούς και παραμένει στην 4η θέση στο -1 από τον ΠΑΟΚ και έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

• Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-21) σε 73'
  • Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων προήλθαν: 11 άσσοι, 35 επιθέσεις (61% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 20 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς)
  • Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 4π. (3/8επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (4/6επ., 2 μπλοκ, Γιορντάνοφ 11 (11/19επ.), Μολίνα 18 (10/16επ., 2 μπλοκ, 6 άσσοι, 58%υπ., 25%αρ.), Πολουγιάν 8 (7/8επ., 60%υπ., 20%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός Άρης (λ.- 70%υπ., 70%αρ.), Νανόπουλος 1 (1 άσσος)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Βαϊόπουλος, Παγιένκ 7π. (4/4επ., 3 μπλοκ), Στερν 11 (11/25επ.), Κουμεντάκης 8 (7/18επ., 1 άσσος, 54%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 7 (7/12επ., 33%υπ., 24%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 25%υπ., 12%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 1 (1/2επ.), Δαλακούρας

Σούπερ ανατροπή της Κηφισιάς στην Ορεστιάδα επί του Άθλου

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στεφάν Οκοσάνοβιτς (ειδικά στο τάι μπρέικ) που σημείωσε συνολικά 28 πόντους ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή στην Ορεστιάδα επί του Άθλου.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά νίκησε με 3-2 σετ σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη που είναι η πρώτη της Κηφισιάς επί του Άθλου (τη σεζόν 2022-23 ο Άθλος σημείωσε δύο νίκες με 3-2 σετ) και η πρώτη ανατροπή από 0-2 σετ συνολικά σε όλους τους αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος Volley League. Εκτός από τον Οκοσάνοβιτς σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος κεντρικός της Κηφισιάς Μαγκαλάες Γκλαντστόουν ο οποίος ξεκίνησε βασικός από το 2ο σετ. Η Κηφισιά ανέβηκε στους 5 βαθμούς αλλά παραμένει στην 9η θέση. Ο Άθλος παρέμεινε στην 6η θέση αλλά ανέβηκε στους 7 βαθμούς. Η ομάδα της Ορεστιάδας είχε πρώτο σκόρερ τον Ρενάν Μπουιάτι με 23 πόντους.

Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 8 αγώνες του Α γύρου στο πρωτάθλημα και 8ο συνολικά εάν προστεθούν και οι αγώνες στο Λιγκ Καπ. Ήταν η πρώτη ήττα στο 5ο σετ για το πρωτάθλημα. Η ακριτική ομάδα κυριάρχησε πλήρως στα δύο πρώτα σετ αλλά μετά έκανε μεγάλη κοιλιά που αποτυπώθηκε στην κακή υποδοχή και στην κατακόρυφη πτώση των επιθετικών επιδόσεων. Ειδικά στο 5ο σετ είχε μόλις 38% στην επίθεση.

Στο 1ο σετ μετά το 12-12 ο Άθλος με τους Μπέικ, Μπουιάτι και το σερβίς του Κωνσταντινίδη έκαναν τη διαφορά και με σερί 5-0. Ο Άθλος ξέφυγε 17-12 και έκλεισε το σετ 25-17 με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μπουιάτι στον Σπυριούνη.

Στο 2ο σετ ο Άθλος με το σερβίς του Μπέικ και επιθέσεις του Ρίσιτιτς ξέφυγε από την αρχή 9-5 και αύξησε τη διαφορά 16-9 με το σερβίς του Μπέικ. Πάλι η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη, δεν είχε απαντήσεις και με 25-18 έγινε το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ η... ταμπέλα του αγώνα άλλαξε και ήρθαν τα πάνω κάτω. Από το 7-7 η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα. Με το σερβίς του Στιβαχτή και του Οκοσάνοβιτς και επιθέσεις από Γκλαντσόουν, Οκοσάνοβιτς η Κηφισιά έκανε σερί 5-0 για το 19-11 και έκλεισε άνετα το σετ με 25-15 μετά από ρεσιτάλ λαθών των γηπεδούχων.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ρικάρντο και ο Άλβες έκαναν τη διαφορά στα μέσα του σετ και συνδυασμό με τον Οκοσάνοβιτς έδωσαν μίνι σερί 3-0 που ήταν αρκετό για πολύτιμο προβάδισμα 22-18. Οι Μπουιάτι, Κωνσταντινίδης μάζεψαν τη διαφορά αλλά στο 23-24 ο Μποζίδης που είχε μπει από το 14-16 έχασε το σερβίς και επήλθε η ισοφάριση 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Οκοσάνοβιτς έπαιζε μόνος του σε επίθεση και μπλοκ (μαζί με τον Άλβες) και οικοδόμησαν διαφορά +5 (11-6). Απλά ο Άθλος μείωσε το σκορ σε 13-14 με τον άσσο του Μπουιάτι και ο Στιβαχτής με απ΄ευθείας πέρασμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 15-13 και 3-2 σετ.

• Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-18, 15-25, 23-25, 13-15) σε 122'
  • Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 11 άσσοι, 47 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 15 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς)
  • ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 23π. (16/33επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ράμος Πέρεζ 3 (0/4επ., 3 μπλοκ), Σόρρα, Μπέικ 22 (15/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 58%υπ., 23%αρ.), Ρίσιτιτς 18 (15/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 21%αρ.), Κωνσταντινίδης 7 (1/5επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Συναδινός (λ. - 62%υπ., 31%αρ.), Μποζίδης Π.
  • Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 4π. (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρέγκο Ρικάρντο 11 (10/25επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 31%αρ.), Σπυριούνης 10 (10/25επ., 60%υπ., 25%αρ.), Άλβες 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 28 (24/46επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαγεωργίου 1 (1/2επ.) / Βελούδης (λ. - 48%υπ., 22%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (7/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χασμπάλα, Παύλου, Τζάρας

Με Καπετανίδη, Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος επικράτησε δύσκολα της Καλαμάτας

Την δεύτερή του φετινή νίκη πανηγύρισε ο Πήγασος που νίκησε στην Πολίχνη με 3-0 σετ την Καλαμάτα 80 και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι ακραίοι των γηπεδούχων, Κώστας Καπετανίδης και Αργύρης Μαυροβουνιώτης πέτυχαν από 13 πόντους και ηγήθηκαν του Πήγασου στο τρίποντο που τον έφερε στους 7 βαθμούς. Από την Καλαμάτα ξεχώρισαν οι Ροντρίγκο Οκάμπο και Ράιν Κόενεν με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης προηγήθηκε με 7-1, η Καλαμάτα κατάφερε να μειώσει μέχρι τον πόντο (19-18), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 σετ με επίθεση του Αρμενάκη.

Το σετ κλειδί της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο που η Καλαμάτα έδειχνε να το ελέγχει καθώς προηγήθηκε με +3 (13-16), αλλά ο Πήγασος αντέδρασε και με τον Μίλη ισοφάρισε σε 18-18. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να ακολουθήσουν λίγο αργότερα χαμένο σερβίς του Χριστόφα και μπλοκ του Κανέλλου για το 25-23.

Παρά την απογοήτευση από το χαμένο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το φινάλε να αντιστρέψει την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε με 18-19 με τον Γουέστ, αλλά δύο λάθη των Καλαματιανών έκαναν το 24-22, για να το τελειώσει ο Καπετανίδης για το 25-23.

• Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-23) σε 94'
  • Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και της Καλαμάτας προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς)
  • ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (13/29 επ., 77% υπ. - 62% άριστες), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κανέλλος 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλης 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 41% υπ. - 18% άριστες), Τζιουμάκας, Κεσεσίδης
  • Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 1 (1/4 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Αλεξάκης 3 (3/7 επ.), Χριστόφας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Γουέστ 1 (1/1 επ.), Οκάμπο 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ), Κόενεν 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 0% άριστες) / Ντάκουρης (λ, 65% υπ. - 18% άριστες), Μαντέκας, Βιέτο4 (3/7 επ., 1 άσσος, 87% υπ. - 40% άριστες), Λυκούρεσης

Ανεβασε κι άλλες στροφές ο ΠΑΟΚ, με Βαν ντε Ντρις νίκησε 3-0 τον Φοίνικα

Με υποδοχή και επίθεση που άγγιξε το τέλειο, ελάχιστα λάθη, τον Βαν ντε Ντρις να επιστρέφει δυναμικά μετά τον τραυματισμό του και τους Βαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ να σηκώνουν μαζί με τον Κοκκινάκη την υποδοχή ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου σε 71 λεπτά και έπιασε τους 16 βαθμούς διατηρώντας την 3η θέση στη βαθμολογία.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόμες με ακραίους τους Μπαρμπούνη, Κουτσομύτη, πάλεψε το 1ο σετ αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 8 βαθμούς. Στο 2ο σετ ο Βαν ντε Ντρις με το σερβίς έκανε σερί 8-0 και έκανε το σκορ 12-1.

• Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) σε 72'
  • Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις (61% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς)
  • Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 12π. (12/17επ., 45%υπ., 27%αρ.), Μπλανκενάου 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 8 (3/3επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (11/21επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 57%υπ., 43%αρ.), Σαλταφερίδης
  • Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 3π. (3/10επ., 73%υπ., 42%αρ.), Ντάκα 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Μπράιαν 8 (6/12επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (16/34επ.), Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Μπαρμπούνης 7 (5/8επ., 2 άσσοι, 45%υπ., 14%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 42%υπ., 25%αρ.), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Πετσιάς, Μανωλάκης 1 (1 άσσος)