VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Ο Φοίνικας μία νίκη μακριά από την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία, η Κηφισιά κέρδισε άνετα τον Πήγασο

Κηφισιά εναντίον Πήγασου Πολίχνης για τα playoffs της Volley League ανδρών INTIME SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Α.Ο.Καλαμάτα 80 και έκανε το 2-0 στη σειρά των plaouts της Volley League, ενώ ο Πήγασος δεν προέβαλε καμία αντίσταση στην Κηφισιά κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν αυτός που χαμογέλασε ξανά κόντρα στην Καλαμάτα, πήρε τη δεύτερή του νίκη στη σειρά των playouts και χρειάζεται μόλις μία ακόμα για να εξασφαλίσει την παραμονή του στη Volley League ανδρών.

Για τα playoffs των θέσεις κατάταξης 5-7 η Κηφισιά είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης και ανέβηκε στην 5η θέσης της βαθμολογίας, ξεπερνώντας τον Άθλο Ορεστιάδας που είχε ρεπό.

Φοίνικας Σύρου - Καλαμάτα 3-1

Η ομάδα της Σύρου θέλει μία ακόμα νίκη για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Την Κυριακή 24 Μαρτίου θα γίνει ο τρίτος αγώνας στην Καλαμάτα.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους συριανούς οι οποίοι είχαν κορυφαίο τον Σπύρο Μπαρμπούνη ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 16/21 τελειωμένες επιθέσεις. Σπουδαία εμφάνιση και από τους Ασπιώτη, Τσέιβερς που σημείωσαν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε για την Καλαμάτα η απουσία του Κοένεν.

Ο Φοίνικας είχε όπλο το σερβίς (11 άσσοι) αλλά και την επίθεση με 56% αποτελεσματικότητα έναντι 45% της Καλαμάτας που είχε πρώτο σκόρερ τον Οκάμπο με 19 πόντους. Σημείο κλειδί του αγώνα το φινάλε του 4ου σετ. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Φοίνικας με επιθέσεις Τσέιβερς, Μπράιαν και μπλοκ του Χάουαρντ στον Βιέτο πήρε τη νίκη.

Mε πίεση στο σερβίς, υψηλά ποσοστά στην επίθεση και τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Μπράιαν να σκοράρουν κατά βούληση ο Φοίνικας ξέφυγε 15-10. Οι δύο άσσοι του Τσέιβερες έκαναν το 19-12 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 25-15 με το λάθος του Μαντέκα ο οποίος πήρε τη θέση του Κοένεν ο οποίος παρότι έκανε ζέσταμα δεν αγωνίστηκε.

Με το σερβίς του Οκάμπο η Καλαμάτα μπήκε καλά στο 2ο σετ και με προβάδισμα 5-1. Με πρωταγωνιστές τους Οκάμπο, Βιέτο κρατήθηκε το προβάδισμα και με σερί 3-0 από Χριστόφα, Μαντέκα διευρύνθηκε 19-12. Οι δύο άσσοι του Τσέιβερς και η επίθεση του Μπαρμπούνη μείωσαν το σκορ σε 15-19 αλλά η Καλαμάτα είχε ήδη αποκτήσει ρυθμό και δυναμική και με πόντο του Οκάμπο έκανε το 25-19 και το 1-1.

Ο Ντάκα ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του κάτω από την κατάκτηση του 3ου σετ για τον Φοίνικα. Με φοβερό σερβίς χάλασε την υποδοχή των καλαματιανών και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του για κόντρα επιθέσεις και προβάδισμα 7-0. Η Καλαμάτα μείωσε στο -4 (12-8) με τον Αλεξάκη αλλά με νέο μεγάλο σερί 6-0 από το σερβίς του Μπαρμπούνη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-8 και το σετ έκλεισε με το λάθος του Βιέτο 25-17.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο. Από τη μία Ασπιώτης, Μπαρμπούνης σε επίθεση και σερβίς και από την άλλη Οκάμπο, Μαντέκας και Χριστόφας. Η Καλαμάτα πήρε μικρό προβάδισμα 20-18 με τον άσσο του Χριστόφα αλλά απάντησε ο Φοίνικας με το σερβίς του Χάουαρντ για το 20-20. Ο Χριστόφας έκανε το 23-22 για την Καλαμάτα, ο Τσέιβερς ισοφάρισε και ο Μπράιαν με κόντρα επίθεση έκανε το 24-23. Ο αγώνας τελείωσε με μπ΄λοκ του Χάουαρντ στον Βιέτο με 25-23 για το χρυσό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Καλαμάτα 80 οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-16, 19-25, 25-17, 25-23) σε 106'

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 20π. (15/27επ., 5 άσσοι, 50%υπ., 36%αρ.), Ντάκα 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Μπράιαν 7 (4/11επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 23 (19/35επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Χάουαρντ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 18 (16/21επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 26%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Τσαρκάτογλου, Πετσιάς.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 11π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 23%αρ.), Βιέτο 13 (12/25επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 60%αρ.), Αλεξάκης 6 (3/9επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 8 (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 3 (3 άσσοι), Οκάμπο 19 (18/36επ., 1 άσσος) / Φαλακούρας (λ. - 34%υπ., 16%αρ.), Παλαιολόγος, Σαλωνίτης, Δαλακούρας.

Κηφισιά - Πήγασος Πολίχνης 3-0

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς πήρε σπουδαία νίκη επί του Πηγάσου Πολίχνης με 3-0 σετ και πήρε και πάλι προβάδισμα στην υπόθεση της κατάληψης της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο της Volley League. Τα χαμόγελα ωστόσο «πάγωσαν» στο 18-17 του 1ου σετ όταν ο Κυριάκος Σπυριούνης γύρισε τον αστράγαλο του, έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε.

Τη θέση του πήρε ο Μπόγιτς. Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ο mvp της 18ης αγωνιστικής Ρέγκο Ρικάρντο με 23 πόντους (18/30, 4 άσσους).

Ο Πήγασος δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες στα 3 ματς που του απομένουν. Πάλεψε στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το σερβίς του.

Στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο. Ο Χάζελντεν έβαλε μπροστά τον Πήγασο 14-12, με το μπλοκ του Σπυριούνη στον Μαυρουνιώτη η Κηφισιά προσπέρασε 17-16 στη φάση που έπαθε διάστρεμμα ο Σπυριούνης. Ο Καπετανίδης έκανε το 24-23 αλλά ο Ρικάρντο με επίθεση και άσσο έβαλε μπροστά την Κηφισιά 25-24. Η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα και με το χαμένο σερβίς του Χάζελντεν και τον άσσο του Μπόγιτς έγινε το 29-27.

Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Καπετανίδης με 16 πόντους.

Η Κηφισιά ανέβηκε στους 19 βαθμούς (σε 2 αγώνες στα πλέι οφ), ο Άθλος έχει 16 (1 αγώνα) και ο Πήγασος 13 (1αγ.). Την επόμενη αγωνιστική 24/3 θα αναμετρηθούν Πήγασος - Άθλος.

Στο 1ο σετ του αγώνα ο Πήγασος "χτυπώντας" από το κέντρο και βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ προηγήθηκε 5-7 με την Κηφισιά να ισοφαρίζει άμεσα 7-7 με τον Ρικάρντο μετά από φάση διαρκείας.

Οι φιλοξενούμενοι με σερβίς τακτικής του Προύσαλη και ισχυρότατο μπλοκ πήραν προβάδισμα τριών πόντων 7-10 και 9-12, με την αθηναϊκή ομάδα να «ροκανίζει» τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 12-13 με πέναλτι του Γκλάντστόου και λίγο αργότερα να ισοφαρίζει 14-14 με κόντρα του Οκοσάνοβιτς.

Στην εξέλιξη του σετ τον μπλοκ των Σπυριούνη και Σπηλιώτη έβαλε για πρώτη φορά στο σετ την Κηφισιά σε «θέση οδηγού 17-16. Με το σκορ στο 18-17 αποχώρησε με γυρισμένο αστράγαλο από το παιχνίδι ο Σπυριούνης με τον Μπόγιτς να μπαίνει στη θέση του.

Ο Πήγασος εκμεταλλεύθηκε τη στιγμιαία αναταραχή των "κυανόλευκων" μπαίνοντας ξανά μπροστά 18-19, όμως ο "κεραυνός" του Οκοσάνοβιτς από τα 9 μέτρα άλλαξε ξανά τα δεδομένα στο σετ για το 20-19. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Πήγασο να φτάνει σε σετ μπολ 23-24 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Καπετανίδη, όμως η Κηφισιά με τον Ρικάρντο ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά έφτασε σε τέσσερα σετ μπολ (25-24,26-25,27-26,28-27) με τον άσο του Μπόγιτς να κλείνει το σετ 29-27.

Με εναλλαγές στο προβάδισμα άρχισε το 2ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 6-6. Οι εντυπωσιακές άμυνες των Μπόγιτς και Βελούδη από τις οποίες προήλθαν τα μπλοκ του Σπηλιώτη και Οκοσάνοβιτς και η κόντρα του Ρικάρντο έφεραν την Κηφισιά στο 9-6. Οι "κυανόλευκοι" συνέχισαν με το "γκάζι πατημένο" και με πέναλτι του Σπηλιώτη έφτασαν στο +4, 11-7. Ο Πήγασος πλησίασε 12-10, όμως η Κηφισιά δεν απειλήθηκε περισσότερο έφτασε άμεσα στο 16-12 και λίγο αργότερα στο 20-14 με άσο του Ρικάρντο, κατακτώντας το σετ 25-18 στη δεύτερη ευκαιρία της μετά από σερβίς στο φιλέ του Καπετανίδη.

Στο 3ο σετ ο Γιαμακίδης πήρε τη θέση του Προύσαλη και ο Πήγασος πήρε προβάδισμα 9-6. Η τρομερή άμυνα του Βελούδη και η κόντρα του Μπόγιτς έδωσαν το έναυσμα για την "κηφισιώτικη" αντεπίθεση με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 9-9 και στην εξέλιξη του σετ να προσπερνούν 11-10 με μπλοκ του Οκοσάνοβιτς. Το προβάδισμα άλλαξε ξανά «χέρια» με τον Πήγασο να είναι μπροστά στα μισά της διαδρομής 12-13 και στη συνέχεια 14-16 μετά από άουτ του Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με εντυπωσιακά μπλοκ των Σπηλιώτη και Ρικάρντο ανέκτησε τα «ηνία» 17-16. Στη συνέχεια η κόντρα του Μπόγιτς και ο άσος του Ρικάρντο του διαμόρφωσαν το 20-17. Ο Πήγασος στην ύστατη προσπάθεια του να επιστρέψει μείωσε 21-20, με την Κηφισιά να φτάνει σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Ρικάνρντο. Ο Χάζελντεν μείωσε 24-23 με το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κώτσιας, Κατσιάρας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 48 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 17 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 35 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-18, 25-23) σε 86΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλαντστόουν 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ρέγκο Ρικάρντο 23 (18/30επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 71%υπ., 25%αρ.), Σπυριούνης 4 (3/7επ., 1 μπλοκ), Σπηλιώτης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 13 (10/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 88%υπ., 19%αρ.), Τζάρας, Παύλου, Μπόγιτς 11 (10/16επ., 1 άσσος, 50%υπ., 17%αρ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 16 (13/22επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 7 (4/19επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 62%υπ., 33%αρ.), Προύσαλης, Παπαλεξίου 7 (4/10επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Χάζελντεν 11 (11/21επ.) / Μπουράκης (λ. - 57%υπ., 14%αρ.), Γιαμακίδης 1 (1 μπλοκ), Κανέλλος, Κεσεσίδης, Μήλης.

9. Φοίνικας 10

*Η πρώτη ομάδα της ειδικής βαθμολογίας ανάμεσα στην Κηφισιά, τον Πήγασο και τον Άθλο θα πάρει την 5η θέση, η δεύτερη την 6η θέση και η τρίτη την 7η θέση στην τελική κατάταξη.

**Οι ομάδες θα μεταφέρουν τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.