VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Χωρίς αντίπαλο Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Φοίνικα για τη Volley League ανδρών 2023-2024 στο "Μελίνα Μερκούρη" | Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024 ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ/EUROKINISSI SPORTS

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακό διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στη βαθμολογίας της Volley League μετά και την 15η αγωνιστική.

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακό διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στη βαθμολογίας της Volley League μετά και την 15η αγωνιστική. Με τους Ιντάλγκο και Στερν να αγγίζουν το τέλειο και τον Χανδρινό στη θέση του Κουμεντάκη, νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 39 βαθμούς, έναντι 10 βαθμών της ομάδας της Σύρου.

Ο Φοίνικας πάλεψε να πάρει ένα σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Σύρου πάλεψε κυρίως το 2ο σετ όπου αν και βρέθηκε πίσω με 11-6 ρίσκαρε στο σερβίς, μείωσε δύο φορές στον πόντο αλλά ο Ολυμπιακός δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ιντάλγκο είχε 13 πόντους με 10/12 τελειωμένες επιθέσεις και ο Στέρν 12/17 επιθέσεις. Γενικά ο Ολυμπιακός άγγιξε το 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 49% του Φοίνικα. Από την ομάδα της Σύρου δεν υπήρξε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ αλλά και κορυφαίος ήταν ο Μπράιαν με 9π.

Ο Φοίνικας μπήκε διαβασμένος στον αγώνα με προβάδισμα 6-5, αλλά το σερί 3-0 από τον Χανδρινό ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού. και με ένα ακόμα σερί από δύο επιθέσεις του Στερν και μία του Ιντάλγκο ξέφυγε 18-13. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Πετσιά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ αγγίζοντας το τέλει στην επίθεση και σε αυτό συνέβαλαν και οι Παγιένκ, Τζούριτς με τους πρώτους χρόνους. Οι «ερυθρόλευκοι» με νέο σερί 3-0 προηγήθηκαν 8-3 και αργότερα 11-6. Με τον Μπράιαν να ρισκάρει στο σερβίς να κερδίζει και άσσο ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και μείωσε 11-9. Στο πιο ωραίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές. Ο Φοίνικας μείωσε 21-20 με τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Τσέιβερς αλλά ο Ολυμπιακός με τους Ιντάλγκο Τζούριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους για το 25-23 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή με τους Παγιένκ, Τζούριτς να είναι ανίκητοι στο φιλέ έδωσαν προβάδισμα 10-5. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε με την επίθεση του Χανδρινού και τον άσσο του Κομητούδη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα για το 19-11. Ο αγώνας έκλεισε 25-17 με την επίθεση του Ζουπάνι.

• Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-17) σε 70'
  • Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις (71% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και του Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Στερν 12 (12/17επ.), Χανδρινός 12 (12/19επ., 53%υπ., 33%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 8 (8/12επ.), Ιντάλγκο 13 (10/12επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 70%υπ., 50%υπ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Ζουπάνι 2 (2/2επ.)
  • Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομικρ Ίλιτς): Τσέιβερς 5π. (4/16επ., 1 άσσος, 33%υπ., 17%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 7 (5/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκαρθία 1 (1/2επ.), Μπαρμπούνης 8 (7/9επ., 1 μπλοκ, 46%υπ., 15%αρ.), Μανωλάκης 2 (2/3επ., 50%υπ.) / Σωνάκης (λ. - 50%υπ., 40%αρ.), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Μάια Γκόμεζ 2 (2/3επ.), Πετσιάς 2 (2/3επ.)

Σερβίς, Παπαγγελόπουλος και Ερνάντεζ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στο 3-0

Με πίεση από το σερβίς των Παπαγγελόπουλου, Ερνάντεζ, Κόβαρ, τον Ρανγκέλ να επιστρέφει δυναμικά, βασικό πασαδόρο τον Ιερεζουέλο και τιμώμενο τον Κασαμπαλή ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 τον Α.Ο.Καλαμάτα 80 και ανέβηκε στους 38 βαθμούς διατηρώντας το -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό τρεις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε για πρώτη φορά εφέτος τους Ρανγκέλ, Παπαγγελόπουλο στη θέση των κεντρικών. Μάλιστα ο Παπαγγελόπουλος ήταν από τους κορυφαίους του «τριφυλλιού» σημειώνοντας και 4 άσσους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 16 πόντους. Ο Κουβανός είχε μόλις 41% στην επίθεση αλλά σημείωσε 3 άσσους και 2 μπλοκ.

Ο Α.Ο. Καλαμάτα 80 ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ αλλά χωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η υποδοχή δεν άντεξε την πίεση του Παναθηναϊκού κι έτσι ο Γουέστ δυσκολεύτηκε να οργανώσει γρήγορο παιχνίδι. Η επίθεση κυμάνθηκε στο 41% αποτελεσματικότητα και μόνο ο Οκάμπο είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.). Μετά την ήττα έμεινε στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς.

Με το σερβίς του Ιερεζουέλο να ανοίγει δρόμους στην υποδοχή της περσινής του ομάδας και τον Ερνάντεζ να δίνει επιθετικό ρεσιτάλ ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 12-8 και αργότερα 15-10 με τον Κοβάρ. Η Καλαμάτα απάντησε με τον Οκάμπο ο οποίος με δικό του σερί 4-0 μείωσε 15-14. Οι πράσινοι είχαν συνέχεια μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που ο Κοένεν ισοφάρισε 20-20. Μετά από χαμένα σερβίς εκατέρωθεν ο Ερνάντεζ έκανε το 22-21 και ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ και επίθεση άνοιξε το σκορ στο 24-21. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς αλλά ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 25-22 για το 1-0 σετ.

Ακόμα πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ καθώς η Καλαμάτα ισορρόπησε την υποδοχή αλλά οι πράσινοι με Πρωτοψάλτη, Ρανγκέλ και άσσο του Κοβάρ έκαναν το 12-9. Απάντησε η Καλαμάτα και με τους Βιέτο, Χριστόφα ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαγγελόπουλος έκανε τη διαφορά με επίθεση και άσσο ανοίγοντας το σκορ 21-17. Το σερβίς του Οκάμπο έδωσε στην Καλαμάτα το δικαίωμα να μειώσει 21-20. Το χαμένο σερβίς του Κοένεν και το λάθος του Βιέτο στην επίθεση έδωσαν δύο δώρα στον Παναθηναϊκό που ξέφυγε 24-21. Ο Αλεξάκης μείωσε 24-22 αλλά ο Ιερεζουέλο με απ΄ευθείας πέρασμα έκανε το 25-22 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Ερναντέζ και η υπεροχή των πρασίνων στην επίθεση μαζί με το μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Οκάμπο έκαναν το 10-5 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Η Καλαμάτα δεν επανήλθε, ο Ρανγκέλ άνοιξε το σκορ στο +7 (17-10) και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Μάρκου και τον άσσο του Παπαγγελόπουλου για το 25-16 και το 3-0 σετ.

• Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-16) σε 77'
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 8 άσσοι, 38 επιθέσεις (50% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και οι πόντοι του Α.Ο.Καλαμάτα 80 προήλθαν: 2 άσσοι, 32 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς)
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 7π. (6/10επ., 1 άσσος, 67%υπ., 38αρ.), Ιερεζουέλο 2 (2/2επ.), Παπαγγελόπουλος 8 (4/7επ., 4 άσσοι), Ρανγκέλ 8 (6/7επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 16 (11/27επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Πρωτοψάλτης 9 (5/13επ., 3 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 76%υπ., 41%αρ.), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Μάρκου 3 (3/4επ.), Φράγκος, Βουλκίδης
  • Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 6π. (6/11επ., 64%υπ., 32%αρ.), Αλεξάκης 5 (3/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 2 (2/5επ.), Γουέστ, Οκάμπο 12 (11/23επ., 1 άσσος), Κοένεν 4 (4/16επ., 67%υπ., 33%αρ.) / Ντάκουρης (λ. - 43%υπ., 14%αρ.), Σαλωνίτης, Δαλακούρας 3 (3/5επ.), Λυκούρεσης, Μπιρμπίλης 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 1 (1/4επ.), Μαντέκας 1 (1/4επ., 57%υπ., 29%αρ.)