VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Θέτις - Ολυμπιακός 0-3: Οι ερυθρόλευκες πέρασαν από τη Βούλα και προκρίθηκαν με άνεση στους τελικούς της Volley League

Η Νίζετιχ πανηγυρίζει την πρόκριση του Ολυμπιακού στους τελικούς της Volley League γυναικών INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόλις σε ένα σετ κόντρα στη Θέτιδα, κέρδισε ξανά την ομάδα της Βούλας με 3-0 σετ και με δύο νίκες στη σειρά σε ισάριθμα ματς προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League γυναικών, εκεί που βρει τον Παναθηναϊκό θέλοντας να πάρει τη ρεβάνς από την περσινή ήττα.

Στους τελικούς της Volley League γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος απέκλεισε στα ημιτελικά με 2-0 νίκες με 3-0 σετ την Θέτιδα Βούλας.

Οι "ερυθρόλευκες" στους τελικούς θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν το ένατο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και το πρώτο μετά το 2020.

Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο 13/4 στο Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη. Ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες με τον Ολυμπιακό να έχει το πλεονέκτημα της έδρας καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι με όπλο το μπλοκ που της απέφερε 14 πόντους έφτασε μετά από 83 λεπτά στη νίκη, με τη Θέτιδα να έχει ευκαιρία στο τρίτο σετ να μειώσει στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του έφτασε στην ανατροπή και στο 0-3 σετ.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 20-25, 24-26) σε 83'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον, Χέιντεν 12 (10/26 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. -43% άριστες), Οκάρο 10 (8/31 επ., 2 άσσοι), Σιρίνινα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (6/25 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 24% άριστες), Παπαγεωργίου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 15% άριστες), Καράρο 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/39 επ., 3 μπλοκ), Φαριόλ 7 (1/6 επ., 6 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (11/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 48% υπ. - 40% άριστες).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Καπότης, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.