VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2: Τεράστια ανατροπή από 0-2 για τους πράσινους σε μεγάλο ματς στο Μαρούσι

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, όμως ο Παναθηναϊκό κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκηνικό και να πάρει τη νίκη με 3-2 σε ένα χορταστικό ντέρμπι.

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της χρονιάς ήταν απολαυστικό γεμάτο ανατροπές και με πλούσιο θέαμα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη 3-2 σετ.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν το ματς με προβλήματα στην υποδοχή και στο κομμάτι της αποτελεσματικότητας στην επίθεση. Σταδιακά όμως ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά μετά από καιρό αγωνίστηκε πλήρης αφού ο Ζήσης ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού. Την ίδια ώρα ο Κοβαρ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του από τα μισά του παιχνιδιού και αποδείχτηκε καθοριστικός.

Σταθερά καλός σε όλο το ματς ο Ανδρέας Φράγκος που έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο, ενώ ο Ανδρεόπουλος γενικότερα όλοι οι πράσινοι είχαν καλή απόδοση από το τρίτο σετ και μετά.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να καλύψει τη θέση του λίμπερο με τον Δαλακούρα αφού εκτός από τον Γκαρά (έχει υποβληθεί σε επέμβαση) δεν μπόρεσε να αγωνιστεί και ο Τζιάβρας λόγω διαστρέμματος.

Ο Τζουλιάνι είδε τον Ιντάλγκο να είναι σταθερά καλός σε όλο το ματς, ο Παγένκ βοήθησε σημαντικά σε σερβίς και μπλοκ, ενώ ο Στερν από ένα σημείο και μετά έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του.

Δεδομένα οι δύο ομάδες έχουν περιθώρια βελτίωσης και αναμένεται να μας προσφέρουν μεγάλες μάχες σε Ελλάδα, αλλά και πιθανότατα στην Ευρώπη όπου μπορεί να συναντηθούν στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Να σημειώσουμε ότι στο φινάλε του ματς υπήρξε μικρή ένταση η οποία με την άμεση παρέμβαση των ανθρώπων του Παναθηναϊκού σταμάτησε.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να ξεφύγει πρώτος στο σκορ χάρη στα σερβίς του Παγένκ για το +3, το οποίο λίγο αργότερα έγινε +5 για το 11-16. Αυτό διατήρησε μέχρι και το 16-21. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του μείωσε στους δύο (21-23), όμως ο Ιντάλγκο τελείωσε μια δύσκολη επίθεση για το 21-24 με το σετ να κλείνει στο 22-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο σετ ήταν δραματικό σε εξέλιξη. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα αυτή τη φορά και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά δύο πόντων όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα (12-12).

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν στη συνέχεια με τα σερβίς τους να χτίσουν εκείνοι διαφορά για να ξεφύγουν με τέσσερις 17-21 με άσο του Στερν. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου με τα σερβίς του Φράγκου έτρεξαν επί μέρους 7-1 για να προηγηθούν με 24-22.

Το σερί του Φράγκου στα καλά σερβίς σταμάτησε στο 24-23. Στη συνέχεια όμως μίλησαν ο Παγένκ με τον Κουμεντάκη.Ο Σλοβένος με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή, ο Κουμεντάκης έκανε δύο μεγάλα μπλοκ στον Ερνάντες για να κλείσει το σετ με επίθεση άουτ του Κοβαρ για το 24-26 και το 0-2 του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός από την αρχή μπήκε σε θέση οδηγού. Ο Ολυμπιακός από την άλλη προσπάθησε σε δύο διαφορετικά σημεία να την μαζέψει, μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους, όμως οι πράσινοι αυτή τη φορά δεν ολιγώρησαν και έφτασαν στο 1-2 με 25-22.

Την ανατροπή που δεν ολοκλήρωσε στο δεύτερο σετ την έκανε στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με δύο πόντους νωρίς, όμως οι πράσινοι έφεραν το σετ στα ίσα στο 8-8. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ξανά με τρεις και στη συνέχει διατήρησαν προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 17-19.

Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι με επί μέρους 3-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια είχαμε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Σε εκείνο το σημείο οι Κοβάρ και Ερνάντες μίλησαν για το Τριφύλλι και έφτασαν στο 25-22 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα κατάφερε να χτίσει διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε φτάνοντας στη μεγάλη ανατροπή.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Εύκολο τρίποντο και κορυφή για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Μίλωνα και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. O δικέφαλος σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ ο Μίλων γνώρισε την 3η του ήττα και έμεινε στους 10 βαθμούς.

Με πρωταγωνιστές τους Βαν ντε Ντρις, Ράπτη, αλάνθαστη υποδοχή και πίεση στο σερβίς ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να δώσει δικαίωμα για αντίδραση στον Μίλωνα. Ο Βαν ντε Ντρις είχε 67% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και κόπηκε ελάχιστε φορές σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους. Ο Γιόρνα σήκωσε την υποδοχή μαζί με τον Κοκκινάκη αλλά ο πρώτος υστέρησε επιθετικά. Καλός σε επίθεση και σερβίς και ο Ράπτης.

Αντίθετα, ο Μίλωνας στη μεγάλη σάλα του PAOK Sports Arena έχασε τα πατήματα του και μόνο ο Γιορντάνοφ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σημειώνοντας 19 πόντους.

Στο καθοριστικό 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 9-8 με δύο μπλοκ από Ανδρεάδη, Γιορντάνοφ αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Χερ, δύο άσσου του Βουλκίδη και λάθη των νεοσμυρνιωτών ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 12-9. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 22-18 όταν ο Μίλων ξαναμπήκε και πάλι με τον Γιορντάνοφ. Μετά από σερί 3-0 χάρις το σόου Γιορντάνοφ ισοφάρισε 22-22 αλλά δεν έκανε την ανατροπή. Ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και ο Ράπτης με κόντρα επίθεση έκαναν το 24-22, ο Γιορντάνοφ μείωσε 24-23 και ο Ράπτης με μπλοκ άουτ από τα χέρια του Μπράιαν έκανε το 25-23 και έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη που απέφερε και 2 άσσους. Ο Μίλων προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε να μειώσει σε 16-14 με τον άσσο του Ανδρεάδη και τους πόντους από Μολίνα, Γιορντάνοφ. Ο ΠΑΟΚ όμως με τον σούπερ Ράπτη σε μπλοκ και επίθεση και τον αήττητο Βαν ντε Ντρις έκανε σερί 3-0 για το 19-14. Κάπου εκεί τελείωσε και ο αγώνας. Ο Μίλων δεν απάντησε και ο ΠΑΟΚ έτρεξε άνετα το σκορ μέχτι το 25-18 που διαμορφώθηκε από τον Ράπτη για το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 και 10-4 με τον Βαν ντε Ντρις. Ο Μίλων μείωσε 12-9 με τον άσσο του Χερ και δύο προσωπικούς πόντους του Ανδρεάδη αλλά ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 15-9 και αργότερα με νέο σερί 4-0 άνοιξε τη διαφορά στο 19-10. Ο αγώνας τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Νανόπουλου 25-15 και 3-0 σετ.

ΠΑΟΚ - Μίλων 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-15 σε 73΄

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 1π. (1/20επ., 68%υπ., 58%αρ.), Κόστα 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (1/4επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (10/18επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 25%υπ., 12%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/27επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 56%αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 19 (17/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 8 (8/17επ., 47%υπ., 16%αρ.), Εφραιμίδης 3 (3/10επ., 38%υπ., 38%αρ.), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ. - 55%π., 45%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Νανόπουλος 3 (2/10επ., 62%υπ., 23%αρ.), Στράτος.

Μεγάλη νίκη για τον Άθλο στην Κηφισιά

Πραγματικός άθλος από τον Άθλο Ορεστιάδας στον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Volley League. H ομάδα του Έβρου παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ (χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League.

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με εναλλαγές στο σκορ και τον Άθλο να δικαιώνεται για την επιμονή του στο σερβίς, στην καλή άμυνα και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρουσσόπουλο αντί του Κώστα Στιβαχτή αλλά το πρόβλημα ήταν η κακή υποδοχή. Επίσης στο 4ο σετ ο Οκοσάνοβιτς αποχώρησε με πόνους στη μέση και διαγώνιος επιστρατεύτηκε ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά παρότι κυριάρχησε στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς, είχε "μαύρες τρύπες" στην υποδοχή και λίγες λύσεις στην επίθεση.

Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα και συνολικά το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στο πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 στη βαθμολογία. Κορυφαίος της Κηφισιάς ήταν ο Τσέιβερς που σημείωσε 21 πόντους αλλά με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 34% (15/44 επιθέσεις).

Κηφισιάς - Άθλος Ορεστιάδας 2-3

Τα σετ: 25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16 σε 133΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (9/25επ., 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 7 (1/2επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ρικάρντο 15 (15/28επ., 53%υπ., 12%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/3επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ., 67%αρ.), Τσέιβερς 21 (15/44επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 67%υπ., 21%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (50%υπ., 12%αρ.), Φιλιππακόπουλος.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 16π. (6/9επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Κάιο Ντε Πρα 22 (19/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κασαμπαλής 5 (2/2επ., 3 άσσοι), Αλγκούλ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Γκένοφ 12 (12/20επ., 59%υπ., 16%αρ.) / Βελούδης (λ. - 70%υπ., 30%αρ.), Μποζίδης.