ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3: Με τρομερή εμφάνιση ο Δικέφαλος κατέκτησε το Κύπελλο

Ο Κοκκινάκης σηκώνει το τρόπαιο του Κυπέλλου
Ο Κοκκινάκης σηκώνει το τρόπαιο του Κυπέλλου EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Ράπτη και Ντεν Ντρις επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε το Κύπελλο για τέταρτη διαδοχική φορά.

Κυπελλούχος για τέταρτη διαδοχική φορά και πέμπτη στην ιστορία του αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον τελικό που διεξήχθη στην Καλαμάτα.

Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το πρώτο σετ, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Δικέφαλο. Η ομάδα του Μιλενκόσκι ανέβασε κατακόρυφα στροφές και με πρώτα βιολιά τους Ντεν Ντρις και Ράπτη έφτασαν στη νίκη.

Το ματς: Με όπλο το σερβίς του ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον τελικό. Πρώτα ο Ιντάλγκο και στη συνέχεια ο Τράβιτσα βοήθησαν τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν με πέντε πόντους (13-8).

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή δεν του το επέτρεπαν. Έτσι οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με οκτώ πόντους (20-12) και στη συνέχεια να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-18.

Το δεύτερο σετ είχε αντιστρόφως ανάλογη εικόνα. Ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς του Ράπτη ήταν εκείνος που κατάφερε να ξεφύγει πρώτο στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει στο +5 (13-8).

Αυτή τη φορά ήταν ο Ολυμπιακός που είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Δικέφαλος και δίχως να συναντήσει δυσκολίες έφτασε στην ισοφάριση με 25-20.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που ο Τράβιτσα με τα σερβίς του βοήθησε τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν με τρεις πόντους (10-7) τρέχοντας επί μέρους 4-0.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (11-10), αλλά οι παίκτες του Τζουλιάνι με πρωταγωνιστή τον Στέρν ξέφυγαν εκ νέου με τέσσερις (15-11). Ο Δικέφαλος δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Αρχικά, έφερε το σετ στα ίσα με 19-19 και στη συνέχεια με τρομερό Ράπτη κατάφερε να κλείσει το σετ με 25-21 και να προηγηθεί με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με το δίδυμο των Ράπτη και Ντεν Ντρις να κάνει σπουδαία δουλειά κατάφεραν από την αρχή να ξεφύγουν στο σκορ και παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού έκλεισε τον τελικό με 21-25.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3

Τα σετ: 25-18, 20-25, 21-25, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (8/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 2 (2/18 επ., 35% υπ. - 29% άριστες), Γουόλς 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 28 (25/33 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Σκρέντου 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (12/40 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης.