ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-3: Κρος και Χαντάβα έστειλαν τις πράσινες στα προημιτελικά του κυπέλλου

Η Χαντάβα πανηγυρίζει με την φανέλα του Παναθηναϊκού
Η Χαντάβα πανηγυρίζει με την φανέλα του Παναθηναϊκού INTIME SPORTS

Με τις Κρος και Χαντάβα να είναι τρομερές ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στον Ρέντη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών.

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 1-0 και 2-1 ο Παναθηναϊκός με χρυσή αλλαγή τη Χαντάβα αντί της Κωνσταντίνου στο πρώτο σετ πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στον Ρέντη. Οι πράσινες ήταν ψυχωμένες και πιο καλά διαβασμένες την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε πολλά κενά διαστήματα κυρίως όταν η Χαντάβα βρισκόταν στο σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε αυτό στο έπακρον και με την Καναδή κεντρική, Τζένιφερ Κρος να κάνει πάρτι πάνω στο φιλέ, οι πράσινες έφυγαν με το διπλό και την πρόκριση στα προημιτελικά. Η Χίπε έκανε ό,τι μπορούσε για τον Ολυμπιακό όμως ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο ματς και πήρε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα στο πρώτο σετ από τον αντίπαλό του και προηγήθηκε περίπου στα μέσα με διαφορά τεσσάρων πόντων. Οι πράσινες αντέδρασαν, όμως ο Ολυμπιακός με επιθέσεις από τις κεντρικές του και πιεστικό σερβίς κατάφερε να το κατακτήσει και να προηγηθεί με 1-0 σετ. Το δεύτερο σετ ανήκε καθαρά στον Παναθηναϊκό που ήταν κυρίαρχος στις κόντρα επιθέσεις, πίεσε τον Ολυμπιακό και με πολύ καλό μπλοκ προηγήθηκε ακόμα και με 10 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των ερυθρολεύκων στα τελειώματα. Με πρώτο χρόνο της Κρος, οι πράσινες ισοφάρισαν σε 1-1 στο ματς δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Σε ένα ενδιαφέρον τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό όμως να ξεφεύγει με 12-7 μετά από πολύ καλό σερβίς και αποτελεσματικότητα στην κόντρα μπάλα. Με την Χαντάβα στο σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο (16-14), όμως ο Ολυμπιακός πίεσε και κατέκτησε το σετ με 25-20. Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν και πάλι καλύτερο όμως με την Χαντάβα στο σερβίς και την Κρος να κυριαρχεί στο φιλέ ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Οι πράσινες προηγήθηκαν όμως ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από την Χίπε. Δύο σερί μπλοκ στην Γερμανίδα έδωσαν προβάδισμα στις φιλοξενούμενες και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος, προηγήθηκε με 12-3 και κατέκτησε με άνεση το τάι μπρέικ μαζί και το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 6-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάλας 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 20% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 21 (18/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 36% υπ. - 24% άριστες), Ζιώγα, Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 89% υπ. - 44% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ., 45% υπ. - 45% άριστες), Κρος 26 (16/29 επ., 10 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 10 (10/29 επ., 29% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 41% υπ. - 26% άριστες), Κωνσταντέλλου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/45 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες).