ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Ερυθρόλευκη ανατροπή και πρόκριση στον τελικό του Final-4 Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών

Η Νίζετιχ πανηγυρίζει τον πόντο κόντρα στον Παναθηναϊκό EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ γυναικών. Οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν τις λύσεις κόντρα στην "πράσινη" άμυνα, έκαναν την ανατροπή και τσέκαραν το εισιτήριό τους για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/03, 20:15), εκεί που τους περιμένει η ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι των "αιωνίων" και έκλεισε ραντεβού με την ιστορία για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής(10/03, 20:15), εκεί που τον περιμένει η ΑΕΚ, η οποία στον πρώτο ημιτελικό απέκλεισε τον Άρη με 3-0 σετ.

Οι "ερυθρόλευκες" έκαναν την ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς έχασαν το πρώτο σετ. Τα κορίτσια του Λορέντζο Μιτσέλι, ωστόσο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιστρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση, πανηγύρισαν τα επόμενα τρία σετ και θα διεκδικήσουν το 10ο τρόπαιό τους.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός της Παναγιώτας Ρόγκα στο πρόσωπο, με τις παίκτριες του Καλμαζίδη να μην μπορούν στο τέταρτο σετ να βρουν τον εαυτό τους και να χάνουν με κάτω τα χέρια.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, δείχνοντας από την αρχή ότι θα προσπαθήσει να επιβάλει τον ρυθμό του και να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος έχασε στο ξεκίνημα του σετ πολλές επιθέσεις και αναγκάστηκε να κυνηγάει το σκορ.

Το 19-13 υπέρ του Πανααθηναϊκού μετατράπηκε σε 22-20 μετά και την είσοδο της Τσιτσιγιάννη. Το τριφύλλι πέρασε μπροστά με 24-21, έχασε τα δύο πρώτα set balls, υπερασπίστηκε το τρίτο και με σκορ 25-23 πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο σετ το ίδιο δυναμικά με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Είχε τα ηνία μέχρι και το 11-10, όταν ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 18-18, εκεί οι παίκτριες των "ερυθρόλευκων" ήταν πιο ψύχραιμες, έκαναν ένα επιμέρους σερί 7-4, έκλεισαν το σετ με το υπέρ τους 25-22 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ακόμα ένα αμφίρροπο σετ επιφύλασσε στο φιλοθεάμον κοινό το ντέρμπι των "αιωνίων". Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το 12-11 κατά του, σημείο στο οποίο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω του.

Έκλεισε το σετ με 25-19, έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε το δεύτερο σετ της στο παιχνίδι, βάζοντας παράλληλα τα δύσκολα πλέον στη μεριά των "πράσινων".

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Καλμαζίδη ήταν εμφανώς επηρεασμένες από το χτύπημα στο πρόσωπο της Παναγιώτας Ρόγκα στην τελευταία φάση του τρίτου σετ, καθώς σε κανένα σημείο του ματς δεν ήταν απειλητικές.

Έτσι έχασαν με 25-14 και αποχαιρέτησαν για δεύτερη σερί χρονιά το Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών στον ημιτελικό.