VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Άθλος 3-1: Τρία στα τρία σε αμφίρροπο ματς

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Άθλο για τη Volleyleague 2023-2024 στο "Μελίνα Μερκούρη" | Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του Άθλου στο "Μελίνα Μερκούρη" κι έκανε το 3/3 στη Volley League.

Αγώνας επιπέδου... Champions League έγινε στο "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη μεταξύ του πρωταθλητή Ολυμπιακού και του μαχητικού Άθλου Ορεστιάδας. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν δύσκολα 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική της Volley League την ακριτική ομάδα η οποία παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο διαγώνιο Ρενάν Μπουιάτι (έπαθε τροφική δηλητηρίαση) κοντράρισε στα ίσια το ματς και στις λεπτομέρειες έχασε την ευκαιρία να το πάει στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός με το νέο τρίποντο οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 9 βαθμούς στη βαθμολογία, ενώ ο Άθλος του απέσπασε το πρώτο σετ και τον απείλησε με την πρώτη βαθμολογική απώλεια.

Ο Ολυμπιακός με τον αέρα των προκριματικών του Champions League και με τον Χανδρινό αντί του Κουμεντάκη στο βασικό σχήμα προηγήθηκε σχετικά εύκολα με 2-0 σετ και 16-11 στο 3ο σετ αλλά εκεί ο αγώνας πήρε φωτιά.

Όλα ξεκίνησαν από μία επίθεση του Ιρανού Μπέικ του Άθλου που με επίθεση μείωσε 16-12. Ο Ιρανός κάτι είπε στον Δημήτρη Κομητούδη μετά από το μπλοκ άουτ που κέρδισε και ακολούθησε ένταση. Το σκορ έγινε 17-13. Η Ορεστιάδα μπήκε στον αγώνα με το σερβίς του Αλεξάκη πήρε άσσο και χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού. Οι ακρίτες πήραν διαδοχικά μπλοκ και μείωσαν 17-16 σε μία στιγμή που ο Ντανιέλ Καστελάνι έκανε ροτέισον. Ο αγώνας απέκτησε ένταση και πάθος. Ο Άθλος έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερβίς με το σερβίς του Ρίστιτς και από το 19-17 έκανε σερι 4-0 για το 19-21. Με τους Ρίτσιτς, Μπέικ και Ράμος που πήρε τη θέση του Μπουιάτι ο Άθλος κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε το σετ με επίθεση του Μπέικ 25-23.

Συναρπαστικό ήταν και το 4ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Άθλος πίστεψε στην ισοφάριση, πίεσε στο σερβίς και έπαιξε γρήγορα στο φιλέ. Στο 15-15 πάλι ο Αλεξάκης με το σερβίς του έκανε τη ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Ο Άθλος με δύο μπλοκ και κόντρα του Ρίστιτς έκανε σερί 19-15 και έτρεχε προς την ισοφάριση. Ο Γκουσταβάο μείωσε 16-19.

Ο Κουμεντάκης που μπήκε αλλαγή έδειξε τη μεγάλη του κλάση. Πήγε στη θέση του σερβίς και με άσσο αλλά και χαλασμένες υποδοχές του Άθλου έκανε συνολικό σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 20-19, ενώ νωρίτερα στο 18-19 ο πρώτος διαιτητής Κώστας Βουδούρης έδωσε ως μη γενόμενη αμφισβητούμενη φάση προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ μέχρι το 23-23 και τελικά με το μπλοκάρισμα του Ράμος και του Μπέικ από τον Τζούριτς τελείωσε το σετ 25-23 και 3-1 για τον Ολυμπιακό.

• Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-12, 23-25, 25-23) σε 113'
  • Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 15 (11/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 12 (3/8 επ., 9 μπλοκ), Χανδρινός 16 (13/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (7/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 18% υπ. - 9% άριστες), Γκαράς (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (2/4 επ.), Κομητούδης, Κουμεντάκης 1 (1 άσσος), Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες)
  • Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτικόι): Αλεξάκης 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράμος 10 (9/21 επ., 1 άσσος), Σόρα, Μπέικ 20 (16/38 επ., 4 άσσοι, 52% υπ. - 52% άριστες), Ρίστιτς 13 (8/37 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντινίδης 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 59% υπ. - 53% άριστες), Μποζίδης Π. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)