ΒΟΛΕΪ

Νίκες για ΟΣΦΠ και ΠΑΟ

ολυμπιακος-πανελληνιος πανηγυρικο

Με το δεξί ξεκίνησαν Ολυμπιακός (3-0 τον Πανελλήνιο), ΠAO (3-1 τον Μίλωνα) και Ηρακλής (3-1 τον ΠΑΟΚ)

"Χαλαρά" οι ερυθρόλευκοι

Εύκολο απόγευμα είχαν οι ερυθρόλευκοι στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος καθώς δίχως να δυσκολευτούν νίκησαν με 3-0 σετ εκτός έδρας τον Πανελλήνιο.

Στο πρώτο σετ οι "Ολυμπιονίκες" μπήκαν δυνατά και πήραν ένα προβάδισμα πόντων όμως στην συνέχεια οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου, έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και ευτύχησαν να προηγηθούν με 13-10.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος του πρώτου σετ, οι παίκτες του Πανελλήνιου πίεσαν, ισοφαρίζοντας μάλιστα τον Ολυμπιακό 21-21 όμως τελικά οι ερυθρόλευκοι με την εμπειρία τους, πήραν το πρώτο σετ. Το δεύτερο σετ ήταν ένας αποκλειστικός μονόλογος των Πειραιωτών αφού δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και έφτασαν μάλιστα να πάρουν μια διαφορά οκτώ πόντων με σκορ 8-16.

Οι γηπεδούχοι όπως είναι λογικό δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ Πανελλήνιος και Ολυμπιακός και πηγαίναν πόντο-πόντο μέχρι το 11-11, όπου οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου, πάτησαν τέρμα γκάζι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων με το σκορ να είναι 16-22 και τους ερυθρολεύκους να είναι κοντά στην κατάκτηση και του τρίτου σετ.

Οι "Ολυμπιονίκες" είχαν συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας και ο Γιορντάνοφ πέτυχε το τελευταίο πόντο του αγώνα, δίνοντας μια άνετη νίκη στους ερυθρολεύκους.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 19-25
Πανελλήνιος: Χριστοφίδης 3, Μπασούκας 6,33, Κουλιέρης, Τζέκιτς 10,5, Νάραντσις 3, Τερζής 0,83, Φράγκος 3, Ρουσάκης 0,50, Καλαΐτζίδης 6,83.
Ολυμπιακός: Χριστοφιδέλης 5, Γκαϊντάρσκι 11, Κουρνέτας 3,5, Κουζούνης, Χατζηαντωνίου 0,50, Μάρκεζ 6,50, Τζούριτς 3, Καρυπίδης, 6,5, Παπαδημητρίου, Γκιορντάνοφ 19.

Με το δεξί και οι πράσινοι

Μ' ένα χαμένο σετ που δεν του στοίχισε όμως στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 3-1 τον Μίλωνα.

Οι παίκτες του τριφυλλιού ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και είχαν ένα σταθερό προβάδισμα τριών πόντων μέχρι και το 16-13.

Οι πράσινοι άρχισαν μια μεγάλη αντεπίθεση και κατάφεραν να κάνουν το 22-15 με τους νεοφώτιστους να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μπερούτο να κατακτούν το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, καθώς ο Μίλωνας αιφνιδιάσε τους γηπεδούχους είχαν προβάδισμα πέντε πόντων με 22-17. Το τριφύλλι αντέδρασε ισοφάρισε σε 24-24 όμως οι νεοφώτιστοι κατέκτησαν τον δεύτερο σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ οι "πράσινοι" μπήκαν "φουριόζοι" και πήραν απο νωρίς προβάδισμα 4 πόντων με 5-1. Οι παίκτες του Μπερούτο, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με σχετική ευκολία έκαναν το 22-12, ενώ διατήρησαν την διαφορά των 10 πόντων και κατέκτησαν το σετ με 25-15.

Ο Μίλωνας προσπάθησε να κάνει και πάλι την ζημιά στους δευτεραθλητές και στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ πήραν προβάδισμα τριών πόντων με 7-4. Οι πράσινοι αντέδρασαν και ευτύχησαν να προηγηθούν με 12-11.

Με μπροστάρη τον Ντάντε ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 19-15, ενώ στην συνέχεια οι πράσινοι κατέκτησαν το σετ με 25-20 και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-18, 24-26, 25-15, 25-20
Παναθηναϊκός: Γκιρτζίκης 6, Κυριαζής 7, Αγκάμεζ 18,50, Ψάρας, Στεφάνου, Κόβατς 6,50, Μαρτσέλο 3,50, Μινούτσι 6,5, Ντάντε 19.
Μίλωνας: Πέριτς 3,5, Θάνος 5, Κουρούπης, Ισάχαρ 4,5, Πανούσος 6, Κρουσάγιεφ 16,5, Ιοακειμίδης 9,5, Πουλής 6, Μαρτίνεζ 1.

Ιδανικό ξεκίνημα και για τον πρωταθλητή Ηρακλή

Στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή, ο Γηραιός κατάφερε να πάρει έστω και δύσκολα την νίκη με 3-1 σετ.

Οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήρε απο νωρίς προβάδισμα τριών πόντων με 7-4. Με τον Νίλσον σε μεγάλια κέφια, οι κυανόλευκοι κατάφεραν να φτάσουν το σκορ στο 14-8, ενώ ο δικέφαλος του Βορρά απάντησε ισοφαρίζοντας σε 16-16.

Απο εκεί και πέρα το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ να αποφέρει καρπούς καθώς οι "ασπρόμαυροι" κατέκτησαν το σετ με 33-31.

Τα λάθη των παικτών του Ηρακλή συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σετ και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια διαφορά τεσσάρων πόντων με 5-1. Οι πρωταθλητές κατάφεραν να αντιδράσουν πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13-11.

Η καλή εμφάνιση απο τους παίκτες του Κρίστιανσον συνεχίστηκε και η διαφορά αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους με 23-19, ενώ με δύο διαδοχικούς πόντους, ο Γηραιός ισοφάρισε τα σετ με σκορ 25-19.

Ο Ηρακλής συνέχισε την καλή εμφάνιση και στο τρίτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-3. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν μειώνοντας σε 7-5, ενώ στην συνέχεια ο Γηραιός πήρε προβάδισμα τριών πόντων με 11-8.

Ο δικέφαλος του βορρά έφερε το παιχνίδι στο πόντο με 14-13, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Κρίστιανσον ανέβασαν την αποδοσή τους κάνοντας το σκορ 23-18. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το τρίτο σετ βρήκε νικητή τον Γηραιό με 25-19.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον Ηρακλή, καθώς οι παίκτες του Κρίστιανσον πήραν προβάδισμα τριων πόντων απο νωρίς με 6-3. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7, αλλά στην συνέχεια οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι και απέκτησαν νέο μεγάλο προβάδισμα με 16-10.

Ο Γηραιός διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και με 22-15 ήταν πλέον το ξεκάθαρο φαβορί για την νίκη. Τίποτα δεν άλλαξε καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσουν και ο Ηρακλής κατέκτησε πολύ εύκολα το τρίτο σετ με 25-15.

Τα σετ: 33-31, 19-25, 19-25, 15-25

Kυρίαρχος ο Άρης

Eύκολο απόγευμα είχε ο Άρης αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΕΑ Πατρών με 3-0 σετ παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν.

Oι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πολύ δυνατά και παρά την προσπάθεια της πατρινής ομάδας να απειλήσει, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-19.

To δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το 22-22. Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που... πάτησαν γκάζι και διπλασίασαν τα κερδισμένα σετ.

Kεφάλι στο σκορ πήρε ο Άρης και στο τρίτο σετ με τους Πατρινούς να μην τα παρατούν εύκολα με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 17-16. Σε εκείνο το σημείο οι "κιτρινόμαυροι" ανέβασαν και πάλι στροφές τελειώνοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 22-25
ΕΑ Πατρών: Γκιούρδας 8,83, Μπεκιάρης 7, Γκιούβρισιτς 6,83, Κιόσσης 1,5, Ζέκοφ 7,83, Λαμπρόπουλος 1, Δημητρακόπουλος, Ντίαζ 0,5, Μπέλλος 3, Αρμενάκης 10,5.
Άρης: Ρόλιτς 4,83, Ράντιτς 8,83, Συμεούνοβιτς 10,5, Μπαμπαλιούτας, Προύσαλης 0,5, Μάιντακ 12,33, Καραγιάννης 11.

Mε το δεξί ο Εθνικός

Mε τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και χάρη στο φαρμακερό σερβίς του Ναγκά κρατούσαν το προβάδισμα. Αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε κεφάλι στο σκορ και παρά την πίεση της Κηφισιάς πήρε το πρώτο σετ με 25-23.

Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύσει στο σκορ. Τελικά οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με 28-26 αφού πιο σωστές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις.

To τελευταίο σετ ήταν τυπική διαδικασία καθώς έφτασε χωρίς δυσκολία στο 25-13 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-13
Εθνικός: Νίκολιτς 11,5, Θολιώτης 1, Σιδηρόπουλος 1,5, Ριζόπουλος 7, Γραμματικάκης 5,5, Βλασακίδης, Κίτσιος, Νταραΐντου 20, Μρτζα 6,5.
Κηφισιά: Νικολάκης, Φεντερίκο 1,5, Λιάσκος 1, Καρανικολάου, Τριφιάτης 6, Αμαξόπουλος, Αλεξόπουλος 9, Εστράντα 9,5, Ταμπουρατζής 1, Νανγκά 12, Κονσεϊσάο 2.