VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Μίλων - Ολυμπιακός 1-3: Με το ένα πόδι στους τελικούς της Volley League οι ερυθρόλευκοι

Ο Μίλων πήρε το πρώτο σετ, όμως από τα μισά του δεύτερου ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, επικράτησε 3-1 σετ και είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Για 1,5 σετ δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Μίλωνα. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια ανέβασαν στροφές, επικράτησαν 3-1 σετ και είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Οι παίκτες του Τζουλιάνι ήταν πιο αποτελεσματικοί πάνω στο φιλέ (56% στην επίθεση έναντι 40% του Μίλωνα) και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στερν με 18 και τον ακολούθησε ο Κουμεντάκης με 13. Στην αντίπερα όχθη ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους.

Το ματς: Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που ο Χερ πήγε στο σερβίς και με δύο άσους κατάφερε να στείλει τους γηπεδούχους στο +4 (12-8).

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι μεγαλώνοντας τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι στο +7 (20-13) και κάπως έτσι ο Μίλων έφτασε απόλυτα δίκαια στο 1-0 με 25-19.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και προηγήθηκαν με 7-3, όμως σε αντίθεση με το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα (14-14).

Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν, βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς, έγιναν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα λάθη του Μίλων (6 από το 14-14 και μετά) έφτασαν στο 1-1 με 25-20.

Από εκεί και μετά οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στο γήπεδο και κατάφεραν εύκολα να κατακτήσουν τα επόμενα δύο σετ για να φτάσουν στη νίκη με 3-1 σετ.

• Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 17:00 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

• Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.