ΒΟΛΕΪ

Κηφισιά-Εθνικός Αλεξ. 0-3

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς στο δεύτερο ημιτελικό της Volleyleague. Οι "ακρίτες" "σφραγίζουν" το εισιτήριο τη Μεγάλη Τρίτη (15/4) στην Αλεξανδρούπολη.

Για δεύτερη φορά σε ένα 48ωρο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θριάμβευσε στο "Ζηρίνειο". Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς στο δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Volleyleague και έκανε το 2-0 μακριά από την έδρα της.

Οι "ακρίτες" έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση για τους τελικούς της Volleyleague τη Μεγάλη Τρίτη (15/4). Όπως και χθες στον πρώτο αγώνα έτσι και σήμερα κορυφαίοι του Εθνικού ήταν ο Ιβάν Ράιτς και ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς. Αυτή είναι η τέταρτη νίκη του Εθνικού επί της Κηφισιάς στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με τον Παπάζογλου στο σερβίς ο Εθνικός προηγήθηκε με 11-6 στο πρώτο σετ. Με υψηλά ποσοστά στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ με 25-20.

Οι Κηφισιώτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκαν με 10-9 με άσο του Νικολάκη. Με νέο σερί 4-0 η διαφορά άγγιξε τους τέσσερις πόντους (15-11). Όμως ο Εθνικός δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και μείωσε σε 17-16 με άσο του Ανδρεάδη. Με λάθη των παικτών του Αρσενιάδη ήρθε το 21-18 υπέρ του Εθνικού για να ολοκληρωθεί το πρώτο σετ με 25-20. Με μεγαλύτερη άνεση στο τρίτο σετ ο Εθνικός έφτασε στο 3-0.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 17-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κ.Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Σόουζα 9 (5/12 επ, 1 μπλοκ 37% υπ - 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (7/18επ, 1 μπλοκ 67% υπ - 58% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 7 (7/23 επ) / Ταμπουρατζής (λ - 79% υπ - 68% άριστες), Κόβαλτσουκ 4 (3/4 επ ,1 μπλοκ), Κούνας 2 (2/3 επ), Μουρούτης, Ρούσσης, Κάπελλας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θ. Μουστακίδης):Ράιτς 19 (15/24 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 44% υπ - 39% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (μπλοκ), Παπάζογλου 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/11 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/6 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ-54% υπ - 46% άριστες), Αγγελόπουλος.