VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά 3-0: Με Ασπιώτη και Μπράιαν πήρε μεγάλη νίκη

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν INTIME SPORTS

Με πρωταγωνιστές τον Άκη Ασπιώτη και τον Γκουστάβο Όσκαρ Μπράιαν ο Φοίνικας Σύρου επέστρεψε στις νίκες και επιβλήθηκε 3-0 της Κηφισιάς για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα Σύρου με εντυπωσιακή νίκη 3-0 επί του Α.Ο.Π.Κηφισιάς για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Με πρωταγωνιστές τον Άκη Ασπιώτη και τον Γκουστάβο Όσκαρ Μπράιαν και αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 15 πόντους (εκ των οποίων οι 7 ήταν του Μπράιαν) οι συριανοί επικράτησαν χωρίς απώλειες και αφού χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή από 10-15 στο 1ο σετ.

Η Κηφισιά για άλλη μία φορά έδειξε ανέτοιμη. Εκτός του Σπυριούνη δε φάνηκε άλλος επιθετικά, το σερβίς ήταν αναιμικό και το κέντρο ταλαιπωρήθηκε από τις επιλογές του Γαλιώτου από απέναντι. Είναι η 2η ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την Κηφισιά (1η αγωνιστική είχε ρεπό).

Η εικόνα του αγώνα στην αρχή ήταν διαφορετική από το φινάλε. Η Κηφισιά μπήκε με προβάδισμα 9-4 και 15-10 αλλά από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους του Μπράιαντ μείωσαν 12-15, ενώ τα "κηφισιώτικα" λάθη έφεραν τα πάνω- κάτω με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται προσπερνόντας 22-21 μετά από μπλοκ του Μπράιαν στον Ρικάρντο. Ο Φοίνικας έφτασε σε διπλό σετ μπολ όταν μετά από φάση διαρκείας ο Μπόγιτς κάρφωσε άουτ. Ο κεντρικός του Φοίνικα στη συνέχεια στο σερβίς του έστειλε τη μπάλα στο φιλέ, όμως οι γηπεδούχοι τελικά πήραν το σετ 25-23 μετά από επαφή στο φιλέ του Σπηλιώτη.

Ο Φοίνικας με πιεστικό σερβίς από τον Μπαρμπούνη μπήκε νωρίς σε «θέση οδηγού» στο δεύτερο σετ 6-3. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τους Χασμπάλα και Μπάκα στη θέση των Στιβαχτή και Μπόγιτς. Η Κηφισιά μετά από λάθος του Ασπιώτη μείωσε στον πόντο 6-7, ενώ λίγο αργότερα μετά από νέο λάθος των γηπεδούχων στην υποδοχή το σετ ήρθε στα ίσα 10-10. Όμως ο Φοίνικας με όπλο το σερβίς και άσους από τους Ασπιώτη και Μπαρμπούνη έκανε σερί 3-0 για το 14-11. Η Κηφισιά αντέδρασε, μείωσε και με τον Σπυριούνη μείωσε 21-20. Ο Φοίνικας με «αιχμή του δόρατος» τον Ασπιώτη έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Η Κηφισιά "έμεινε ζωντανή" σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Ασπιώτης ήταν αυτός που έκλεισε με δικιά του επίθεση το σετ 25-22.

Στο τρίτο σετ τα διαδοχικά λάθη του Μπάκα στην επίθεση έδωσαν προβάδισμα 7-5 στον Φοίνικα. Οι γηπεδούχοι με κόντρα μπάλα του Γκόμες έφτασαν στο 9-6. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε ξανά τον Μπόγιτς στη θέση του ανέτοιμου Μπάκα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν και άλλο τη διαφορά 13-9 μετά από μπλοκ του Μπράιαν. Ο Κοσμάς πέρασε στη θέση του Βελούδη, ενώ ο Σπυριούνης "σήκωσε στους ώμους" του την προσπάθεια της Κηφισιάς να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ η οποία με σερί 3-0 μείωσε 13-12. Στη συνέχεια άσος του Χασμπάλα έφερε τις δύο ομάδες στο 15-15. Ο Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 3-0 και μετά από μπλοκ του Ντάτσα και άσο του Μπράιαν προηγήθηκε 18-15. Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» και με τους Σπυριούνη και Άλβες πλησίασε 20-19. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Γαλιώτου στον Ρικάρντο πήγε ξανά στο +3, 23-20 και τελικά έκλεισε τον σετ 25-21 με μπλοκ των Γκόμεζ και Μπράιαν πάνω στον Ρικάρντο.