CONFERENCE LEAGUE

Conference League: Ο ΑΠΟΕΛ έφαγε γκολ από το κέντρο και γνώρισε βαριά ήττα στη Σουηδία

YOUTUBE

Ο ΑΠΟΕΛ υπέστη βαριά ήττα με 0-3 στη Σουηδία από την Τζουργκάρντεν για το πρώτο παιχνίδι των playoffs του Europa Conference League. Οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ με γκολ από το κέντρο του γηπέδου.

Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και υπέστη βαριά ήττα με 0-3 από την Τζουργκάρντεν στη Σουηδία, για το πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού στα playoffs του Europa Conference League.

Οι Κύπριοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Βίκτορ Εντβάρντσεν να βλέπει τον Βιντ Μπέλετς εκτός εστίας και να σουτάρει από το κέντρο του γηπέδου.

Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε, πίεσε, αλλά δεν δημιούργησε ευκαιρίες και το πλήρωσε. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 54' με τον Χιάλμαρ Έκνταλ, σε μία φάση όπου υπήρχε οφσάιντ, όμως δεν καταλογίστηκε (δεν υπάρχει VAR σε αυτόν το γύρο). Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γκούσταβ Βίκχαϊμ έκανε το 3-0 με μακρινό σουτ και έβαλε πιο βαθιά τις βάσεις πρόκρισης των γηπεδούχων, παρότι έμειναν με 10 παίκτες στο 71' λόγω της αποβολής του Ράσμους Σούλερ.