CHALLENGE CUP

Άρης - Λιντς/Στεγκ 3-1: Δεύτερη νίκη στην Αυστρία και πρόκριση στη φάση των 16 του Challenge Cup γυναικών

Οι παίκτριες του Άρη πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον ΠΑΟΚ για τη Volley League γυναικών 2022-2023 | Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022 ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ/INTIME SPORTS

Ο Άρης διπλασίασε τις νίκες του επί της Λιντς/Στεγκ στην Αυστρία και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Challenge Cup γυναικών.

Ο Άρης έκανε το 2/2 απέναντι στη Λιντς/Στεγκ μέσα σε δύο ημέρες και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Challenge Cup γυναικών.

Την Τετάρτη είχε επικρατήσει με 3-2 σετ στην Αυστρία, σε αγώνα όπου ήταν φιλοξενούμενος και μία ημέρα αργότερα επιβλήθηκε με 3-1 σετ σε αγώνα όπου ήταν γηπεδούχος, αλλά διεξήχθη στο ίδιο αυστριακό γήπεδο.

Οι "κίτρινες" πήραν προβάδισμα δύο σετ με 25-17 και 25-21 και παρά τη μείωση των Αυστριακών με 25-15 στο 3ο σετ, όλα τελείωσαν με το 25-22 στο τέταρτο σετ.

Η Σαρόν Τσούμπα με 32 πόντους ηγήθηκε του Άρη στην επίθεση, με την νεοαποκτηθείσα Έλενα Μπέτσεβα να προσθέτει 14 με 4 άσσους.

Ο Άρης περιμένει αντίπαλο στον επόμενο γύρο που θα προκύψει από το ζευγάρι της Αστερίξ από το Βέλγιο με τη Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο.

• Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 15-25, 25-22) σε 90'
  • *Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λιντζ προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
  • ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη, Απλαδά 6 (1/6 επ., 5 μπλοκ), Τσούμπα 32 (29/71 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καϊσέδο 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 21% άριστες), Μπέτσεβα 14 (9/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 23% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Σαλαγκούδη 1 (1 άσσος)
  • ΛΙΝΤΣ/ΣΤΕΓΚ (Φακούντο Μοράντο): Πάβλοβα 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Μας 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπότκιν 21 (16/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 46% υπ. - 12% άριστες), Βέρα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χόχενάουερ 5 (5/21 επ.), Κεκαουόχα 15 (13/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 13% άριστες) / Χάγκερ (λ, 40% υπ. - 7% άριστες)