INDIAN WELLS

Τσιτσιπάς: Κόντρα στον Τιάφο την Κυριακή ο Στέφανος στους "32" του Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Φράνσις Τιάφο
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Φράνσις Τιάφο © 2021 ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε άνετος στον τρίτο γύρο του Indian Wells κι εκεί θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (10/03) τον Φράνσις Τιάφο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) επέστρεψε στις νίκες και στην πρεμιέρα του στο Indian Wells χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να επικρατήσει 2-0 σετ και να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο, αποκλείοντας τον Λούκας Πούιγ.

Στους "32" του τουρνουά θα βρει απέναντί του τον Φράνσις Τιάφο (Νο18), ο οποίος πήρε μία άνετη νίκη με 6-3, 6-3 επί του Ντούσαν Λάγιοβιτς.

Αυτή θα είναι η έκτη φορά που οι δύο τενίστες θα βρεθούν αντιμέτωποι, με τον Αμερικανό να έχει το προβάδισμα στις νίκες με 3-2.

Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν ήταν τον Σεπτέμβριο του 2022 στο Laver Cup, με τον Έλληνα τενίστα να γνωρίζει την ήττα και η Team World να κατακτά τη διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία της.