ATP FINALS

Σίνερ - Τσιτσιπάς 2-0: Ήττα στην πρεμιέρα του στο ATP Finals

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απογοητευμένος σε αγώνα του στο Madrid Open
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απογοητευμένος σε αγώνα του στο Madrid Open 2023 MANU FERNANDEZ / AP PHOTO

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο6) ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου του στο ATP Finals, με τον Γιανίκ Σίνερ (Νο4) να επικρατεί με 2-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο6) δεν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο ATP Finals, αφού στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου του ηττήθηκε από τον Γιανίκ Σίνερ (Νο4) με 2-0 σετ (6-4, 6-4). Την Τρίτη (14/11) ο επόμενος αγώνας του κορυφαίου Έλληνα τενίστα.

Αυτός ήταν ο όγδοος αγώνας ανάμεσα στους δύο αθλητές με τον Τσιτσιπά να μετρά πλέον πέντε νίκες και τρεις ήττες απέναντι στον Ιταλό.

Θυμίζουμε πως αυτή είναι η 5η διαδοχική χρονιά που ο 25χρονος αγωνίζεται στο ATP Finals, ενώ θυμίζουμε ότι στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση το 2019 είχε κατακτήσει τον τίτλο.

Το ματς

Ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε ιδανικά, κάνοντας love game στην αρχή του πρώτου σετ. Αν και υπήρχε ισορροπία μέχρι το 2-2, ο αγώνας άλλαξε στο 5ο game, όταν ο Ιταλός έκανε break.

Ο Σίνερ προηγήθηκε με δύο πόντους, ο Τσιτσιπάς ισορρόπησε σε 30-30, όμως με δύο σερί πόντους έσπασε τελικά το σερβίς του Έλληνα τενίστα, κάνοντας το 3-2.

Στη συνέχεια, ο Στέφανος μείωσε σε 4-3, όμως ο Ιταλός κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-4.

Ο Τσιτσιπάς δεν μπήκε καλά όμως, ούτε στο δεύτερο σετ, καθώς έχασε δύο φορές την ευκαιρία να κρατήσει το service του, με τον Ιταλό να σβήνει το πλεονέκτημα και τελικά να κάνει break με το καλημέρα.

Στο τρίτο game κι ενώ ο Ιταλός είχε το προβάδισμα με 2-0, ο Τσιτσιπάς επέστρεψε από το 40-0, έσβησε τα τρία break point του Σίνερ και κράτησε το service του, μειώνοντας σε 2-1.

Ο Έλληνας τενίστας πίεσε, όμως ο Ιταλός έκλεισε και το δεύτερο σετ, επικρατώντας ξανά με 6-4.

Το πρόγραμμα των αγώνων

Οι δύο όμιλοι αρχίζουν την Κυριακή και τη Δευτέρα αντίστοιχα και έχει ήδη γίνει γνωστό το πρόγραμμα των δύο πρώτων ημερών και όλοι οι αγώνες θα καλυφθούν ζωντανά από το COSMOTE SPORT 6HD.

Κυριακή 12/11

• Σίνερ - Τσιτσιπάς 2-0
  • 22.00 Τζόκοβιτς - Ρούνε

Δευτέρα 13/11

• 15.30 Αλκαράθ - Ζβέρεφ
  • 22.00 Μεντβέντεφ - Ρούμπλεφ

Από εκεί και πέρα οι δύο όμιλοι θα συνεχίσουν να πηγαίνουν εναλλάξ μέχρι και την Παρασκευή. Μέχρι και την Πέμπτη το πρώτο ματς θα αρχίζει στις 15.30, ενώ το δεύτερο στις 22.00.

Την Παρασκευή θα υπάρξει αλλαγή στο πρόγραμμα και ο πρώτο αγώνας θα αρχίσει στις 15.00 και ο δεύτερος στις 20.30. Το Σάββατο επανερχόμαστε στις αρχικές ώρες και οι δύο ημιτελικοί θα αρχίσουν στις 15.30 και 22.00 αντίστοιχα, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το απόγευμα της Κυριακής στις 19.00.