MONTE-CARLO MASTERS

Σινέρ - Ρούνε 1-2: Με σπουδαία ανατροπή ο Δανός έκλεισε θέση για τον τελικό του Monte Carlo

Ο Χόλγκερ Ρούνε
Ο Χόλγκερ Ρούνε @ 2023 DANIEL COLE / AP IMAGES

Ο Χόλγκερ Ρούνε ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του Monte Carlo Masters, καθώς επικράτησε του Γιανίκ Σίνερ με 2-1 σετ και θα αναμετρηθεί στον τελικό του μονεγασκικού τουρνουά.

Σε μια μονομαχία που διήρκησε 162 λεπτά, ο Χόλγκερ Ρούνε επικράτησε του Γιανίκ Σίνερ 2-1 με ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του Monte Carlo Masters.

Ο Ιταλός τενίστας μπήκε φουριόζος στο ματς και καθάρισε σε μισή ώρα το πρώτο σετ, επικρατώντας με 61. Ωστόσο ο Ρούνε "ξύπνησε" στο δεύτερο σετ και οι δυο τενίστες είχαν μια τιτανομαχία, στην οποία όμως ο Δανός ήταν αυτός που πήρε τα άλλα δύο σετ και τη νίκη.

Αντίπαλος του Ρούνε στον τελικό θα είναι ο Ρώσος Αντρέι Ρούμπλεφ, ο οποίος νωρίτερα νίκησε τον Τέιλορ Φριτζ. Η μονομαχία τους θα διεξαχθεί την Κυριακή του Πάσχα (16/04) στις 15:30 ώρα Ελλάδας.