ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ

Σάκκαρη - Ναβάρο 2-0: Άνετα στον τρίτο γύρο του Ντουμπάι η Ελληνίδα και επιστροφή στο Top-10

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει τη νίκη της απέναντι στην Νάο Χιμπίνο στο Australian Open | 14 Ιανουαρίου 2024 @2024 ANDY WONG/AP IMAGES

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο11) ξεκίνησε δυναμικά στο Dubai Tennis Championships και με άνετη νίκη 2-0 σετ σε 1 ώρα και 17' απέναντι στην Έβα Ναβάρο (Νο23) πέρασε στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Πρεμιέρα με άνετη νίκη για τη Μαρία Σάκκαρη (Νο11) στο δεύτερο 1000άρι τουρνουά για το 2024. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-0 σετ της Έβα Ναβάρο (Νο23) και πέρασε στον τρίτο γύρο και τις "16" καλύτερες του Dubai Tennis Championships.

Η 29χρονη, που είχε περάσει bye στον δεύτερο γύρο, έκανε μια δυνατή αρχή, αφήνοντας πίσω της τους τρεις σερί πρόωρους αποκλεισμούς σε Australian Open, 500άρι τουρνουά στο Άμπου Ντάμπι και 1000άρι της Ντόχας.

Από τα πρώτα games η Σάκκαρη έδειξε ότι είχε τον έλεγχο του ματς, ξεκινώντας με break. Μετά το 2-2 της Αμερικανίδας, η Ελληνίδα χρειάστηκε μόλις 31 λεπτά και με τέσσερα σερί games και συνολικά τρία breaks στο πρώτο σετ έφτασε άνετα στην κατάκτησή του με 6-2.

Δυναμικά μπήκε και στο 2ο σετ η Ελληνίδα, η οποία ξεκίνησε με break και πήρε προβάδισμα με 2-0. Η Μαρία ήταν κυρίαρχη, συγκεντρωμένη, αντιμετώπισε τις κρίσιμες στιγμές και κατάφερε με 6-4 να επιστρέψει στις νίκες και να πετύχει την πρώτη της στο Ντουμπάι.

Παράλληλα, εξασφάλισε την επιστροφή της στο Top-10 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον τρίτο γύρο η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (20/02) την Τζασμίν Παολίνι (Νο26).