Ο Σόντερλινγκ "σκότωσε" τον Ναδάλ

Σόντερλινγκ

Ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ έκανε την μεγαλύτερη έκπληξη στο Ρολάν Γκαρός, αποκλείοντας τον Ράφαελ Ναδάλ (vid)

Μετά τον αποκλεισμό του Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο4) από τον Φίλιπ Κολσράιμπερ (Νο29), την Κυριακή σημειώθηκε άλλη μία μεγάλη έκπληξη για τη φάση των "16" του Ρολάν Γκαρός.
Ο Σουηδός Ρόμπιν Σόντερλινγκ (Νο23) φωτό μετά την μεγάλη του νίκη απέναντι στον Νταβίδ Φερέρ (Νο14), έκανε ακόμα περισσότερο αισθητή την παρουσία του στο Γαλλικό Γκραν Σλαμ, καθώς νίκησε με 3-1 σετ (6-2, 6-7, 6-4, 7-6) τον Ράφαελ Ναδάλ και τον... πέταξε από το τουρνουά του οποίου ήταν το μεγάλο φαβορί.

Ο Ισπανός είχε καταφέρει να κατακτήσει 4 συνεχόμενες φορές το Ρολάν Γκαρός (2005,2006,2007,2008) και πήγαινε για τον 5ο τίτλο του, όμως ο Σουηδός, ο οποίος ποτέ δεν είχε καταφέρει να περάσει τον 3ο γύρο ενός Γκραν Σλαμ, μπόρεσε μέσα σε 210 λεπτά (τόση ώρα χρειάστηκε για να νικήσει τον Ναδάλ) να κάνει όλο τον φίλαθλο κόσμο του τένις να μιλάει γι' αυτόν.

Επιπλέον, η ήττα του Ναδάλ σημαίνει ότι ο τενίστας από την Μαγιόρκα δεν θα μπορέσει να συνεχίσει το ρεκόρ συνεχόμενων νικών που είχε "σπάσει" στον 1ο του αγώνα στο φετινό τουρνουά και το διεύρυνε μέχρι τον 3ο γύρο. Το Νο1 του κόσμου σταμάτησε στις 31 συνεχόμενες νίκες στο Γαλλικό Γκραν Σλαμ.

Περισσότερες συνεχόμενες νίκες στο Ρολάν Γκαρός:

Ράφαελ Ναδάλ (Ισπανία) 31 (2005-06-07-08-09)
Μπγιόρν Μποργκ (Σουηδία) 28 (1978-79-80-81)
Τζιμ Κούριερ (Η.Π.Α.) 20 (1991-92-93)
Σέρχι Μπρουγέρα (Ισπανία) 19 (1993-94-95)
Νικόλα Πιετραντζέλι (Ιταλία) 18 (1959-60-61)
Μπγιόρν Μποργκ 18 (1974-75-76)
Ιβάν Λεντλ (Τσεχία) 18 (1986-87-88)

Πρόκριση για Γκονζάλες, Μάρεϊ και Νταβιντένκο

Στα άλλα ζευγάρια της ημέρας, ο Φερνάντο Γκονζάλες δεν είχε πρόβλημα να προκριθεί με αντίπαλο τον Βίκτορ Χανέσκου, ο οποίος έκανε μεγάλη προσπάθεια στο τουρνουά, έκανε την έκπληξη στον προηγούμενο γύρο αποκλείοντας τον Ζιλ Σιμόν (Νο7), αλλά μέχρι εκεί.

Ο χάλκινος Ολυμπιονίκης της Αθήνας (στο μονό), με τη συνολική του παρουσία στο τουρνουά, έδειξε ότι ότι ο Χανέσκου δύσκολα θα αποτελούσε εμπόδιο και τον νίκησε εύκολα με 3-0 σετ. Μάλιστα, ο Χιλιανός συνεχίζει την πορεία του στη διοργάνωση χωρίς να έχει παραχωρήσει σετ (12-0).

Ο Άντι Μάρεϊ (Νο3) χρειάστηκε 2,5 ώρες για να κάμψει την αντίσταση του φιλότιμου Μάριν Τσίλιτς (Νο13) και να προκριθεί στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον Φερνάντο Γκονζάλες.

Ο Βρετανός επικράτησε με 3-0, όμως ο Κροάτης τον δυσκόλεψε αρκετά στα 2 πρώτα σετ, όπου επικράτησε δύσκολα με 7-5 και 7-6. Όμως, στο 3ο σετ, ο Μάρεϊ έπαιξε συνετά εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη του Τσίλιτς και κατέκτησε το σετ με 6-1.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, ο Νικολάι Νταβιντένκο (Νο10), σε ένα από τα πιο εύκολα απογεύματα της καριέρας του και έχοντας σαν όπλο το πολύ καλό σερβίς, επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-4) του Τόμι Ρομπρέδο (Νο8) που έκανε πολλά αβίαστα λάθη και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ.

Αποτελέσματα

8η μέρα (Κυριακή, 31/05), φάση των "16"

Φερνάντο Γκονζάλες (Χιλή, Νο12) - Βίκτορ Χανέσκου (Ρουμανία, Νο30) 6-2, 6-4, 6-2

Ράφαελ Ναδάλ (Ισπανία, Νο1) - Ρόμπιν Σόντερλινγκ (Σουηδία, Νο23) 2-6, 7-6, 4-6, 6-7

Άντι Μάρεϊ (Μεγ.Βρετανία, Νο3) - Μάριν Τσίλιτς (Κροατία. Νο13) 7-5, 7-6, 6-1

Νικολάι Νταβιντένκο (Ρωσία, Νο10) - Φερνάντο Βερδάσκο (Ισπανία, Νο8) 6-2, 6-2, 6-4