INDIAN WELLS

Κύργιος - Ρουντ 2-0: Πρώτη Top10 νίκη για τον Ελληνοαυστραλό μετά από δύο χρόνια

Ο Νικ Κύργιος στο Indian Wells
Ο Νικ Κύργιος στο Indian Wells @ 2022 MARK J. TERILL / AP IMAGES

Ο Νικ Κύργιος συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις στο πρώτο Masters της σεζόν, αποκλείοντας το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, Κάσπερ Ρουντ με 2-0 σετ (6-4, 6-4) στο τελευταίο παιχνίδι της Δευτέρας (15/03) στο Indian Wells. Τελευταία φορά που νίκησε παίκτη από την πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης ήταν τον Ιανουάριου του 2020.

Ο Νικ Κύργιος, πρώην Νο13 και νυν Νο126 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 6-4, 6-4 του Νορβηγού Κάσπερ Ρουντ (Νο8) και εξασφάλισε την πρόκριση στους "16" του Indian Wells, εκεί όπου τον περίμενε το Νο10 του ταμπλό, Γιάνικ Σίνερ μετά τη δύσκολη νίκη του Ιταλού επί του Μπένζαμιν Μπονζί νωρίτερα με 7-6(5), 3-6, 6-4.

O Κύργιος που είχε χάσει μόλις 8 games στους δύο πρώτους του αγώνες στην Καλιφόρνια (Μπαέζ, Ντελμπόνις), δεν επέτρεψε στον Ρουντ να δημιουργήσει ευκαιρίες για break και πετυχαίνοντας από ένα γρήγορο break σε κάθε σετ, ολοκλήρωσε τη σπουδαία νίκη του σε 1 ώρα και 17 λεπτά αγώνα στο Stadium 1.

Ο 26χρονος Ελληνοαυστραλός που αγωνίζεται με wild card στο BNP Paribas Open, έβγαλε 7 άσους στο ματς και κέρδισε το 84% των πόντων του πίσω από πρώτο του σερβίς (28/34), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Πηγή: Tennis24