STUTTGART OPEN

Κύργιος: Επέστρεψε σε αγώνες μετά από οκτώ μήνες, τσακώθηκε με τον διαιτητή και έχασε

Ο Νικ Κύργιος επέστρεψε στους αγώνες μετά από οκτώ μήνες, είχε έντονο διάλογο με τον διαιτητή για τις πετσέτες και ηττήθηκε από τον Γου με 2-0 σετ.

Η επιστροφή του Νικ Κύργιου στη δράση δεν ήταν αυτή που περίμενε ο Ελληνοαυστραλός. Στο πρώτο του ματς μετά την 1η Οκτωβρίου ηττήθηκε 2-0 σετ από τον Γου.

Όπως ήταν φυσιολογικό ο Νικ Κύργιος ήταν φανερά εκτός ρυθμού ενώ έδειξε να πονάει ακόμα στο εγχειρισμένο του γόνατο. Στην αντίπερα όχθη ο 23χρονος Κινέζος ήταν ψύχραιμος στα κύρια σημεία και έφτασε στη νίκη πρόκριση.

Το επεισόδιο με τις πετσέτες

Στο πέμπτο game του πρώτου σετ ο Νικ Κύργιος είχε επεισόδιο με τον διαιτητή με θέμα τις πετσέτες που ήταν διαθέσιμες για τους αθλητές.

"Χρειάζομαι λευκές πετσέτες για να παίξω. Δεν έχω χορηγό το χορηγό του τουρνουά. Δώστε μου μια λευκή πετσέτα σας παρακαλώ. Υπάρχουν στα αποδυτήρια μου. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω αυτές. Σε κάθε τουρνουά κοιτάζουν μόνο τον εαυτό τους. Δεν πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτούν και τους παίκτες;" ακούγεται να λέει μεταξύ άλλων.