ΕΛΛΑΔΑ

Βαλκανικό Κ20: Έξι μετάλλια για την ελληνική αποστολή στο Βελιγράδι

Η ελληνική αποστολή για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 SEGAS

Γεμάτη πολύτιμες εμπειρίες και με έξι μετάλλια στις αποσκευές της γύρισε η ελληνική αποστολή από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη στο Βελιγράδι

Παρών σε ακόμα μια διοργάνωση δήλωσε η νέα γενιά του ελληνικού στίβου, καθώς οι αθλητές που φόρεσαν τα γαλανόλευκα επέστρεψαν από το Βελιγράδι, όπου διεξήχθη την Κυριακή (05/02) το Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20, με έξι μετάλλια, εκ των οποίων ένα χρυσό, τρία ασημένια και δύο χάλκινα.

Ο 17χρονος Πασχάλης Γεννίκης πηδώντας τα 2,06 μ. στο άλμα εις ύψος κατάφερε να ανέβει στην πρώτη θέση του βάθρου και να ισοφαρίσει το ατομικό ρεκόρ του.

Με νέο προσωπικό ρεκόρ επιστρέφει στην Ελλάδα και ο 18χρονος Γιώργος Γρέψιος. Ο αθλητής του τριπλούν με άλμα στα 15,49 μ. κατέλαβε τη δεύτερη θέση, με συνέπεια να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο.

Τα άλλα δύο ασημένια μετάλλια κατέκτησαν η Μαρία Ραφαηλίδου στη σφαιροβολία με επίδοση 14,81 μ., χάνοντας την πρωτιά στην τελευταία βολή της Βέσνα Κλάγεβιτς από το Μαυροβούνιο, και στο άλμα επί κοντώ η Εβίνα Παναγιώτου ξεπερνώντας τα 4,00 μ.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Παύλος Κριάρας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο πηδώντας επιτυχώς τα 4,90 μ. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε και ο 17χρονος Δημήτρης Αντωνάτος στη σφαιροβολία με βολή στα 19,27 μ.