ΣΤΙΒΟΣ

"Ασημένιος" ο Μπαράκας στο τριπλούν

Μπαράκας

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Μπαράκας στο τριπλούν κατά τη διάρκεια της 5ης ημέρας του "ΙΡΙΣ 2009"

Μία μέρα πριν την λήξη του "ΙΡΙΣ 2009", που διεξάγεται στη Ρόδο για αθλητές με προβλήματα όρασης, ο Θανάσης Μπαράκας σήκωσε για ακόμα μία φορά ψηλά την ελληνική σημαία, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του τριπλούν.
Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη επίδοση στα 12.40μ. και έμεινε πίσω από τον Ισπανό Χαβιέρ Πόρρας, ο οποίος με άλμα στα 12 μέτρα και 76 εκατοστά, πήρε την πρώτη θέση, σε ένα αγώνισμα όπου συμμετείχαν αθλητές που έχουν χάσει ολοκληρωτικά την όρασή τους.

" Μετά το πένταθλο που ολοκλήρωσα την προηγούμενη ημέρα, η πρωινή μου επίδοση στο τριπλούν με αφήνει αρκετά ικανοποιημένο. Την πέτυχα στην τελευταία μου προσπάθεια αν και πάτησα πολύ πίσω", δήλωσε ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στο τριπλούν (12.60μ.) και στο πένταθλο.

Το Σάββατο (13/06), το Στάδιο Καλλιπάτειρα θα φιλοξενήσει τα αγωνίσματα της τελευταίας ημέρας των αγώνων με την εθνική ομάδα 4Χ100 να ρίχνεται στην "μάχη" για ένα μετάλλιο.

Η ομάδα αποτελείται από τους Θανάση Μπαράκα, Γιάννη Πρώτο, Γιώργο Πρώτο και Δημήτρη Αξιώτη.

Μάλιστα, ο Γιάννης Πρώτος και η Αλεξάνδρα Δήμογλου, θα προσπαθήσουν να αυξήσουν τις ελληνικές επιτυχίες, καθώς έχουν προκριθεί στους τελικούς των 200μ.