ΕΛΛΑΔΑ

Σκοποβολή: Χρυσός ο Μίτας στο σκιτ, δευτεραθλήτρια κόσμου η Εθνική στο ομαδικό

Ο Μάκης Μίτας
Ο Μάκης Μίτας EUROKINISSI

Μία τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάκης Μίτας στον τελικό του σκιτ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το οποίο είναι καιο το πρώτο της Ελλάδας στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων του αθλήματος. Η Εθνική μας κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό στο ομαδικό.

Ο Μάκης Μίτας είναι παγκόσμιος πρωταθλητής σκιτ, αφού κέρδισε με 56 εύστοχες βολές τους παγκόσμιους πρωταθλητές 2022 και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης, γράφοντας ιστορία.

Παράλληλα, σπουδαία διάκριση σημείωσε κι η Εθνική μας, με τους Νίκο Μαυρομμάτη, Μάκη Μίτα και Μπάμπη Χαλκιαδάκη, στο ομαδικό σκιτ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού, η οποία συγκεντρώνοντας 366 βαθμούς κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέλαβαν οι ΗΠΑ με 369 βαθμούς, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Ιταλία με 365 βαθμούς.